Puchar Świata siatkarzy. Polska - Australia. Popis Artura Szalpuka i kapitalni środkowi

Polacy wybili Australijczykom siatkówkę z głowy. Zagrali skoncentrowani od początku do końca i 3:0 rozbili rywali w 8. kolejce Pucharu Świata. W polskiej drużynie warto wyróżnić przede wszystkim Artura Szalpuka i środkowych.

Szymon Łożyński
Artur Szalpuk Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Artur Szalpuk
24-letni przyjmujący błyszczał zwłaszcza w trzecim secie, w którym praktycznie nie mylił się na lewym skrzydle. Kończył kolejne kontry mocnymi atakami albo agresywnymi kiwkami. Po tych zbiciach Artura Szalpuka rywale mogli tylko bezradnie rozkładać ręce. Ostatecznie w ataku przyjmujący skończył aż 9 z 12 posłanych do niego piłek, a swój dorobek punktowy uzupełnił o dwa bloki.

Kapitalnie w piątkowy poranek czasu polskiego spisali się także podstawowi środkowi w tym meczu Karol Kłos i Jakub Kochanowski. Łącznie obaj zdobyli 16 punktów, w tym 6 w bloku. W ataku Kochanowski skończył 6 piłek na 9 prób, a Kłos pomylił się tylko raz (4/5). Drugi z wymienionych aż czterokrotnie zatrzymał rywali na siatce, a Kochanowski dwukrotnie.

Ogólnie najlepiej punktującym w polskim zespole był Bartosz Kurek, który zdobył 13 "oczek". W ataku 31-latek nie był jednak aż tak skuteczny jak środkowi czy Artur Szalpuk i skończył 10 z 17 posłanych do niego piłek od Marcina Komendy, podstawowego rozgrywającego Polaków w tym pojedynku.

Dobrze na siatce zagrał także Michał Kubiak. Kapitan polskiej reprezentacji spędził na boisku niecałe dwa sety. Pod koniec drugiej partii został zastąpiony przez Aleksandra Śliwkę. Zdążył jednak zdobyć 9 punktów (7 atakiem i po jednym w bloku oraz zagrywce), kończąc 7 z 12 piłek w ataku.

Biorąc pod uwagę statystyki drużynowe, Biało-Czerwoni kompletnie zdominowali rywali na siatce, będą zdecydowanie lepszym w ataku i bloku. Z jednej strony Australijczycy byli nieco lepsi w punktowych zagrywkach, ale z drugiej popełnili też wiele błędów w tym elemencie.

Wśród podopiecznych Marka Lebedewa walkę z Polakami próbował podjąć tylko Lincoln Alexander Williams. W trzecim secie i na tego siatkarza mistrzowie świata znaleźli jednak sposób.

Po ośmiu spotkaniach z bilansem 7 zwycięstw i 1 porażki (21 punktów) Polacy zajmują 2. miejsce w tabeli Pucharu Świata siatkarzy. Lepsi są tylko Brazylijczycy, z którymi Biało-Czerwoni zmierzą się w niedzielny poranek o godzinie 8:00 czasu polskiego. Ten mecz może zadecydować o zwycięstwie w całym turnieju.

Drużynowe statystyki meczu Polska - Australia (3:0) w 8. kolejce Pucharu Świata: