PlusLiga. Siatkarze Asseco Resovii postraszyli tylko w jednym secie. VERVA z kompletem punktów

Siatkarzom Asseco Resovii wystarczyło sił tylko na jednego seta. Mimo woli walki, podopieczni Emanuela Zaniniego w starciu 21. kolejki PlusLigi musieli uznać wyższość wicemistrzów Polski (1:3).

Katarzyna Smelik
siatkarze VERVY Warszawa Orlen Paliwa WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze VERVY Warszawa Orlen Paliwa
W Rzeszowie jeden problem goni drugi, a zza rogu już wyłania się kolejny. Mimo zmian w zarządzie oraz w sztabie szkoleniowym, Asseco Resovia wciąż nie może odbić się od dna. Nic więc dziwnego, że w środowym starciu w roli faworyta występowała ekipa z Warszawy, która jak dotąd przegrała zaledwie dwa spotkania.

Chociaż oba zespoły w tabeli dzieliła ogromna przepaść, to świadomi swej pozycji rzeszowianie wyszli na boisko niezwykle zdeterminowani. Kilka udanych ataków oraz czujna praca pod siatką pozwoliła im wyjść na skromne prowadzenie (6:4). Siły gospodarzy jednak osłałby, co natychmiast wykorzystali podopieczni Andrei Anastasiego. Warszawianie z Bartoszem Kwolkiem na czele sukcesywnie ostrzeliwali rzeszowską defensywę, a po efektownym bloku na Rafale Buszku odskoczyli na trzy punkty (19:16). Na wynik nie miała nawet wpływu słaba dyspozycja Artura Udrysa, który w pierwszej partii skończył zaledwie 1 z 8 ataków.

Siatkarze Asseco Resovii pokazali w końcówce wole walki i za sprawą udanych zagrań Zbigniewa Bartmana doszli rywali na jedno "oczko", jednak błąd w polu serwisowym Nicolasa Marechala dał zwycięstwo warszawianom.

Krótka przerwa i rozmowa z trenerem dodały pewności siebie rzeszowskiej ekipie. Od początku kolejnego seta podopieczni Emanuela Zaniniego prezentowali całkiem inną jakość gry. W ofensywie dawali o sobie znać Tomas Rousseaux wraz z rozpędzonym Bartmanem, a udane obrony Luke Perrego pozwalały na wyprowadzanie kolejnych kontr. Zaskoczeniem zarówno dla kibiców jak i rywali była zmiana na pozycji środkowego. Za Tomasza Kalembkę na boisku pojawił się bowiem... Damian Schulz.

Tym razem to warszawianie musieli gonić wynik, i choć dzięki kąśliwej zagrywce Andrzeja Wrony udało im się doprowadzić do remisu (17:17), to już po chwili przegrali walkę ze szczelnym, rzeszowskim murem. Efektowne "czapy" w końcówce otrzymali bowiem Kevin Tillie i Kwolek. Seta zaś zakończyła wygrana walka na siatce Schulza.

Przez pierwsze minuty trzeciej odsłony w rzeszowskim Podpromiu trwało przeciąganie liny. Oba zespoły zaskakiwały skutecznymi atakami, a w efekcie żadna z ekip nie potrafiła wysforować się na większe, niż jednopunktowe prowadzenie. Warszawianie zaczęli jednak pilnować rozegrań Marcina Komendy i konsekwentnie skakali do pipe'a.

Ciekawie zrobiło się dopiero, gdy przy stanie 14:13 za linią 9. metra zameldował się Udrys. Atakujący miał okazję zagrywać aż sześć razy (20:14). W tym czasie sporo krwi napsuł rzeszowianom Igor Grobelny. Chociaż Pasom udało się wyrwać z tego chwilowego marazmu, to ostatecznie zabrakło im sił by zatrzymać rozpędzonych siatkarzy VERVY.

Wicemistrzowie Polski niemal od początku czwartego seta kontrolowali przebieg gry na boisku. Z rytmu nie były ich w stanie wybić nawet spektakularne zagrania Damiana Schulza. Antoine Brizard umiejętnie rozdzielał piłki w ataku, często gubiąc przy tym rzeszowski blok. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie, popis w polu zagrywki dał Udrys. Dwa asy serwisowe zawodnika sprawiły, że na tablicy pojawił się wynik 20:13. Mimo prób odrobienia strat przez gospodarzy, ekipa Anastasiego nie dała sobie już wydrzeć zwycięstwa i zainkasowała komplet punktów.

Asseco Resovia Rzeszów - VERVA Warszawa Orlen Paliwa 1:3 (23:25, 25:21, 20:25, 18:25)

Asseco Resovia: Komenda, Krulicki, Buszek, Bartman, Kalembka, Marechal, Perry (libero) oraz Rousseaux, Hoag, Shoji, Schulz, Mariański (libero).

VERVA: Brizard, Wrona, Kwolek, Udrys, Nowakowski, Tillie, Wojtaszek (libero) oraz Niemiec, Jaglarski, Grobelny, Kowalczyk.

MVP: Piotr Nowakowski