Liga Mistrzyń: brutalne pożegnanie Grupy Azoty Chemika Police

Oglądanie dwumeczu VakifBanku Stambuł z Grupą Azoty Chemikiem Police nie było przyjemne. Różnica między drużynami była kolosalna. Ekipa z Turcji wygrała w rewanżu 3:0 i awansowała do półfinału Ligi Mistrzyń.

siatkarki i sztab Grupy Azoty Chemika Police Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: siatkarki i sztab Grupy Azoty Chemika Police
Pierwsza siatkarska katastrofa wydarzyła się tydzień temu. Chemik dostał lanie, którego hala w Policach nie pamiętała. Po porażce 0:3 z VakifBankiem trudno było liczyć na odwrócenie losu dwumeczu przez mistrza Polski, ale można było oczekiwać odrobinę lepszego występu w Stambule. Drużyna z Turcji miała inny plan i interesowało ją jak najszybsze zamknięcie rywalizacji.

Chemik rozpoczął z jedną zmianą w składzie w porównaniu z meczem sprzed tygodnia. W przyjęciu Martynie Grajber towarzyszyła tym razem Olga Strantzali, a nie Natalia Mędrzyk.

Tylko w secie otwierającym rewanż Chemik był poważnym rywalem dla tureckiego mocarza. Przegrał 21:25, ale po raz pierwszy w dwumeczu prowadził i zmusił VakifBank do rozegrania kilku skomplikowanych oraz przedłużonych akcji. Nawet do zażądania przerwy przez trenera Giovanniego Guidettiego. Okazało się, że drużyna ze Stambułu popełnia błędy pod presją policzanek.

Do nawiązania walki o coś więcej niż honorowe pożegnanie z Ligą Mistrzyń brakowało argumentów w ataku. To, co budzi postrach w Polsce, nie robi wrażenia w Turcji. VakifBank unieszkodliwił najmocniejsze strzelby Chemika, czyli Jovanę Brakocević-Canzian i Olgę Strantzali. Zespół Akbasa grał w obronie i wyblokiem, ale nie było komu zakończyć akcji. Możliwości VakifBanku w ofensywie są ogromne i po zwycięstwie 25:13 w drugim secie był pewny awansu do półfinału.

W trzeciej partii spodziewane liczne zmiany w obu drużynach. W Chemiku zaprezentowały się między innymi Paulina Bałdyga, Martyna Łukasik i Aleksandra Żurawska. Trzeba było już ten pojedynek tylko dokończyć, a set zakończony wynikiem 25:13 dla VakifBanku był dobrym podsumowaniem całej jednostronnej rywalizacji.

Klub z Polic pożegnał się z Ligą Mistrzyń. Awans do ćwierćfinału był jego najlepszym osiągnięciem od 2015 roku. Chemik wyeliminował w fazie grupowej rosyjskie Dynamo Kazań, a także czeski VK UP Ołomuniec. W najlepszej ósemce towarzyszył czterem włoskim i trzem tureckim zespołom. Dwumecz z VakifBankiem obnażył już braki Chemika i jego pozycję wśród europejskich gigantów.

VakifBank Stambuł - Grupa Azoty Chemik Police 3:0 (25:21, 25:13, 25:13)

Pierwszy mecz: 3:0. Awans: VakifBank Stambuł

VakifBank: Ognjenović, Gabi, Bartsch-Hackley, Rasić, Gunes, Haak, Aykac (libero) oraz Ozbay, Senoglu, Akman, Gurkanyak, Ismailoglu, Yilmaz, Orge (libero)

Chemik: Kowalewska, Grajber, Strantzali, Kąkolewska, Baijens, Brakocević-Canzian, Maj-Erwardt (libero) oraz Bałdyga, Łukasik, Mędrzyk, Żurawska (libero)

MVP: Maja Ognjenović (VakifBank)

Czy Grupa Azoty Chemik Police zaprezentował się dobrze w Lidze Mistrzyń?