Mistrzostwa Europy siatkarek. Z kim może zagrać Polska w 1/8 finału? Analiza sytuacji

Reprezentacja Polski, jeśli awansuje do kolejnej fazy, musi patrzeć na to, co dzieje się w grupie D. To właśnie z niej zostanie wyłoniony rywal. Na kogo według drabinki mogą trafić Biało-Czerwone?

Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
siatkarki reprezentacji Polski Newspix / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski
Regulamin Mistrzostw Europy 2019 zakłada, że grupy B i D mieszają się ze sobą w kolejnych fazach. Oznacza to, że nasze przeciwniczki w ewentualnej 1/8 i 1/4 finału będą pochodzić z tej właśnie grupy, która rywalizuje w Bratysławie.

Do kolejnej fazy awansują po cztery najlepsze ekipy grające w Łodzi oraz stolicy Słowacji, a następnie skrzyżują się ze sobą. Tzn. najlepsza z grupy B trafi na czwartą z grupy D, a pierwsza z grupy D, na czwartą z grupy B. Zagrają przeciw sobie odpowiednio drugie i trzecie zespoły.

Czytaj też: 
-> Mistrzostwa Europy siatkarek. Jacek Nawrocki: Dziewczyny robią duży krok w przód, jeśli chodzi o mentalność
-> Mistrzostwa Europy siatkarek. Dominika Sobolska: Spotkanie z Polkami będzie dużym przeżyciem

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy z tego układu wyłoniłaby nam się para Polska - Słowacja. Gospodarze mają zagwarantowane spotkania przed własną publicznością, więc wówczas powstałby konflikt.

ZOBACZ WIDEO Carlitos odejdzie z Legii Warszawa. "Takich piłkarzy jest na pęczki"

Według regulaminu CEV nastąpi wówczas korekta par. W sytuacji zajęcia przez Biało-Czerwone np. drugiego miejsca w grupie, a Słowacji - trzeciego, Polki zagrałyby z czwartą ekipą grupy D, a Słowaczki z najlepszą drużyną z Łodzi. Jeżeli nasza kadra zajmie pierwsze miejsce, a Słowacja czwarte, to zmierzymy się z trzecim zespołem grupy bratysławskiej. Analogicznie w sytuacji zajęcia trzeciej lub czwartej pozycji przez reprezentację Jacka Nawrockiego.

Spójrzmy więc na aktualną sytuację w obu grupach.

Tabela grupy B:

M Zespół Z-P Punkty Sety
1 Włochy 3-0 9 9:0
2 Polska 2-0 6 6:0
3 Belgia 2-1 6 6:3
4 Słowenia 1-2 3 3:6
5 Ukraina 0-2 0 0:9
6 Portugalia 0-3 0 0:9

Tabela grupy D:

M Zespół Z-P Punkty Sety
1 Niemcy 3-0 8 9:3
2 Rosja 2-1 7 8:3
3 Słowacja 2-0 6 6:0
4 Hiszpania 1-2 4 4:7
5 Białoruś 0-2 1 1:6
6 Szwajcaria 0-3 0 0:9

Mało realne wydaje się być zajęcie niżej niż trzeciego miejsca przez reprezentację Polski, a to oznacza, że w 1/8 finału uniknęłyby prawdopodobnie Rosjanek. W ćwierćfinale zwycięzcy meczów z Bratysławy przyjadą do Łodzi. Od półfinałów cała rywalizacja przeniesie się już do Ankary.

Czy reprezentacja Polski na ME dotrze przynajmniej do ćwierćfinału?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×