PlusLiga. MKS Ślepsk Malow - Trefl: świetny powrót beniaminka! Gdańszczanie przegrali wygrany mecz

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Maciej Goclon / Na zdjęciu: siatkarze MKS-u Ślepsk Malow Suwałki
Newspix / Maciej Goclon / Na zdjęciu: siatkarze MKS-u Ślepsk Malow Suwałki

Wielki powrót siatkarzy z Suwałk! MKS Ślepsk Malow przegrywał z Treflem Gdańsk 0:2, a mimo to odwrócił losy rywalizacji! Podopieczni Andrzeja Kowala zwyciężyli po tie-breaku.

W tym artykule dowiesz się o:

Pojedynek pierwotnie miał odbyć się w listopadzie. Organizatorzy musieli jednak przełożyć mecz na grudniowy termin, ponieważ wtedy hala widowiskowo-sportowa "Suwałki Arena" nie była jeszcze gotowa do otwarcia. Beniaminek w ciągu ostatnich tygodni rozegrał już kilka domowych spotkań z różnym skutkiem.

Oba zespoły przystępowały do tego starcia w pełni zmobilizowane i głodne kolejnych zdobyczy punktowych. W roli nieznacznego faworyta stawiano gdańszczan, którzy zbierają dużo pochwał za swoją grę. Siatkarze Michała Winiarskiego chcieli wrócić na zwycięską ścieżkę po dwóch porażkach z rzędu. Niewielu jednak spodziewało się pozytywnych rezultatów w spotkaniach z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle (1:3) i VERVĄ Warszawa Orlen Paliwa (0:3).

Nikt w Trójmieście nie zamierzał płakać nad rozlanym mlekiem. Przed świętami Bożego Narodzenia można zdobyć jeszcze kilka punktów i zawodnicy znad morza skupili się na ciężkiej pracy, ale porażkę w stolicy zdążył skomentować Paweł Halaba. - Na pewno liczyłem na jakieś punkty. Jestem zły na naszą postawę, bo mieliśmy szanse w dwóch setach. Niestety nie dowieźliśmy naszej przewagi do końca, ale to nie był ten Trefl z poprzednich meczów. Popełniliśmy zdecydowanie więcej błędów niż zawsze. Liczę, że to będzie cenna lekcja dla nas i z Suwałk wywieziemy trzy punkty - mówił w sobotę 24-letni przyjmujący.

W Gdańsku myślą o fazie play-off, a w Suwałkach przede wszystkim o utrzymaniu. Podopieczni Andrzeja Kowala są na dobrej drodze, aby wykonać ten cel. MKS Ślepsk Malow w miarę regularnie punktuje i nie powinien mieć kłopotu z zapewnieniem sobie ligowego bytu. Suwalczanie mają udane wejście do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęli miejscowi. Dwie potężne zagrywki Nicolasa Szerszenia zaskoczyły przyjezdnych i to gospodarze objęli prowadzenie. Trefl jednak szybko zdołał ustabilizować przyjęcie i był bardzo skuteczny w ataku. Gra Bartosza Filipiaka mogła się szczególnie podobać. Atakujący kończył piłki bez najmniejszych problemów i zdobywał ważne "oczka" (8:6). Marcin Janusz pozazdrościł przyjmującemu z Suwałk świetnej postawy na zagrywce i popisał się dwoma asami serwisowymi (12:8). Drużyna Andrzeja Kowala robiła wszystko, aby zmniejszyć stratę. Kolegów do walki poderwał Bartłomiej Bołądź, który dołożył kolejne dwie punktowe zagrywki (17:15 dla gdańszczan). Oba zespoły czasami miały kłopoty z dobrym przyjęciem, asów serwisowych było naprawdę mnóstwo.

Siatkarze z Trójmiasta imponowali kulturą gry i spokojnie dowieźli zwycięstwo w pierwszym secie. Partię zakończył Pablo Crer. Argentyński środkowy pewnie zaatakował i ustalił rezultat na 25:18. Filipiak był nie do zatrzymania - autor 10 "oczek" w premierowej odsłonie (skuteczność w ataku 100 procent). Dzielnie dotrzymywał mu kroku Bołądź, który uzbierał 7 punktów. Szkoleniowcy nie mieli prawa narzekać na postawę atakujących.

Niesamowita passa Filipiaka znalazła swój koniec, gdy 25-letni zawodnik nadział się na blok suwalczan (4:3 dla MKS-u). Początek drugiego seta był bardzo wyrównany. Ruben Schott wykorzystał dwie piłki na lewym skrzydle i na tablicy wyników mieliśmy remis 7:7. Skuteczna kiwka Kevina Klinkenberga wyprowadziła gospodarzy na prowadzenie (11:9). MKS Ślepsk Malow wciąż grał na wysokim poziomie, ale Trefl postawił szczelny blok i ponownie był remis (15:15). Gdy Bołądź trafił w antenkę, gdańszczanie mieli dwa punkty przewagi (18:16). Emocjonująca końcówka należała do gości. Gdańszczanie zwyciężyli 25:22. To oznaczało, że w meczu jest już 2:0.

Miejscowi nie poddali się bez walki. Szybko wypracowali sobie zaliczkę na początku trzeciego seta (4:1). Szczęście uśmiechnęło się do Trefla, gdy punkt z pola serwisowego zdobył Paweł Halaba. Zawodnik z Trójmiasta nie wykonał doskonałej zagrywki, tylko piłka otarła się o siatkę i zmyliła siatkarzy z Suwałk (5:4 dla MKS-u). Długo oba zespoły grały punkt za punkt, ale w końcu lepszą serię złapali gospodarze - cztery zdobyte "oczka" z rzędu zapewniły im prowadzenie 13:9. Taki wynik napawał optymizmem przed dalszą częścią seta. Beniaminek poczuł krew i rozbił przeciwnika 25:16. MKS Ślepsk Malow złapał kontakt, kibice tego zespołu zaczęli wierzyć w udane zakończenie tego pojedynku. Różnicę zrobił Łukasz Rudzewicz. Środkowy kilka razy postawił skuteczny blok i poderwał drużynę do ambitnej postawy.

Suwalczanie chcieli doprowadzić do tie-breaka. Rozpoczęcie czwartej odsłony wskazywał, że taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny (7:3). Gra przyjezdnych w pewnym momencie się załamała, lecz podopieczni Michała Winiarskiego zdołali jednak odzyskać właściwy rytm (9:9). Reakcja gospodarzy była natychmiastowa, wrócili do pewnych ataków i zbudowali sobie czteropunktową zaliczkę (19:15). Trefl nie potrafił odwrócić losów seta i dlatego w Suwałkach oglądaliśmy tie-break.

Decydujący set był bardzo wyrównany. Więcej zimnej krwi w końcówce zachowali jednak suwalczanie, którzy ostatecznie zwyciężyli 3:2! W Trójmieście mają czego żałować. Strata dwóch punktów na terenie beniaminka może odbić się czkawką na koniec rundy zasadniczej. MKS Ślepsk natomiast wywalczył kolejne "oczka" do tabeli PlusLigi.