Mistrzostwa Europy siatkarzy. Francja - Rumunia: otwarcie współgospodarzy zgodne z planem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: radość siatkarzy reprezentacji Francji
Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: radość siatkarzy reprezentacji Francji

Żadnych problemów na otwarcie mistrzostw Europy nie mieli siatkarze reprezentacji Francji. W swoim pierwszym spotkaniu Les Bleus pokonali w Montpellier Rumunię w trzech krótkich setach.

Spotkanie trwało zaledwie 64 minuty. Od początku miało wyraźnego faworyta i przebiegało pod jego dyktando. Trener Laurent Tillie wystawił od początku najsilniejszą szóstkę z wyjątkiem Earvina Ngapetha, który w przedturniejowym sparingu nabawił się urazu, więc całe spotkanie obejrzał z kwadratu dla rezerwowych w koszulce libero.

Mimo tego na boisku - i to z powodzeniem - zaprezentowali się Kevin Tillie i Julien Lyneel, którzy łącznie zdobyli 20 punktów. Dwa "oczka" mniej uzyskał Stephen Boyer grający na pozycji atakującego. Rumuni najbliżej podjęcia jakiejkolwiek walki byli tylko w pierwszej połowie pierwszego seta, gdy tracili do rywali jeden lub dwa punkty. I tak w końcówce Trójkolorowi przycisnęli i wygrali 25:19.

W drugim i trzecim secie to był po prostu nokaut lub - jak kto woli - teatr jednego aktora. Francuzi punktowali nie tylko ze skrzydeł, ale również i ze środka. Benjamin Toniutti obsługiwał zarówno Kevina Le Roux, jak i Nicolasa Le Goffa tak, że obaj nie mieli prawa narzekać na brak piłek do ataku. Współgospodarze mistrzostw Europy w drugiej partii pozwolili Rumunom zdobyć zaledwie czternaście punktów.

Jedynym zawodnikiem po stronie drużyny trenera Danuta Pascu, który usiłował nawiązać walkę z Francuzami był lewoskrzydłowy Robert Adrian Aciobanitei, który w całym meczu zdobył 12 punktów, a był adresatem łącznie aż 23 zagrywek. Nic sobie jednak z tego nie robił i w ataku skończył 9 z 17 piłek. Lecz poza nim żaden z Rumunów nie był w stanie atakować na takiej skuteczności.

Sprawdź także: Przekonujące zwycięstwa Włochów i Bułgarów

A Les Bleus robili swoje. W trzecim secie zwieńczyli dzieło i wygrali 25:16. To było pozytywne otwarcie mistrzostw Europy w wykonaniu współgospodarzy, ale trudno powiedzieć, by kosztowało siatkarzy dużo sił. Mimo tego piątek będzie dla nich dniem przerwy. Reprezentacja Rumunii z kolei w piątek zmierzy się z Bułgarią. Francja - Rumunia 3:0 (25:19, 25:14, 25:16)

Francja: Toniutti, Lyneel, Le Goff, Boyer, Tillie, Le Roux, Grebennikov (libero).

Rumunia: Bartha, Aciobanitei, Mihalcea, Lica, Bala, Spinu, Kantor (libero) oraz Gheorghita, Kantor, Olteanu, Dumitru, Balean, Cristudor (libero).