Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dobre wieści ws. Ligi Narodów. Jacek Kasprzyk: Prawdopodobnie będzie można zgłosić więcej niż 18 graczy

Do Ligi Narodów 2020 prawdopodobnie będzie można zgłosić więcej niż 18 graczy - zdradza prezes PZPS Jacek Kasprzyk. To dobra wiadomość dla reprezentacji Polski i jej selekcjonera Vitala Heynena.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Newspix / TEDI / Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej

W środę w "Przeglądzie Sportowym" ukazał się wywiad z Heynenem, w którym trener Biało-Czerwonych otwarcie domagał się skrócenia rozgrywek PlusLigi. Belg argumentował, że w sytuacji, w której krajowe mistrzostwa skończą się 9 maja (jeśli finał i rywalizacja o 3. miejsce rozstrzygną się w pięciu meczach), do startu Ligi Narodów pozostaną zaledwie dwa tygodnie.

A jeśli każda z reprezentacji będzie mogła zgłosić w tym roku nie 25, a 18 zawodników - takie sygnały docierały w ostatnich tygodniach z FIVB - nie wszyscy kadrowicze z polskich klubów dostaną 10-14 dni urlopu, co według selekcjonera byłoby optymalnym i bardzo potrzebnym w sezonie olimpijskim rozwiązaniem. 

- W przypadku 18-osobowej kadry na VNL w każdy weekend tych rozgrywek w drużynie będzie ktoś, kto potem znajdzie się w dwunastce na Tokio. Mógłbym postanowić, że siatkarze przygotowywani do igrzysk nie będą występować w Lidze Narodów, ale gdzie wtedy będą grać? Nie będę w stanie zapewnić im odpowiedniej liczby meczów, żeby pojechali do Japonii przygotowani najlepiej, jak to możliwe. Muszą więc pograć trochę w Lidze. Część z nich od pierwszego tygodnia tych rozgrywek, bo po prostu nie będę miał innego wyjścia. I jeśli ci gracze nie dostaną wolnego wcześniej, nie będą mieli szansy, żeby trochę lepiej przygotować się do igrzysk - argumentował nam swoje stanowisko trener polskich siatkarzy.

ZOBACZ WIDEO: Kapitalna forma Lewandowskiego. "Nadal istnieją rekordy, które Lewy może pobijać!"

Czytaj także:
Vital Heynen apeluje o skrócenie sezonu. Mocne słowa Belga

Na wywiad, w którym Heynen wypowiadał się w "wojowniczym" tonie, szybko odpowiedział prezes zarządu Polskiej Ligi Siatkówki Paweł Zagumny. Były znakomity rozgrywający zaznaczył, że skrócenie PlusLigi o trzy tygodnie, o czym wspominał Belg, stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia siatkarzy i nie jest możliwe.

Zareagowały również władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej, które rozmawiały z trenerem Biało-Czerwonych w czwartek. Prezes Jacek Kasprzyk dyskusję, w której uczestniczyli też wiceprezes związku Jacek Sęk oraz szef wyszkolenia Włodzimierz Sadalski, określił jako "bardzo długą, bardzo merytoryczną i konstruktywną".

- Doprecyzowaliśmy wiele szczegółów przygotowań męskiej kadry narodowej do turnieju olimpijskiego. Wielkie znaczenie w tym planie będzie mieć postanowienie FIVB w kwestii liczby zawodników, którzy będą mogli zagrać w Lidze Narodów - powiedział Kasprzyk. 

Światowa federacja jest ponoć bliska podjęcia korzystnej dla Polaków decyzji i rezygnacji z tylko 18-osobowych kadr na VNL. 

- Póki co, z Lozanny płyną obiecujące sygnały, że będzie to większa liczba niż 18. Proszę o cierpliwość, ponieważ proces decyzyjny w tej sprawie jeszcze się nie zakończył. Jeśli jednak te sygnały się potwierdzą, to z naszej rozmowy z selekcjonerem wynika, że plan przygotowań do igrzysk pozwoli kluczowym kadrowiczom na złapanie oddechu, odpoczynek i regenerację - dodał prezes PZPS.

Dla naszej drużyny narodowej im większą grupę graczy można będzie zgłosić do rozgrywek tym lepiej - w ubiegłym roku to właśnie Polacy najwięcej ze wszystkich zespołów, i z najlepszym skutkiem, rotowali składem. W całym sezonie reprezentacyjnym sprawdzonych zostało aż 30 siatkarzy. Na igrzyska olimpijskie do Tokio pojedzie tylko 12 graczy, ale im szersza będzie kadra przed igrzyskami, tym większa szansa, że "wybrańcy" na Tokio nie pojadą do Japonii przemęczeni i będą tam w optymalnej formie.

W czasie rozmowy z Heynenem związek zobowiązał się monitorować przebieg rozgrywek w europejskich pucharach oraz w Pluslidze i w przypadku pojawienia się szansy na wcześniejsze zakończenie krajowej rywalizacji, wystąpić z wnioskiem do PLS o jej przyspieszenie. 

- Przy okazji chciałbym zaapelować do środowiska, do mediów, by nie dzielić już olimpijskich trofeów. Na to przyjdzie czas po olimpijskim ćwierćfinale. Teraz skupmy się na solidnym przygotowaniu do bardzo trudnego turnieju olimpijskiego - tak sportowym, jak i organizacyjnym oraz logistycznym - zaapelował prezes Kasprzyk.

Czy w przypadku możliwości zgłoszenia do Ligi Narodów tylko 18 zawodników PlusLiga powinna zostać skrócona?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (2):

 • nazaro Zgłoś komentarz
  Trener doskonale wiedział przed sezonem kiedy kończą się rozgrywki + ligi kiedy zaczynaja się IO. Skrócenie o 2 tyg. rozgrywek to morderstwo dla zawodników , mają grać 4 razy w
  Czytaj całość
  tygodniu?? Czemu nie domaga się skroceniaigi włoskiej gdzie jest trenerem grupowym?? Niech pewien pan zatrudniony na stanowisku prezesa pzps rozszerzy ligę do 20 klubów, wtedy zawodnicy będą grali 4-5 meczy w tygodniu. Jak się podejmuje we władzach debilne decyzję i głupio rozszerza ligę to trzeba za głupie decyzje wziąć odpowiedzialność.
  • Ritter Zgłoś komentarz
   Jak dla mnie "18" to jest minimum, na turniej jak się nic nie zmieniło można zabrać "14" 6 wyjściowa + kolejna 6 już daje sporo + 2 dwóch można uznać że na zmiany
   Czytaj całość
   będą wchodzić to już spory komfort, ale i kolejną "6" w domyśle dobrze jest mieć przygotowaną na zawody już na innym terenie. Wtedy dawna wyjściowa "6" odpoczywa a gra cała reszta. Najlepiej aby pozostało "25" myślę że 20stu będzie okej, jeśli już chcą tak skracać.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×