Czas zawsze prawdę ujawni - przed MŚ kadetów we Włoszech

Od 28 sierpnia do 6 września we Włoszech o miano mistrzów świata rywalizować będzie szesnaście drużyn. Polscy kadeci w pierwszym etapie rozgrywek w grupie D zmierzą się z niezwykle trudnymi przeciwnikami - reprezentacjami Brazylii, Rosji oraz Indii. Dwa lata temu biało-czerwoni zajęli piątą lokatę - po jaki rezultat są w stanie sięgnąć teraz?

Dwa lata temu drużyna na piątkę

W 2007 roku młodzi adepci polskiego volley'a pod wodzą trenera Karola Janaszewskiego sięgnęli podczas mistrzostw świata kadetów w Meksyku po piątą lokatę. Nie była jednak ona według większości odzwierciedleniem potencjału, jaki niewątpliwie posiadała drużyna w składzie z między innymi Pawłem Zatorskim, Fabianem Drzyzgą czy też Karolem Kłosem, dziś ochoczo mianowanych jako nieoszlifowane diamenty polskiej siatkówki, na których barki zapewne spadnie regularna gra w seniorskiej kadrze już za kilka lat. Hierarchia podczas wspomnianych mistrzostw była identyczna jak ta z pamiętnych dla nas ME kadetów w Wiedniu w roku 2007 - najwyżej z europejskich drużyn sklasyfikowani zostali Francuzi i Polacy (w Austrii polscy siatkarze musieli uznać wyższość rywali z Francji, zdobywając srebrny medal).

Ku zdziwieniu sporej rzeszy sympatyków, po triumf w całej imprezie sięgnęli wówczas reprezentanci Iranu, zapisując na swoim koncie pierwszą wiktorię w historii swoich startów. Srebro trafiło w ręce Chińczyków, brąz wywalczyli Trójkolorowi, a Argentyna uplasowała się na czwartej pozycji, tuż przed biało-czerwonymi. W latach jeszcze bardziej odległych Polacy radzili sobie zdecydowanie słabiej - w 2005 roku zajęli podczas mistrzostw świata siódme miejsce, dwa lata wcześniej dopiero trzynaste. Na MŚ kadetów startowaliśmy w sumie siedem razy i najwyższą lokatą, którą możemy się szczycić, jest trzecie miejsce wywalczone w 1999 roku w Arabii Saudyjskiej. W gronie brązowych medalistów można wymienić np. Michała Bąkiewicza czy też Jakuba Oczko.

Medaliści MŚ kadetów w latach 1995-2007

RokZłotoSrebroBrąz
2007 Iran Chiny Francja
2005 Rosja Brazylia Włochy
2003 Brazylia Indie Iran
2001 Brazylia Iran Rosja
1999 Rosja Wenezuela Polska
1997 Włochy Grecja Japonia
1995 Brazylia Włochy Japonia

Mistrzostwa Europy kadetów bez większego sukcesu

Chłopcy Grzegorza Rysia, którzy już w piątek rozegrają we Włoszech inauguracyjną batalię z reprezentacją Indii, w tym roku startowali już podczas mistrzostw Europy kadetów. W Holandii biało-czerwoni otarli się o brązowy medal, jednak ostatecznie polegli w spotkaniu o trzecie miejsce w tie-breaku ze Sborną. Na szczególną pochwałę zasługiwał Adrian Buchowski, który był bez wątpienia motorem napędowym biało-czerwonego teamu. Lokata polskiej drużyna przyjęta została jednak z pewną dozą rozczarowania - w końcu w 2007 roku reprezentacja prowadzona przez trenera Janaszewskiego pokusiła się o znacznie lepszy wynik, przywożąc do Polski srebrne medale.

Wszelkie uczucia niedosytu podopieczni Grzegorza Rysia zrekompensowali polskim kibicom startem w Olimpiadzie Młodzieży w Tampere. Po niezwykle wyrównanym pojedynku finałowym pokonali Serbów i sięgnęli po medale z najcenniejszego kruszcu. Owa impreza była jednak jedynie przetarciem przed docelowym turniejem - MŚ kadetów, do których młodzi zawodnicy przygotowywali się niezwykle skrupulatnie, rozgrywając między innymi spotkania towarzyskie z najgroźniejszymi przeciwnikami - Sborną oraz Brazylią.

