Dobrze zorientowany w siatkarskich realiach włoski dziennikarz, Gianluca Pasini, poinformował na swoim blogu, że Światowa Federacja Siatkówki postanowiła zmienić wysokość i zasady przyznawania gratyfikacji finansowych za występ w Pucharze Świata. Oficjalnie ma to być rekompensata dla zawodników i zawodniczek za brak nagrody w postaci olimpijskiej przepustki. Do 2015 roku prawo występu na igrzyskach olimpijskich przysługiwało złotym i srebrnym medalistom turnieju.
W tegorocznej edycji Pucharu Świata łączna pula nagród wyniesie 2 miliony 110 tysięcy dolarów, równo dzielonych pomiędzy siatkarki i siatkarzy. W porównaniu z poprzednimi edycjami doszło jednak do istotnych zmian w kwestii podziału pieniędzy. FIVB ustaliła bowiem, że nagroda dla federacji obejmować będzie wyłącznie zwrot kosztów poniesionych w związku z udziałem drużyny w turnieju. Większa część zysków przypadnie do podziału dla zawodników.
Przed czterema laty premie w PŚ przyznawane były wyłącznie najlepszym zawodnikom turnieju. Światowa Federacja Piłki Siatkowej nie wypłacała natomiast gratyfikacji za grę. Jak informował "Przegląd Sportowy", w 2015 roku do występu w Pucharze Świata Polski Związek Piłki Siatkowej dołożył ponad 500 tysięcy złotych. Tyle PZPS musiał zapłacić za bilety lotnicze do Japonii w biznes-klasie i dłuższy pobyt w Azji.
ZOBACZ WIDEO: Mistrzostwa Europy siatkarzy. Wilfredo Leon skomentował brak gry w meczu z Estonią. Jest reakcja na decyzję Heynena
Puchar Świata bez Bednorza, Konarskiego i Nowakowskiego. Heynen: Każdy zawodnik dostał wolną rękę
W tym roku zwycięzca rywalizacji w Pucharze Świata otrzyma 600 000 dolarów dla drużyny i 30 000 dolarów dla federacji. Za 2. miejsce przewidziano odpowiednio 300 tysięcy i 15 tysięcy, za 3. miejsce 100 tysięcy dolarów i 10 tysięcy dolarów. Warto podkreślić, że pieniądze do federacji narodowych zostaną przekazane pod warunkiem, że wcześniej ustalone kwoty trafią w ręce zawodników.
W rozgrywkach Pucharu Świata 2019 FIVB postanowiła o możliwości zgłoszenia do turnieju aż 25 zawodników na sześć tygodni przed startem imprezy, a także potwierdzania przez trenerów meczowej czternastki na 24 godziny przed startem meczu. Te zmiany to ukłon w stronę tych uczestników PŚ, którzy przez niemal nakładające się na turniej w Japonii mecze mistrzostw Europy mają napięty grafik i nie mogłyby skorzystać ze wszystkich najlepszych graczy.
Reprezentacje, które wezmą udział w Pucharze Świata mężczyzn (od 1 do 15 października): Japonia, Polska (mistrz świata), Argentyna, Brazylia, Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy, Rosja, Iran, Australia, Egipt i Tunezja. W 2015 roku zamiast Brazylii wystąpiła Wenezuela.
Oglądaj siatkówkę mężczyzn w Pilocie WP (link sponsorowany)