Liga rosyjska: bolesna porażka Macieja Muzaja

W ósmej kolejce Superligi Jugra Surgut Macieja Muzaja przegrała 2:3 z ASK Gubernią, mimo że prowadziła w setach już 2:0. Dla Jugry to piąta porażka w tym sezonie.

Joanna Wyrostek
Maciej Muzaj wykonujący atak w meczu z Iranem Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Maciej Muzaj wykonujący atak w meczu z Iranem
Polski atakujący znów był najlepiej punktującym siatkarzem Gazprom-Jugry Surgut, ale po raz kolejny to nie wystarczyło do zwycięstwa. Jugra przegrała na własnym boisku z jedną z najsłabszych drużyn Superligi Gubernią i straciła wielką szansę, by przed spotkaniami z potencjalnie dużo silniejszymi rywalami podreperować dorobek punktowy.

Szansa na wygraną była ogromna, Jugra prowadziła w setach 2:0 i wydawało się, że pewnie zgarnie trzy punkty. Tymczasem sytuacja niespodziewanie odwróciła się na korzyść gości i gospodarze czując, że zwycięstwo wymyka się z rąk, nie zdołali wrócić do gry i przegrali trzy sety z rzędu. Maciej Muzaj atakował w tym spotkaniu aż 52 razy, skończył 21 piłek notując 40-procentową skuteczność w ofensywie. Po meczu trener Guberni Igor Szulepow mówił, że właśnie znalezienie recepty na grę Polaka zadecydowało o wyniku. - W Jugrze wszystko zależy od Macieja Muzaja, od jego kondycji i samopoczucia. Myślę, że dobrze przeczytaliśmy jego grę i znaleźliśmy na nią kontrargumenty - komentował po meczu.

Ten mecz był pierwszym, w trakcie którego Maciej Muzaj ze względu na słabszą postawę został przez trenera odesłany na ławkę rezerwowych. Podczas spotkania siedem razy został zatrzymany przez rywali blokiem, a jego słabsza niż dotychczas postawa sprawiała, że posypała się gra całego zespołu z Surgutu.

Maciej Muzaj wciąż pewnie lideruje wśród najlepiej punktujących siatkarzy Superligi z dorobkiem 162 "oczek", ale jego zespół zajmuje dopiero 11. miejsce w tabeli. Na zupełnie innym biegunie jest Fabian Drzyzga, którego Lokomotiw Nowosybirsk pauzował w 6. kolejce, ale wciąż pozostaje liderem z ledwie jedną porażką na koncie.

Wyniki 8. kolejki Superligi

Zenit Kazań - Nova Nowokujbyszewsk 3:0 (25:21, 25:18, 25:16)
Jenisej Krasnojarsk - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 3:1 (25:22. 25:22, 19:25, 25:22)
Gazprom-Jugra Surgut - Gubernija 2:3 (25:23, 25:19, 19:25, 18:25, 13:15)
Dynamo Moskwa - Fakieł Nowy Urengoj 3:2 (25:22, 25:16, 22:25, 25:27, 15:8)
Zenit Sankt Petersburg - Ural Ufa 3:1 (25:17, 25:17, 24:26, 29:27)
Dynamo LO - Kuzbass Kemerowo 0:3 (23:25, 22:25, 21:25)