Puchar Świata siatkarzy. Dreszczowiec Argentyńczyków i japońska dominacja w pierwszym dniu

Sporo emocji już na otwarcie Pucharu Świata siatkarzy dostarczyło spotkanie USA z Argentyną (2:3). Łatwe zwycięstwa w grupie A odniosły za to reprezentacje Polski i Japonii.

Mateusz Kozanecki
Matthew Anderson Getty Images / Sean M. Haffey / Na zdjęciu: Matthew Anderson
Już pierwszy mecz grupy A był niezwykle interesujący. Argentyńczycy rozpoczęli od asa serwisowego, a następnie efektownej obrony w piłkarskim stylu. Dwa pierwsze sety zakończyły się wygraną "Albicelestes". Wydawało się, że zespół pójdzie za ciosem i w kolejnej partii rozstrzygnie losy meczu.

Tak się jednak nie stało. Podrażnieni Amerykanie kontrolowali przebieg trzeciego seta, niemal cały czas utrzymując około pięciopunktową przewagę. W kolejnym przegrywali już 10:14, ale zdołali się podnieść i doprowadzić do tie-breaka. Końcówka należała do ich rywali, którzy ostatecznie odnieśli niespodziewane zwycięstwo.

W zespole Marcelo Mendeza najskuteczniejszy był Martin Ramos, który zdobył 20 punktów, w tym trzy blokiem. 18 "oczek" na swoim koncie zapisał Aaron Russell, na niewiele to się jednak zdało, podobnie jak trzy asy serwisowe Matthew Andersona.

Przeciągające się spotkanie otwierające zmagania w grupie A sprawiło, że Polacy wyszli na parkiet z 30-minutowym opóźnieniem. Nie przeszkodziło to jednak podopiecznym Vitala Heynena w odniesieniu gładkiego zwycięstwa nad Tunezją (3:0). Rywale postraszyli Biało-Czerwonych tylko w drugim secie, w pozostałych partiach będąc jedynie tłem dla drugiego składu Polaków (więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ).

Jednostronny był również pojedynek Japończyków z Włochami. Gospodarze turnieju zaczęli mecz od stanu 6:1, a następnie jeszcze nieznacznie powiększyli swoją przewagę. Według podobnego scenariusza przebiegała druga partia.

Włosi postawili się jedynie w trzecim secie, w którym wyszli na prowadzenie. Nie nacieszyli się nim jednak zbyt długo, a gwoździem do trumny tego zespołu była pięciopunktowa seria w wykonaniu Japończyków od stanu 15:15 do 20:15. Liderami drużyn byli Yuki Ishikawa i Dick Kooy.

W środę dojdzie do starcia Japończyków z Polakami. Oznacza to, że tylko jeden z tych zespołów zdoła po drugiej kolejce utrzymać status niepokonanych w Pucharze Świata. Początek spotkania zaplanowano na godz. 12.20 czasu polskiego.