WGP 2009: Powrót po medal - sylwetka reprezentacji Rosji

Rosjanki po rocznej przerwie wracają do cyklu startów w World Grand Prix. W dotychczasowych czternastu edycjach nie grały dwa razy, lepszym rezultatem może poszczycić się Brazylia, która pauzowała tylko w 1997 roku, i Chinki, które wystąpiły we wszystkich edycjach. W rozgrywkach Grand Prix Sborna zwyciężała trzy razy, teraz podopieczne Vladimira Kuziutkina mają ochotę na czwarty tytuł.

W tym artykule dowiesz się o:

Bez medalu ani rusz

Rosjanki swój pierwszy oficjalny mecz rozegrały przeciwko Polsce, a było to 11 sierpnia 1949 r. podczas mistrzostw Europy. W tej imprezie zdobyły siedemnaście złotych, cztery srebrne i trzy brązowe medale. Żadna europejska drużyna nie może poszczycić się takim dorobkiem. Reprezentacja Rosji niemal w każdej międzynarodowej imprezie znajdowała się na podium, ostatni triumf święciła podczas mistrzostw świata w Japonii. 31 października 2002 roku w finale japońskiego Mundialu Rosjanki pokonały Brazylijki. Był to szósty tytuł mistrzyń świata, wcześniej wygrywały w 1952, 1956, 1960, 1970, 1990. Sborna startowała również w elitarnym Pucharze Wielkich Mistrzyń, wygrywając go w 1997 roku. Nie gorzej spisywała się na igrzyskach olimpijskich, jednak w Sydney i Atenach musiała uznać wyższość finałowych rywalek, zdobywając srebrny krążek. Olimpijskie złoto wywalczyła dość dawno, bo w 1988 roku. Medalu z najcenniejszego kruszcu nie udało się jej także wywalczyć podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Po ćwierćfinałowej porażce z Chinkami, Rosjanki zajęły piąte miejsce, tym samym zakończyła się czteroletnia przygoda trenerska Giovanniego Caprary z reprezentacją tego kraju.

17 lutego 2009 r. Federacja Rosyjska wybrała nowego trenera, następcą Włocha został Vladimir Kuziutkin. Był mentorem drużyny Bałakowskaja AES Bałakowo, poza tym wiele lat spędził w Turcji, gdzie był pierwszym trenerem reprezentacji tego kraju. Nowy szkoleniowiec podkreślił, że jego główną koncepcją, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty na arenie światowej, będzie odmłodzenie składu.

W World Grand Prix rosyjskie siatkarki swoją przygodę rozpoczęły od trzeciego miejsca wywalczonego w Hongkongu w 1993 roku. To miasto dla tej ekipy jest niezwykle szczęśliwe, bowiem w 2002 roku właśnie w Hongkongu wygrała ona 10. edycję Grand Prix. W 2006 roku Rosjanki uplasowały się na drugim miejscu, natomiast rok później zajęły czwarte miejsce.

W 2008 roku nie wystąpiły, bowiem przegrały europejskie kwalifikacje. W Ankarze, gdzie rozgrywany był turniej, mistrzynie świata zajęły dopiero piąte miejsce. Do tegorocznej edycji żeńskiego odpowiednika Ligi Światowej także musiały przedzierać się przez eliminacje. Podczas turnieju rozegranego w Omsku Rosjanki wygrały cztery spotkania, w tym z Włoszkami, ulegając jedynie siatkarkom Niemiec, które także wywalczyły awans. Kwalifikacje wygrały Holenderki, które również wystąpią World Grand Prix 2009.

Nadciąga młodość

Wysokość zawodniczek jest niewątpliwie atutem tego zespołu, podobnie jak fantastyczne wyczucie w bloku oraz mocne ataki. Z racji swojego wzrostu Rosjanki nie grają dobrze w obronie z wyjątkiem libero, jednak konsekwentnie robią w tym elemencie postępy. Gdy dojdzie do wyprowadzenia kontry, robią to niezwykle skutecznie i pewnie.

Potęgę rosyjskiej siatkówki najlepiej ilustrują dwie zawodniczki o dużej sile fizycznej, jak i niesamowitej wytrzymałości psychicznej. Chodzi o nie grającą już od wielu lat w kadrze Potachovą i dotychczasową liderkę zespołu Jekaterinę Gamową, która mimo wcześniejszych deklaracji, wystąpi w tym roku w reprezentacyjnych barwach. Z kolei po nieudanych dla Rosjanek Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, Jelena Godina i Ljubow Sokołowa postanowiły zakończyć reprezentacyjną karierę. Strata tej drugiej jest sporym osłabieniem dla Sbornej.

Trener Kuziutkin postanowił dać szansę młodym wyróżniającym się zawodniczkom z ligi rosyjskiej. W kadrze jest 19-letnia przyjmująca Ksenia Naumowa, Jewgienija Starcewa czy Jana Szczerban. Ważnymi ogniwami są także skrzydłowa Natalia Safronowa i mierząca, podobnie jak Gamowa, aż 202 centymetry środkowa Julia Merkułowa.

Celem Final Six

Ekipa Rosji w tym sezonie będzie mieć niezwykle trudne zadanie. Wcześniej siła zespołu opierała się głównie na dwóch zawodniczkach - Gamowej i Sokołowej. Po odejściu tej drugiej nowy trener Sbornej ma spory problem z obsadzeniem pozycji przyjmującej. Mimo wszystko awans do turnieju finałowego powinien być formalnością, a w Tokio, gdzie rozgrywany będzie finał WGP, wiele może się zdarzyć.

Szeroki skład reprezentacji Rosji na World Grand Prix:

1. Marija Borodakowa

2. Anna Makarowa

3. Żadan Marija

4. Jelena Murtazajewa

5. Aleksandra Pasynkowa

6. Ksenia Naumowa

7. Natalia Safronowa

8. Julia Merkułowa

9. Olga Fatiejewa

10. Julia Sedowa

11. Jekaterina Gamowa

12. Marina Szeszenina

13. Jewgienija Starcewa

14. Jekaterina Kabeszowa

15. Tatiana Koszelewa

16. Olga Sażina

17. Jana Szczerban

18. Jekaterina Starodubowa

19. Wiktoria Rusakowa

Źródło artykułu: