Liga Narodów. Epidemia koronawirusa może wpłynąć na zmiany w kalendarzu. FIVB przygląda się sytuacji w Chinach

Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Chin kobiet
Materiały prasowe / FIVB / Reprezentacja Chin kobiet

Światowa Federacja Siatkówki nie pozostała obojętna wobec wybuchu epidemii koronawirusa w Chinach. Działacze FIVB pozostają w kontakcie ze Światową Organizacją Zdrowia. W przypadku zagrożenia, nie wykluczone są zmiany w kalendarzu Ligi Narodów.

Rywalizacja Ligi Narodów siatkarek wystartować ma 19 maja 2020 r. Trzy dni później do gry przystąpią siatkarze. Finały zaplanowano na 5 lipca. Światowa Federacja Siatkówki wybrała już gospodarzy poszczególnych turniejów, niewiadomą pozostają jedynie miasta, w których gościć będą najlepsze ekipy globu. Niewykluczone są jednak zmiany, wpływ na decyzje może mieć epidemia koronawirusa, który od kilku tygodni szaleje w Chinach.

W maju i czerwcu Chiny miały zorganizować trzy turnieje Ligi Narodów mężczyzn i kobiet w siatkówce, kolejne dwa etapy turnieju kobiet zaplanowano w Makau i Hongkongu. W chińskim Nanjing w dniach 1-5 lipca zaplanowano natomiast Final Six Ligi Narodów Kobiet. Przedstawiciele FIVB póki co zachowują spokój, jednocześnie zapewniając, że monitorują sytuację.

"Głównym zmartwieniem FIVB jest zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich sportowców, urzędników i fanów. FIVB ściśle monitoruje wybuch epidemii koronawirusa. Konsultujemy się z chińskimi władzami, a także z globalnymi organizacjami, takimi jak Światowa Organizacja Zdrowia, w celu ustalenia potencjalnego wpływu na nadchodzące wydarzenia FIVB nie tylko w Chinach, ale na całym świecie" - czytamy w komunikacie opublikowanym na łamach serwisu internetowego RIA Novosti.

W czwartek eksperci Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowali na pilnym posiedzeniu o ogłoszeniu zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC). PHEIC to zgodnie z definicją, "wydarzenie nadzwyczajne, które z powodu międzynarodowego rozprzestrzeniania się choroby stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i potencjalnie wymaga skoordynowanej reakcji międzynarodowej". WHO ogłasza je, gdy pojawi się sytuacja "poważna, nagła, niezwykła lub nieoczekiwana, niosąca ze sobą skutki dla zdrowia publicznego poza granicą jednego państwa".

Czytaj także:

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020: znamy rywali Polaków. Biało-Czerwoni uniknęli "grupy śmierci"

Dobre wieści ws. Ligi Narodów. Jacek Kasprzyk: Prawdopodobnie będzie można zgłosić więcej niż 18 graczy

ZOBACZ WIDEO: Polska akademia na Zielonej Wyspie. Mariusz Kukiełka otworzył szkółkę w Irlandii

Źródło artykułu: