Final Six Ligi Narodów. Rosja w półfinale. Sborna wysłała Francję do domu

Reprezentacja Rosji zwyciężyła 3:0 z Francją i zagra w półfinale Ligi Narodów. Zdążyła zdobyć 20 punktów blokiem. Pokonana drużyna odpadła.

radość siatkarzy reprezentacji Rosji Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: radość siatkarzy reprezentacji Rosji
Po porażce 1:3 z USA reprezentacja Francji znalazła się nad przepaścią. W takim turnieju jak Final Six Ligi Narodów szybko kończy się margines błędu i drużyna z zachodu Europy nie miała go w pojedynku z Rosjanami. Francuzi grający bez Earvina Ngapetha i Jenii Grebennikova ponownie mieli problem z poziomem własnej siatkówki, a nawet kiedy podkręcali tempo, potrafili tylko postraszyć przeciwnika. W decydujących momentach lepsza była za każdym razem Sborna.

Rosja zagrała z Francuzami swój pierwszy mecz w Chicago i w secie otwierającym rywalizację była naładowana energią. Przewagę potrzebną do wygrania 25:16 miała już w środkowej fazie partii. Prezentowała się zdecydowanie lepiej w bloku (20 punktów zdobytych tym elementem w całym meczu), korzystała z notorycznych pomyłek przeciwnika (23 w całym spotkaniu).

W drugim secie Rosjanie musieli pokonać wyżej zawieszoną poprzeczkę. Wprowadzony z kwadratu rezerwowych na boisko Thibault Rossard zaczął straszyć zagrywkami lewą ręką, a wyraźnie wzmocniona nim drużyna prowadziła 7:2. Francja stała się równorzędnym przeciwnikiem, a walka nabrała rumieńców. Rosja musiała skoncentrować się w ostatnich minutach partii, żeby wygrać 25:23. ZOBACZ WIDEO Potencjał siatkarskiej kadry jest ogromny? "Mamy na każdej pozycji wielu doskonałych zawodników"

Drużyna prowadzona przez Tuomasa Sammelvuo nie popełniła takiego błędu jak dzień wcześniej reprezentacja USA i mając Francuzów na łopatkach, spokojnie zakończyła mecz w trzech setach. W tym ostatnim było 25:17. Najbardziej popisowe w repertuarze zagrań Rosjan były bloki Iljasa Kurkajewa, bezbłędne ataki Iwana Jakowlewa (100 procent skuteczności), seryjne zagrywki Dmitrija Wołkowa (wykonał ich najwięcej - 17).

W trzecim dniu Final Six Ligi Narodów zmierzą się reprezentacje Brazylii i Iranu (godzina 0:00 czasu polskiego), a także USA i Rosji (godzina 3:00 czasu polskiego). To drugie spotkanie wyłoni półfinałowego przeciwnika dla Biało-Czerwonych. Będzie nim gorsza drużyna.

Rosja - Francja 3:0 (25:16, 25:23, 25:17)

Rosja: Wołkow, Jakowlew, Połetajew, Kliuka, Kurkajew, Kobzar, Gołubew (libero) oraz Kowalew

Francja: Patry, Clevenot, Le Roux, Chinenyeze, Toniutti, Tillie, N. Rossard (libero) oraz T. Rossard, Lyneel, Brizard, Louati