ME siatkarzy 2021. Kolejni rywale Polaków zwycięscy, lecz nie obyło się bez potknięcia

Na koniec pierwszego dnia rywalizacji grupy A mistrzostw Europy Serbowie rozprawili się z Belgami w dwie godziny. Obrońcy tytułu, którzy są kolejnymi rywalami Polaków dominowali nad rywalami, lecz nie obyło się bez potknięcia. Wygrali, ale 3:1.

Monika Skrzyniarz-Gwizdała
siatkarki reprezentacji Serbii Newspix / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Serbii
Na deser pierwszego dnia rywalizacji w polskiej grupie A mistrzostw Europy zmierzyli się Belgowie z Serbami. Na nic się zdały powroty takich zawodników jak choćby Sam Deroo do reprezentacji Belgii, bowiem Czerwone Smoki niewiele miały do powiedzenia w starciu z obrońcami mistrzowskiego tytułu z 2019 roku. Udało im się wyrwać zaledwie jednego seta, a w pierwszym zaliczyli "false start".

Wszystko za sprawą zagrywki Serbów. Najpierw Marko Ivović otworzył wynik 5:1, a następnie gdy Uros Kovacević zameldował się na linii 9. metra ich prowadzenie urosło do 13:3. Z kolei Belgom gdy już udawało się przyjąć serwis rywali to podejmowali złe decyzje na siatce. Nie skakali do bloku wtedy kiedy powinni, a w ofensywie zachowywali się zachowawczo. Nawet na chwilę nie nawiązali walki z Serbami, a gdy Marko Podrascanin włączył się z blokiem, set miał swój finał przy aż 12-punktowym prowadzeniu siatkarzy Slobodana Kovaca (25:13).

Wraz ze zmianą stron boiska sytuacja się zmieniła. Początkowy paraliż opuścił Belgów i coraz częściej do siatki dochodzili Deroo, a Wout D'Heer z powodzeniem zaczął stopować atakujących z Serbii. Pozwoliło to prowadzić wyrównaną grę, jednak do czasu (12:13). Gdy Serbowie serwisem odskoczyli na trzy "oczka" (17:14), nie wypuścili już inicjatywy. Im trudniejszą piłkę dostawał Kovacević, tym efektowniej ją kończył, a gdy set wszedł w decydującą fazę, Belgowie już nie przebili się przez siatkę, na której królował Podrascanin z Srećko Lisinacem (25:18).

W trzecim secie całkowicie zeszła para z wojujących wcześniej na boisku Serbów. Punktowanie rywali zamienili na błędy własne, w tym asowe zagrywki na auty. Do tego dobrą zmianę dał Matthijs Verhanneman i w efekcie Belgowie szybko wyszli na prowadzenie (5:2), które dzięki dobrej postawie Hendrika  Tuerlinckxa zwiększyli (12:6).

Kovac chcąc ratować sytuację wpuścił na boisko Aleksandara Atanasijevicia, jednak zmiana zaowocowała dopiero w końcówce. Najpierw atakujący posłał potężne zagrywki, a następnie Nikola Jovović przypilnował rywali blokiem dzięki czemu Serbowie złapali pierwszy kontakt w secie (19:20). Jednak gdy mieli piłkę na wyrównanie wyniku Podrascanin zaatakował w siatkę (19:21, 21:25).

W czwartej partii na boisku został Atanasijević, a Serbowie wrócili do dominacji. Szybko wypracowali prowadzenie (10:5), a przy dobrej zagrywce Kovacevicia i Lisinacia bez problemu ją utrzymali. Zaledwie w jednym momencie po punktowym bloku duetu D'Heera i Verhannemana, a następnie serwisach Tuerlinckxa, Belgowie odrobili 4 "oczka" w serii (10:17, 14:17), lecz strata była za duża. Mimo walki przegrali, a wynik meczu zamknął Kovacević asem serwisowym (25:20).

Serbowie to kolejni rywale Polaków w turniejowej drabince. Do ich starcia dojdzie już w sobotę o 20:30 przy pełnej Tauron Arenie w Krakowie. Wcześniej, w piątek zmierzą się z Ukrainą, natomiast Belgowie zagrają w piątek z Portugalią.