Mistrzostwa Europy siatkarzy. Nietypowy przypadek Czechów

Niespodzianka za niespodzianką w meczach Czechów w mistrzostwach Europy siatkarzy. Po zaskakującym pokonaniu Słowenii, Czesi przegrali 1:3 z Białorusią. Blisko trzy godziny trwał pojedynek Chorwacji z Łotwą.

reprezentanci Czech Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: reprezentanci Czech
Dla Czechów posiadanie choćby pięciu punktów po dwóch kolejkach fazy grupowej mogło być dużym kapitałem. Po zwycięstwie 3:1 ze Słowenią naszym południowym sąsiadom nie wypadało hamować w rywalizacji z Białorusią, która na inaugurację została boleśnie potraktowana przez reprezentację Włoch.

Białoruś nie zamierzała jednak ułatwiać zadania przeciwnikom i prezentowała się znacznie lepiej niż w pierwszym meczu turnieju. Zwycięstwo 25:20 w pierwszym secie było zapowiedzią trudnego wieczoru dla Czechów. Ich wygrana w drugiej partii okazała się ostatnim przyjemnym akcentem. Siatkarze z Białorusi odzyskali kontrolę nad wydarzeniami i choć nie byli faworytami, zwyciężyli 3:1 w całym meczu.

Dla Łotyszy wygrana w poprzednim, sąsiedzkim pojedynku z Estonią była niezbędna, żeby zamieszać w grupie D. Wykonali zadanie i starali się pójść za ciosem w rywalizacji z Chorwatami. Z kolei ekipa z Bałkanów miała coś do udowodnienia po gładko przegranym spotkaniu z Niemcami.

Konfrontacja była bardzo wyrównana, długimi fragmentami drużyny wymieniały się ciosami i nie pozwalały przeciwnikom na zbudowanie przewagi. Każda piłka miała swój ciężar. Minimalna różnica dwóch punktów decydowała o zwycięstwie Łotwy w pierwszym i w trzecim secie. Było 2:1 w partiach. Chorwacja uratowała się w czwartej rundzie w grze na przewagi i ostatecznie to ona wygrała trwający blisko trzy godziny pojedynek 3:2.