WGP 2009: Namieszać podobnie jak koledzy - sylwetka reprezentacji Stanów Zjednoczonych

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych to czwarta ostatnich zmagań World Grand Prix. Po sporych zmianach w kadrze, chociażby powtórzenie zeszłorocznego wyniku będzie niezwykle trudne. Nowym trenerem zespołu z Ameryki Północnej został Hugh McCutcheon, dla którego te rozgrywki będą pierwszym poważnym sprawdzianem.

W tym artykule dowiesz się o:

W cieniu Kuby

Rywalizacja ekipy w Ameryce Północnej ogranicza się jedynie do pojedynków Stanów Zjednoczonych i Kuby. Przez wiele lat górą w tej rywalizacja były Kubanki, które z resztą panowały również na całym globie. Dopiero Amerykanki "doszły do głosu", wygrywając najważniejszą imprezę na swoim kontynencie trzy razy pod rząd (lata 2001-2005). Jednak śmiało można stwierdzić, że przez długi okres Amerykanki znajdowały się w cieniu trzykrotnych mistrzyń olimpijskich. Teraz sytuacja powoli się odwraca, co spowodowane jest zmianą pokoleniową. Na ostatniej olimpiadzie to USA zdołało wywalczyć srebrny medal.

Mimo sporych osiągnięć rywalek zza miedzy Amerykanki również mogą poszczycić się sporymi osiągnięciami. Reprezentacja dwukrotnie stawała na drugim stopniu podium podczas mistrzostw świata. Ostatni taki wyczyn kibice oglądali w 2004 roku, kiedy to w Niemczech lepsze okazały się jedynie Włoszki. W 1967 roku, gdy miało miejsce zdobycie srebrnego medalu na siatkarskim mundialu, ekipa okazała się najlepsza podczas Igrzysk Panamerykańskich, co do tej pory jest najlepszym, niepowtórzonym wynikiem w historii. Zespół pięciokrotnie wygrywał mistrzostwa Ameryki Północnej, jedenaście razy był jej wicemistrzem, a cztery razy stanął na najniższym stopniu podium.

W prestiżowym rankingu światowej federacji siatkówki drużyna zajmuje drugie miejsce, ustępując jedynie Brazylii.

Piękne wspomnienia o Grand Prix - przyszedł czas na kolejny sukces?

Podczas swoich startów w Grand Prix reprezentacja Stanów Zjednoczonych zdążyła zapisać piękną kartę w historii cyklu, dwukrotnie zwyciężając (1995 i 2001 rok), a także dwukrotnie zdobywając brązowy medal (2003 i 2004 rok). W ostatnim występie reprezentacja zajęła najgorsze dla sportowców czwarte miejsce. Wszyscy mają nadzieje, że w nadchodzących rozgrywkach ten rezultat zostanie poprawiony. Jednak niewiele wskazuje na to, żeby życzenia mogłyby stać się realne.

Spore zmiany w kadrze po Pekinie

Rok poolimpijski jest dla wielu zespołów czasem na zmianę pokolenia. Tak jest również w przypadku reprezentacji USA. Niemal cała srebrna drużyna z Pekinu nie jest powołana na tegoroczne Grand Prix. Na światowych parkietach nie wystąpią m. in.: Logan Tom, niezwykle ważna siatkarka, mogąca w każdej chwili wziąć ciężar gry na siebie, Tayyiba Haneef-Park czy Lindsey Berg, doświadczona rozgrywająca. Na palcach jednej ręki można wyliczyć jakie zawodniczki znajdujące się w kadrze pamiętają chińską imprezę. Są to obie libero: Stacy Sykora oraz Nicole Davis, które nie mają klubów i po igrzyskach miały dość czasu na regeneracje sił. Do zmiany doszło również na ławce trenerskiej. Po kilku latach ze swojego stanowiska zrezygnowała "Jenny" Lang Ping.

Nowym szkoleniowcem reprezentacji został Hugh McCutcheon, którego kibicom volley’a w Stanach nie trzeba przedstawiać. Ten trener zbudował potęgę męskiej siatkówki w kraju z Ameryki Północnej. Zespół pod jego przywództwem wygrał Ligę Światową oraz Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, po których podziękował za współpracę. Teraz jego celem jest powtórzenie tamtych sukcesów razem z kobietami. Swoją pracę zaczął od odmłodzenia kadry. Cykl Grand Prix będzie szansą na sprawdzenie nowych zawodniczek, nie mających wcześniej szansy brać udziału w międzynarodowych zmaganiach. Obok młodych siatkarek zagra Nancy Metcalf, która obok Stacy Sykory będzie najbardziej doświadczoną siatkarką. Właśnie to zadecydowało, że siatkarka na co dzień grająca w Turcji otrzymała kapitańską opaskę. .

Jaki będzie efekt pracy nowego trenera?

Trudno liczyć na wielki sukces Amerykanek w tegorocznych rozgrywkach. Jednak do końca nie wiadomo czego spodziewać się po młodych i nieznanych jeszcze siatkarkach zza Oceanu. Trener McCutcheon udowodnił już, że potrafi wycisnąć wiele ze swoich podopiecznych. Czy jego nowa ekipa zagra tak, jak "Jankesi" w swoich najlepszych czasach w Lidze Światowej oraz Igrzyskach w Pekinie? Można spodziewać się wszystkiego, bo nie tylko ta ekipa postanowiła odmłodzić swoją kadrę.

Skład reprezentacji Stanów Zjednoczonych na World Grand Prix 2009:

1. Nicole Fawcett

2. Elisha Thomas

3. Lauren Paolini

4. Angela McGinnis

5. Stacy Sykora - libero

6. Nicole Davis - libero

7. Angela Pressey

8. Cynthia Barboza

9. Alexis Crimes

10. Kristin Richards

11. Jordan Larson

12. Nancy Metcalf - kapitan

13. Tracy Stalls

14. Heather Hughes

15. Courtney Thompson

16. Christa Harmotto

17. Mary Spicer

18. Foluke Akinradewo

19. Jane Collymore

trener: Hugh McCutcheon

Źródło artykułu: