PlusLiga. GKS - PGE Skra. Katowiczanie bez szans, gładka wygrana gości

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Łukasz Sobala / Na zdjęciu: siatkarze PGE Skry Bełchatów
Newspix / Łukasz Sobala / Na zdjęciu: siatkarze PGE Skry Bełchatów

Tym razem obyło się bez nerwów, a nawet i większych emocji. PGE Skra Bełchatów pokonała w Katowicach GKS 3:0 w ramach 14. kolejki PlusLigi. Żółto-czarni zbliżyli się do czołowej dwójki na dwa punkty.

Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy na hasło "GKS Katowice", to z pewnością "tie-break". Ekipa trenera Dariusza Daszkiewicza już dziewięć razy w tym sezonie kończyła spotkanie dopiero po pięciu setach walki. Tie-break był też w Bełchatowie w pierwszej rundzie. W nim lepsi byli jednak siatkarze PGE Skry.

- Ich prawie w każdym meczu czeka tie-break. Rozegrali dziewięć tie-breaków w pierwszej rundzie. My byśmy tego nie chcieli, ale to jest wróżenie z fusów. Wiem, że w tej hali gra się ciężko, parę zespołów miało tu kłopoty. My się tu nawet nie męczyliśmy rok temu, po prostu przegraliśmy 0:3. Odetnijmy tę przeszłość - zapowiadał przed meczem Karol Kłos.

Rzeczywiście goście przystąpili do tego spotkania bardzo zmotywowani. Tym razem trener Michał Gogol na pozycji atakującego postawił na Dusana Petkovicia, który w pucharowym starciu z Indykpolem AZS-em Olsztyn jedynie epizodycznie pojawiał się na placu gry. Od pierwszych minut pokazał, że czuje się bardzo dobrze i w samym pierwszym secie skończył siedem z dziesięciu ataków.

Ogółem ekipa z Bełchatowa bardzo pilnowała się, jeśli chodzi o własne błędy i była bezlitosna w ataku. Gospodarze z wejściem w mecz mieli spore kłopoty. Poza Rafałem Szymura pozostali gracze byli raczej przygaszeni. Zanim się obejrzeli, już stracili seta po porażce do 18.

W drugim secie goście nie spuszczali z tonu. Cały czas poziom trzymał Petković, a i Milad Ebadipour, który kilka dni temu wrócił z azjatyckich kwalifikacji olimpijskich czuł się bardzo dobrze, co udowadniał w ofensywie. Przyjęcie żółto-czarnych było na tak dobrym poziomie, że Grzegorz Łomacz nie bał się uruchamiać środkowych. A tu też Jakub Kochanowski był bezbłędny.

GieKSa, po drugiej stronie siatki, borykała się z problemami w ofensywie. Jakubowi Jaroszowi tego wieczora brakowało mocy. Już w trakcie seta pojawił się za niego Wiktor Musiał, ale na ratowanie wyniku było już za późno. Rozpędzeni bełchatowianie zwyciężyli do 17.

Jedyną szansą na ratowanie wyniku dla katowiczan byłby mocny początek trzeciego seta. I faktycznie udało się wygrać trzy z czterech pierwszych akcji, ale później wszystko wróciło do stanu z poprzednich części gry. Coraz mocniej i coraz odważniej bił Ebadipour. Artur Szalpuk, mimo niskiej skuteczności w ataku, nękał rywali zagrywką. PGE Skra nie pozwoliła gospodarzom nawet na nawiązanie walki i po niecałych 90 minutach zakończyła mecz wygrywając 25:17.

Tym samym strata drużyny trenera Gogola do prowadzącej dwójki - VERVY Warszawa Orlen Paliwa i Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle zmalała do dwóch punktów. Jednak zarówno wicemistrz, jak i mistrz Polski mają na razie więcej zwycięstw, a to one decydują o kolejności w tabeli. W następnej kolejce, już w środę, dziewięciokrotni mistrzowie Polski zmierzą się w Lubinie z Cuprum. GKS poszuka punktów w Gdańsku, podczas meczu z Treflem.

GKS Katowice - PGE Skra Bełchatów 0:3 (18:25, 17:25, 17:25)

GKS: Firlej, Kwasowski, Nowakowski, Jarosz, Szymura, Zniszczoł, Watten (libero) oraz Szymański, Musiał, Buchowski, Kohut.

PGE Skra: Łomacz, Ebadipour, Kochanowski, Petković, Szalpuk, Kłos, Piechocki (libero) oraz Orczyk, Huber, Filipek.

MVP: Grzegorz Łomacz (PGE Skra).

Czy PGE Skra Bełchatów doścignie pierwszą dwójkę w tabeli PlusLigi?