KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PlusLiga siatkarzy. Nowy sezon bez obcokrajowców? Jest propozycja

Przez koronawirusa świat sportu stanął na głowie. Rozgrywki siatkarskie rozpoczną się za kilka miesięcy i być może będą skrócone ze względu na igrzyska. Andrzej Grzyb: - W tej sytuacji nie ma sensu wyrzucać pieniędzy na obcokrajowców.

Krzysztof Gieszczyk
Krzysztof Gieszczyk
Sebastian Świderski WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Sebastian Świderski
Siatkarski menedżer zaproponował, żeby do minimum ograniczyć liczbę kontraktów z zawodnikami i trenerami z zagranicy. O sprawie informuje "Przegląd Sportowy", cytując Andrzeja Grzyba: - Dla dobra polskich klubów w kolejnym sezonie do minimum powinno się ograniczyć udział w rozgrywkach cudzoziemców. Myślę nie tylko o zawodnikach, ale także o trenerach i członkach sztabów szkoleniowych. Wiem, że zaraz podniesie się krzyk wśród prezesów, siatkarzy i kibiców, ale moim zdaniem nie ma innego wyjścia. Musimy ratować, co się da.

Menedżer przekonuje, że liga ruszy nie wcześniej niż w grudniu i potrwa 3 miesiące, bo potem zawodniczki i zawodnicy rozjadą się na zgrupowania reprezentacji, żeby przygotować się na igrzyska w Tokio, które zostały przełożone na 2021 rok. Grzyb przekonuje, że skoro kluby są utrzymywane w 75 procentach z pieniędzy spółek skarbu państwa, to powinny iść na zapewnienie pracy Polakom, bo budżety będą ograniczane. Dodatkowo odpada ryzyko nowych przypadków koronawirusa, który mógłby dotrzeć do Polski wraz z przyjazdem zawodnika z zagranicy. Do tego dochodzą oszczędności, bo klub nie musiałby płacić licencji od transferów, za wynajem mieszkania czy przeloty.

Argument z oszczędnościami nie podziela Sebastian Świderski, prezes Grupy Azoty ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle, który powiedział, że nawet przy uwzględnieniu dodatkowych kosztów przy zatrudnieniu obcokrajowców, ci i tak zarabiają mniej od najlepszych Polaków. Pomysł Grzyba spotkał się z rezerwą także wśród innych prezesów klubów, którzy podkreślają, że zespoły mają już podpisane umowy z zawodnikami z zagranicy na nowy sezon.

Świderski dodał, że gdyby ograniczyć możliwość umów z zawodnikami z zagranicy, wtedy w górę poszłyby warunki finansowe stawiane przez Polaków i z oszczędności nici. Dodatkowo poziom rozgrywek obniżyłby się, gdyby najlepsi obcokrajowcy nie mogli grać w Pluslidze. PZPS, słowami wiceprezesa Ryszarda Czarneckiego, zapowiedział, że związek nie będzie odgórnie narzucał klubom rozwiązania w tej kwestii, a kluby muszą się porozumieć między sobą.

CZYTAJ TAKŻE COS Spała czeka na zielone światło. Dyrektor ośrodka: Marzymy, żeby sportowcy do nas przyjechali

CZYTAJ TAKŻE Mateusz Bieniek zawiedziony zakończeniem rozgrywek w Serie A. "Szkoda, bo byliśmy na pierwszym miejscu"

ZOBACZ WIDEO: Zakażony koronawirusem sportowiec ostrzega chorych. "To rozwala psychikę"
Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • GreenArrow Zgłoś komentarz
  Może to prowokacja P. Grzyba? "W tej sytuacji nie ma sensu wyrzucać pieniędzy na obcokrajowców." "Dla dobra polskich klubów w kolejnym sezonie do minimum powinno się
  Czytaj całość
  ograniczyć udział w rozgrywkach cudzoziemców." Ad. 1. - na Polakach można przepłacić? Ad. 2. - skoro Panu Grzybowi bliskie jest dobro naszych klubów, to najrozsądniej by było w ogóle znieść ograniczenia, wówczas zespoły nie muszą się martwić o poziom sportowy. Jeśli zespół chce przeciętniaka i ma 3 przeciętniaków do wyboru, to weźmie przeciętniaka najtańszego, np. z Argentyny, zamiast przeciętniaka narodowości polskiej. Nie ma w tej wypowiedzi ni ładu ni składu. Nic nie potrzeba grzebać w przepisach.
  • Wawa61 Zgłoś komentarz
   Człowiek chory ale to chyba nie koronawirus.
   • nazaro Zgłoś komentarz
    Pan Grzyb to cwany , za kasę da się pokroić. Jest managerem polskich siatkarzy to chce się nachapac jeszcze więcej. Żenada
    • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
     Po drugie to gdyby polskie kluby „pogoniły” obcokrajowców, to potem ponowne ich ściągnięcie do ligi polskiej nie byłoby łatwe. Rynek nie śpi.
     • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
      Po pierwsze to zawodniczki nie będą się przygotowywały do Igrzysk Olimpijskich z wiadomych powodów.
      • Ahmed Pol Zgłoś komentarz
       Większej głupoty dawno nie czytałem to jeszcze powinno się wprowadzić obowiązek gry wszystkich polskich zawodników np.takiego Leona czy Bednorza w Polsce oraz limit wynagrodzeń np. do 3
       Czytaj całość
       średnich krajowych no bo czasy są ciężkie....panie grzyb wytrzezwiej !!!!!!
       Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
       ×
       Sport na ×