Liga Narodów. Słoweński demon przegnany, Polska w finale rozgrywek!

Polscy siatkarze w finale Ligi Narodów 2021! W półfinale rozgrywek uporali się z rywalem, który w poprzednich latach był ich zmorą. Tym razem Słoweńcy też postawili twarde warunki, ale przegrali 0:3. W niedzielę gramy o złoto z Brazylią.

Grzegorz Wojnarowski
reprezentacja Polski w półfinale Ligi Narodów ze Słowenią Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w półfinale Ligi Narodów ze Słowenią
- Wy Polacy jesteście dobrzy w tworzeniu historii. Ja pamiętam tylko dwa mecze ze Słowenią. Pokonaliśmy ich w kwalifikacjach olimpijskich i awansowaliśmy na igrzyska, potem przegraliśmy w półfinale mistrzostw Europy. A więc jest 1-1. Z tych dwóch spotkań bez wątpienia wolałbym wygrać to pierwsze - mówił nam przed półfinałem Ligi Narodów selekcjoner Biało-Czerwonych Vital Heynen. Przekonywał, że Słoweńcy nie są dla jego zespołu wyjątkowym, szczególnie trudnym rywalem.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że z bałkańską ekipą nasi siatkarze mieli dużo rachunków do wyrównania. Z pięciu ostatnich potyczek (Mistrzostwa Europy w 2015, 2017 i 2019 roku, kwalifikacje olimpijskie do Tokio i wreszcie faza grupowa tegorocznej Ligi Narodów) wygrali tylko jedno. Dwa lata temu po półfinale ME słoweński libero Jani Kovacić mówił: udowodniliśmy, że jesteśmy lepszym zespołem.

Wyprowadzenie Kovacicia z błędu i rozprawienie się ze słoweńskim demonem byłoby dla naszej drużyny świetnym prognostykiem przed zbliżającymi się igrzyskami. A jeszcze lepszym byłby awans do finału Ligi Narodów. I obu tych rzeczy Polakom udało się dokonać.

Do wykonania zadania Heynen wysłał na boisko nasz najsilniejszy na tę chwilę skład - Fabiana Drzyzgę, Bartosza Kurka, Wilfredo Leona, Michała Kubiaka, Mateusza Bieńka, Jakuba Kochanowskiego i Pawła Zatorskiego. Słoweńcy też wyszli swoją żelazną szóstką, w której liderami są Tine Urnaut i Klemen Cebulj.

Mecz od początku był wymianą potężnych siatkarskich ciosów. Obu zespołom zdobywanie punktów przychodziło z trudem, żaden z nich nie był w stanie odskoczyć rywalowi. Biało-Czerwonym kilka razy udało się wyjść na dwupunktowe prowadzenie, raz dzięki asowi Leona, raz dzięki dobrze wyprowadzonemu kontratakowi, ale Słoweńcy szybko odrabiali straty, a tuż przed drugą przerwą techniczną zdobyli serię punktów i to oni prowadzili 15:13.

Zespół trenera Alberto Giulianiego nie chciał popełniać błędów i przez kilka minut utrzymywał skromną przewagę, ale w końcu naszym siatkarzom udało się zatrzymać na lewym skrzydle Cebulja, a na prawym Tonceka Sterna i to oni wygrywali 20:19. W kolejnej akcji Cebulj po raz pierwszy pomylił się w ataku i Biało-Czerwoni wrócili do przewagi jednego małego przełamania. Nie bez trudu, ale utrzymali ją do samego końca i zamknęli wygraną 25:22 partię atakiem Leona z drugiej linii.

Początek drugiego seta to seria błędów Leona w ataku i seria pięciu kolejnych punktów Słoweńców, która dała im prowadzenie 5:2. Na szczęście nie na długo. W kolejnym fragmencie świetnie grał w ataku Kurek, Drzyzga zaskoczył rywali swoimi serwisami, a nasz blok zatrzymał Sterna i po tej ostatniej akcji było 12:11 dla Polski. Na drugiej przerwie technicznej mistrzowie świata mieli dwa punkty przewagi, bo asem w sam narożnik boiska popisał się Wilfredo Leon.

Gdy zaczął się siatkarski "money time", Biało-Czerwoni dokładali kolejne udane akcje. Kubiak przyjął serwis... klatką piersiową, a potem skończył atak z bardzo trudnej piłki, nasz blok zatrzymał niemal nieuchwytnego wcześniej Urnauta, a Drzyzga trafił zagrywką w końcową linię. Przy wyniku 20:16 nasi siatkarze musieli w końcówce dbać już tylko o jakość swojej pierwszej akcji, a przy rewelacyjnej dyspozycji Kurka w ataku (74 procent skuteczności po dwóch partiach) nie mieli z tym problemów i seta, który zaczął się źle, wygrali pewnie - 25:21.

Trzecią odsłonę meczu Polacy znowu zaczęli niewyraźnie, od wyniku 1:4, i znowu musieli gonić. Dogonili jeszcze szybciej, niż w poprzednim secie. Mocne, regularne serwisy i dwa kolejne bloku na lewym skrzydle sprawiły, że już na pierwszej przerwie technicznej było 8:7 dla naszej drużyny. Potem Biało-Czerwoni kilka razy odskakiwali na dwa punkty, by za chwilę to prowadzenie stracić. Heynen, widząc niską skuteczność Kubiaka w ataku, postanowił wpuścić w jego miejsce Aleksandra Śliwkę, a ten szybko pokazał dwie dobre akcje.

Większą niż dwupunktową przewagę nasi siatkarze wypracowali w tym secie po raz pierwszy, gdy Bieniek ustrzelił Urnauta serwisem (19:16). Słoweńcy do samego końca próbowali wyszarpać tego seta, ale tego dnia było po prostu nieznacznie słabsi od Polaków. Pierwsze dwa meczbole obronili, ale przy trzecim Mitja Gasparini zaserwował w siatkę. Biało-Czerwoni wygrali seta 25:23, cały mecz 3:0 i awansowali do finału Ligi Narodów.

- Oczywiście uważam, że możemy grać jeszcze lepiej. Jedni pokazali, że ich forma idzie w górę, inni, że mamy jeszcze nad czym pracować. Tak jak powiedzieliśmy sobie przed meczem, najważniejsze jest zwycięstwo - powiedział do swoich siatkarzy Heynen tuż po zakończeniu półfinału. - Jutro mamy kolejne spotkanie do wygrania. Rozciągnijcie się, idźcie to szatni, potem do hotelu. Jeszcze dziś wieczorem zrobimy analizę wideo, żebyście mieli Brazylię w swoich głowach - zapowiedział

Mecz o złoto, dopiero drugi w historii swoich występów w Lidze Światowej, a potem w Lidze Narodów, polska drużyna zagra właśnie przeciwko Brazylii, która w swoim półfinale bez straty seta pokonała Francję. Początek meczu w niedzielę o godzinie 15.