Mistrzostwa Europy siatkarzy. Włosi i Francuzi przeszli "suchą stopą"

Reprezentacje Włoch i Francji zdobyły komplet 15 punktów w fazie grupowej mistrzostw Europy. Najlepsza drużyna igrzysk olimpijskich zrobiła prezent Łotyszom, którzy awansowali z jednym zwycięstwem w pięciu meczach.

reprezentanci Włoch Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: reprezentanci Włoch
Jako pierwsi zwycięstwo w grupie zapewnili sobie Holendrzy, drudzy byli Włosi, trzeci Polacy, a Francuzi mieli w kieszeni awans z pierwszego miejsca w czwartek po zakończonym wynikiem 3:2 meczu Niemiec ze Słowacją. W ostatnich spotkaniach pierwszej fazy mistrzostw Europy wyjaśniło się już tylko, że siatkarze z Półwyspu Apenińskiego oraz mistrzowie olimpijscy zdobyli komplet 15 punktów.

Włosi grali ze specjalistami od pozytywnych niespodzianek, ale też rozczarowań Czechami. Ci w przeciwieństwie do faworytów mogli jeszcze zmienić lokatę zajmowaną w grupie. Nic z tego. Tym razem zaskoczenia nie było i choć Czesi przekraczali w każdym secie granicę 20 punktów, to nie spowodowali paniki po stronie rywali. Italia zwyciężyła 3:1.

Z kolei Francja wygrała 3:0 w meczu bez historii z Estonią. Jej przewaga była niepodważalna, potwierdzona zdecydowanym zwycięstwem w każdym secie. Brak niespodzianki ucieszył jeszcze bardziej niż Trójkolorowych - Łotyszy, którym zaledwie jedna wygrana, odniesiona na inaugurację z Estonią, pozwoliła awansować do fazy pucharowej.