Puchar Świata przejdzie do historii? FIVB gotowa poświęcić miliony i zrezygnować z rozgrywania turnieju

Materiały prasowe / FIVB / Prezes FIVB Ary Graca prezentuje nowy model Mikasy wraz z prezesem fimry Yujim Saekim
Materiały prasowe / FIVB / Prezes FIVB Ary Graca prezentuje nowy model Mikasy wraz z prezesem fimry Yujim Saekim

Światowa Federacja Siatkówki nie wyklucza reformy lub całkowitej rezygnacji z rozgrywania turnieju o Puchar Świata. Dla FIVB byłby to jednak spory problem. Oznaczałby bowiem rezygnację z 24 milionów dolarów zysku.

W tym artykule dowiesz się o:

- FIVB ryzykuje utratę 24 milionów dolarów za kolejny Puchar Świata (2023), ale robimy to z szacunku dla graczy. Problem naszego kalendarza już został rozwiązany, teraz omawiany jest kalendarz europejski. Musimy zawrzeć umowę, która uwzględni interesy zawodników, lig i wydarzeń międzynarodowych, ponieważ jestem pewien, że duże turnieje mają fundamentalne znaczenie dla rozwoju siatkówki - powiedział Ary Graca w rozmowie z "La Gazzetta dello Sport".

- Prowadzimy rozmowy z japońskimi organizatorami: ale prawie na pewno kolejny Puchar Świata nie odbędzie się w obecnej formule, z 11 meczami w 15 dni. Formuła kwalifikacji olimpijskiej zmieniła się wraz z 3 międzynarodowymi turniejami z udziałem 8 drużyn, mistrzostwa świata mogą być jednym z nich. Nasz pogląd się zmienia: mniej znaczy więcej. Do tej pory było odwrotnie - przyznał prezydent FIVB.

Szef Światowej Federacji Siatkówki zapewnia, że działania federacji to reakcja na postulaty zawodników, którzy w ostatnim czasie nie przebierali w słowach, odnosząc się do napiętego kalendarza z udziałem drużyn narodowych. Od przyszłego sezonu, ma się to zmienić.

ZOBACZ WIDEO: Polska akademia na Zielonej Wyspie. Mariusz Kukiełka otworzył szkółkę w Irlandii

- Byłem reprezentantem kraju, grałem na różnych poziomach, dlatego rozumiem potrzeby graczy. Nie możemy poświęcać zawodników. Do tej pory problem z kalendarzem został rozwiązany w co najmniej 50 procentach. W tym roku sezon międzynarodowy zakończy się 9 sierpnia. Do rozpoczęcia ligowych rozgrywek pozostanie przynajmniej miesiąc - powiedział Ary Graca.

Puchar świata w piłce siatkowej rozgrywany jest od 1965 roku co 4 lata, z wyjątkiem 1973 r. W 1991 r. została zmieniona formuła turnieju. Zawody mające się odbyć w 1993 r. wyjątkowo przeniesiono na 1991 r. Od tego momentu turniej jest rozgrywany w Japonii, w rok poprzedzający igrzyska olimpijskie. Do 2015 roku był również pierwszym turniejem kwalifikacyjnym do tej imprezy.

Czytaj także:

Rosja zdyskwalifikowana za doping. Co z MŚ 2022 siatkarzy? Sprawdziliśmy

Siatkówka. FIVB zatwierdziła zmiany w rankingu. Każdy mecz i set będzie miał znaczenie

Komentarze (3)
Wiesia K.
27.01.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jakoś im nie wierzę... 
avatar
Arkadiusz Mochocki
26.01.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Przepisy mówią, że gospodarz olimpiady, bądź zakwalifikowana drużyna-nie mogą, organizować turnieju kwalifikacyjnego, i dlatego wyjątkowo Puchar Świata, nie dawał kwalifikacji. 
avatar
leszekR
26.01.2020
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Puchar Świata jest wyczerpującą imprezą ( 11 spotkań w 15 dni),a skoro wygranie go nie daje przepustki na IO,to samo jego rozgrywanie nie ma sensu.