Nie iść śladem starszych kolegów

Indie, Rosja oraz Brazylia - rywale, z którymi zmierzą się polscy kadeci w grupie D, są niezwykle silni i znalezienie się wśród dwóch miejsc gwarantujących walkę o najwyższe cele będzie traktowane już jako swego rodzaju sukces. Sborna oraz Canarinhos królują w siatkarskich rozgrywkach wszelkiego szczebla, o czym dobitnie przekonali się między innymi juniorzy Stanisława Gościniaka, którzy po porażkach z wyżej wymienionymi mocarstwami siatkówki podczas MŚ w Indiach, musieli zadowolić się ostatecznie jedynie dziewiątym miejscem. W Pune zagrał również ze starszymi kolegami Mateusz Mika, zawodnik, który w przyszłym sezonie PlusLigi zasili szeregi wicemistrza Polski, Resovii Rzeszów. Młody przyjmujący, urodzony w 1991 roku, w końcowej fazie MŚ w Indiach był najlepszym zawodnikiem polskiego teamu i powinien być także jednym z jaśniejszych ogniw w składzie Grzegorza Rysia.

Podział na grupy w pierwszej fazie MŚ kadetów:

Grupa A: Włochy, Tunezja, Portoryko, Egipt

Grupa B: Iran, USA, Serbia, Japonia

Grupa C: Argentyna, Francja, Hiszpania, Algieria

Grupa D: Brazylia, Rosja, Polska, Indie

Konfrontacje z Brazylią, Rosją i Słowacją

W trzech spotkaniach sparingowych z Brazylią, rozegranych przed MŚ, biało-czerwoni zaprezentowali się poprawnie - inauguracyjny pojedynek rozstrzygnęli na swoją korzyść, triumfując 3:0, by w kolejnej potyczce z kolei polec w takim samym stosunku setów. Ostatnia batalia została już wygrana przez Canarinhos 4:0. Zdecydowanie lepiej gra polskiej ekipy wyglądała w konfrontacjach ze Sborną - dwa pierwsze mecze kadeci Grzegorza Rysia wygrali pewnie 4:1 oraz 3:2. Kończąca cykl spotkań towarzyskich batalia padła natomiast łupem rosyjskich siatkarzy - Polacy polegli w Krośnie 1:4. Ostatnie zgrupowanie w Żyrardowie uwieńczone zostało dwoma zwycięskimi bataliami biało-czerwonych nad reprezentantami Słowacji.

Czwarte miejsce podczas mistrzostw Europy kadetów oraz triumf w Finlandii pozwalają na pewno z uzasadnianą nadzieją spoglądać w najbliższą przyszłość. Nie jest wykluczone, iż polscy reprezentanci podczas najbliższej imprezy zagwarantują kibicom wiele pozytywnych emocji. Nie jest także przesądzone, że nie będzie im dane zaznać smaku porażki. Grupa w której się znaleźli gwarantuje natomiast już w początkowej fazie sporą dawkę siatkówki na wysokim poziomie, wiele emocji i potyczek z podtekstami, na które tak łasi są fanatycy volley'a. Co z wynikiem czysto sportowym? Jak pisał Menander - czas zawsze prawdę ujawni...

Skład reprezentacji siatkarzy na Mistrzostwa Świata Kadetów 2009 we Włoszech:

Rozgrywający:

Tomasz Kowalski

Patryk Szczurek

Środkowi:

Tomasz Kalembka

Piotr Hain

Dawid Dryja

Atakujący:

Miłosz Hebda

Mateusz Piotrowski

Przyjmujący:

Adrian Buchowski

Mateusz Mika

Wojciech Ferens

Kamil Długosz

Libero:

Bartosz Kaczmarek

Komentarze (0)