Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wielkie pieniądze do zgarnięcia przez siatkarzy i siatkarki w turniejach Pucharu Świata

Światowa Federacja, w ramach rekompensaty za brak możliwości wywalczenia olimpijskiej przepustki w turniejach Pucharu Świata, zaoferowała uczestnikom wysokie premie finansowe. Pula nagród dla siatkarzy i siatkarek wynieść ma ponad 2 miliony dolarów.
Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
reprezentacja Polski siatkarzy Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Polski siatkarzy

Dobrze zorientowany w siatkarskich realiach włoski dziennikarz, Gianluca Pasini, poinformował na swoim blogu, że Światowa Federacja Siatkówki postanowiła zmienić wysokość i zasady przyznawania gratyfikacji finansowych za występ w Pucharze Świata. Oficjalnie ma to być rekompensata dla zawodników i zawodniczek za brak nagrody w postaci olimpijskiej przepustki. Do 2015 roku prawo występu na igrzyskach olimpijskich przysługiwało złotym i srebrnym medalistom turnieju.

W tegorocznej edycji Pucharu Świata łączna pula nagród wyniesie 2 miliony 110 tysięcy dolarów, równo dzielonych pomiędzy siatkarki i siatkarzy. W porównaniu z poprzednimi edycjami doszło jednak do istotnych zmian w kwestii podziału pieniędzy. FIVB ustaliła bowiem, że nagroda dla federacji obejmować będzie wyłącznie zwrot kosztów poniesionych w związku z udziałem drużyny w turnieju. Większa część zysków przypadnie do podziału dla zawodników.

Przed czterema laty premie w PŚ przyznawane były wyłącznie najlepszym zawodnikom turnieju. Światowa Federacja Piłki Siatkowej nie wypłacała natomiast gratyfikacji za grę. Jak informował "Przegląd Sportowy", w 2015 roku do występu w Pucharze Świata Polski Związek Piłki Siatkowej dołożył ponad 500 tysięcy złotych. Tyle PZPS musiał zapłacić za bilety lotnicze do Japonii w biznes-klasie i dłuższy pobyt w Azji.

ZOBACZ WIDEO: Mistrzostwa Europy siatkarzy. Wilfredo Leon skomentował brak gry w meczu z Estonią. Jest reakcja na decyzję Heynena

Puchar Świata bez Bednorza, Konarskiego i Nowakowskiego. Heynen: Każdy zawodnik dostał wolną rękę

W tym roku zwycięzca rywalizacji w Pucharze Świata otrzyma 600 000 dolarów dla drużyny i 30 000 dolarów dla federacji. Za 2. miejsce przewidziano odpowiednio 300 tysięcy i 15 tysięcy, za 3. miejsce 100 tysięcy dolarów i 10 tysięcy dolarów. Warto podkreślić, że pieniądze do federacji narodowych zostaną przekazane pod warunkiem, że wcześniej ustalone kwoty trafią w ręce zawodników.

W rozgrywkach Pucharu Świata 2019 FIVB postanowiła o możliwości zgłoszenia do turnieju aż 25 zawodników na sześć tygodni przed startem imprezy, a także potwierdzania przez trenerów meczowej czternastki na 24 godziny przed startem meczu. Te zmiany to ukłon w stronę tych uczestników PŚ, którzy przez niemal nakładające się na turniej w Japonii mecze mistrzostw Europy mają napięty grafik i nie mogłyby skorzystać ze wszystkich najlepszych graczy.

Reprezentacje, które wezmą udział w Pucharze Świata mężczyzn (od 1 do 15 października): Japonia, Polska (mistrz świata), Argentyna, Brazylia, Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy, Rosja, Iran, Australia, Egipt i Tunezja. W 2015 roku zamiast Brazylii wystąpiła Wenezuela.

Mistrzostwa Europy siatkarzy. Michał Kubiak: To skandal, że niektórzy prosto z mistrzostw Europy polecą na Puchar Świata

Czy FIVB podjęła dobrą decyzję, rezygnując z przyznawania kwalifikacji olimpijskich dla najlepszych drużyn Pucharu Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Grieg Zgłoś komentarz
  "Do 2015 roku prawo występu na igrzyskach olimpijskich przysługiwało złotym i srebrnym medalistom turnieju." W 2011 r. awans na IO z PŚ wywalczyły trzy drużyny, w tym my.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×