Puchar Świata siatkarzy. Iran postraszył Brazylię, Rosja lepsza od Egiptu

W najciekawszym spotkaniu piątej kolejki Pucharu Świata siatkarzy, reprezentacja Brazylii po trudnym meczu pokonała Iran 3:1. Canarinhos pozostają bez porażki w całym turnieju. W takich samych rozmiarach zwycięstwo nad Egiptem zanotowała Rosja.

Adrian Nuckowski
siatkarze reprezentacji Brazylii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Brazylii
W starciu z Egiptem, Rosjanie za wszelką cenę chcieli zrehabilitować się za wysoką porażkę z Brazylią. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo osiągnęli cel, pokonując ekipę z północnej Afryki w czterech setach. Sborna była gorsza od swojego rywala jedynie w drugiej partii, którą przegrała do 21. Po raz kolejny w trakcie tegorocznego Pucharu Świata pierwsze skrzypce w drużynie rosyjskiej grał Jarosław Podleśnik (17 punktów). Triumfatorzy Ligi Narodów 2019 zdominowali swojego przeciwnika przede wszystkim w asach serwisowych, wygrywając w tym elemencie aż 15-4. Po dwóch dniach przerwy w turnieju rywalem Rosji, będzie reprezentacja Polski.

Dość niespodziewany przebieg miało najciekawiej zapowiadające się tego dnia starcie Iranu z Brazylią. Świetnie dysponowani od początku podopieczni Igora Kolakovica wygrali pierwszą partię na przewagi. Kapitalne zawody rozgrywał zdobywca 25 punktów w całym spotkaniu (62 proc. skuteczności w ataku) Porya Yali. W kolejnych partiach, mimo zaciętej walki, lepsi okazywali się aktualni wicemistrzowie świata. Persowie mogą w szczególności żałować trzeciej odsłony, w której prowadzili już 24:22! Mimo tego nie potrafili przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę (25:27). W szeregach Canarinhos na pochwałę zasługują w szczególności Joandry Leal oraz Alan Souza. Obaj zdobyli dla swojej ekipy po 16 punktów. 14 "oczek" dołożył Lucas Saatkamp. Brazylia po pięciu kolejkach pozostaje jedyną drużyną bez porażki w Pucharze Świata 2019.

W meczu kończącym zmagania 5. kolejki w Nagano, Kanada pokonała Australię, odnosząc drugie zwycięstwo na turnieju. Bohaterem ekipy spod znaku Klonowego Liścia był Stephen Maar (24 punkty). Doświadczony przyjmujący nie tylko imponował skutecznością ataku, ale również postawą w polu serwisowym i grze blokiem. Umiejętność czytania gry była w niedzielę silną bronią ekipy zza oceanu. Podopieczni Daniela Lewisa powstrzymywali ataki rywali aż 12 razy.

Australijczycy nadzieje na kolejny triumf mogli mieć tylko po pierwszym secie, który wygrali dzięki doskonałej dyspozycji duetu Lincoln Alexander Williams - Luke Smith. W kolejnych odsłonach wspomniana dwójka nie była jednak skuteczna na tyle, aby przechylić szalę zwycięstwa na stronę Volleyrose. W całym spotkaniu obaj gracze zdobyli razem 35 punktów.

Wyniki 5. kolejki Pucharu Świata siatkarzy 2019

Grupa B (Nagano)

Rosja - Egipt 3:1 (25:19, 21:25, 25:19, 25:21)

Rosja: Podleśnik, Krugłow, Fillipow, Jakowlew, Woronkow, Grankin, Gołubew (libero) oraz Surmaczewski

Egipt: Omar, A.Abdalla, Seoudy, Shafik, B,Abdalla, Masoud, A.Mohamed (libero) oraz Seliman, Ewais, H.Abdalla, O.Hassan, M.Mohamed, M.Hassan (libero)

Iran - Brazylia 1:3 (27:25, 21:25, 25:27, 22:25)

Iran: Gholami, Fayazi, Yali, Esfandiar, Shafiei, Karimisouchelmaei, Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Moazzen

Brazylia: Leal, Mauricio de Souza, Alan, Bruno, Lucas, Lucarelli, Thales (libero) oraz Flavio, Mauricio Borges, Fernando, Douglas, Felipe

Kanada - Australia 3:1 (18:25, 28:26, 25:20, 25:22)

Kanada: Maar, Barnes, Vernon-Evans, Vandoorn, Szwarc, Keturakis, Derocco (libero) oraz Hoag;

Australia: Williams, Smith, Walker, Dosnjh, Mote, O'dea, Perry (libero) oraz Weir, Staples, Bell.

12. Tunzeja 5 0-5 0 1:15

Czytaj także: - Puchar Świata siatkarzy. Włochy - Polska. Mistrzowie świata lepsi w każdym elemencie (statystyki)Puchar Świata siatkarzy. Włochy - Polska. Liderem był... cały zespół. Zobacz oceny naszych zawodników

Czy Polska pokona Brazylię podczas Pucharu Świata siatkarzy 2019?