Zabrakło najważniejszego sukcesu. Taki był 2021 rok w polskiej siatkówce

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Wilfredo Leon
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Wilfredo Leon

W kończącym się roku nie brakowało sukcesów w polskiej siatkówce. Do pełni szczęścia zabrakło jednak medalu olimpijskiego - Biało-Czerwoni ponownie odpadli w ćwierćfinale. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia 2021 roku.

Mistrzostwo kraju Jastrzębskiego Węgla

Runda zasadnicza PlusLigi przebiegła pod dyktando ZAKSY, która wygrała 23 z 26 meczów. W finale kędzierzynianie zmierzyli się z Jastrzębskim Węglem. Dość niespodziewanie to jastrzębianie po 17 latach przerwy sięgnęli po mistrzostwo Polski. Oba spotkania wygrali po 3:1.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle najlepsza w Lidze Mistrzów

Porażkę w rozgrywkach ligowych siatkarze Nikoli Grbicia powetowali sobie w Lidze Mistrzów. Bez porażki przeszli przez fazę grupową, a następnie po niezwykle emocjonujących meczach awansowali do finału. W nim pokonali Itas Trentino 3:1 i zostali pierwszym polskim, siatkarskim klubem z wygraną w tych rozgrywkach.

Triumf Joanny Wołosz i Imoco Volley Conegliano w Lidze Mistrzyń

Kilka godzin przed finałem Ligi Mistrzów, wyłoniono w Weronie najlepszy kobiecy zespół. O zwycięstwo walczyły Imoco Volley Conegliano i VakifBank. Zespół Joanny Wołosz przegrywał już 1:2, ale zdołał się podnieść i pokonać Turczynki.

Polska w finale Ligi Narodów

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna edycja Ligi Narodów była inna niż zwykle - zawodnicy i zawodniczki przez miesiąc przebywali w tzw. bańce we włoskim Rimini. Polacy zdołali dotrzeć do finału, w którym przegrali z Brazylią 1:3. Po raz pierwszy Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce w tych rozgrywkach.

Porażka Biało-Czerwonych na igrzyskach w Tokio

Nadzieje Polaków na sukces na igrzyskach były ogromne. Liczono, że Biało-Czerwoni przerwą passę porażek w ćwierćfinale. Po raz piąty z rzędu jednak reprezentanci Polski odpadli na tym etapie rozgrywek. Ulegli późniejszym mistrzom - Francuzom (2:3).

Brąz na mistrzostwach Europy

Po porażce na igrzyskach Biało-Czerwoni liczyli na sukces w europejskim czempionacie. Na przeszkodzie po raz kolejny stanęła jednak reprezentacja Słowenii, z którą kadra Vitala Heynena przegrała 1:3 w półfinale. Na otarcie łez pozostało zwycięstwo w meczu o brąz z Serbią (3:0).

Mistrzostwo świata kadetów

Podopieczni Michała Bąkiewicza dokonali niezwykłej rzeczy. Jak burza przeszli przez fazę grupową. W całym turnieju stracili tylko jednego seta - w półfinale z Iranem (3:1). W finale pokonali Bułgarów, a MVP został Tytus Nowik.

Sebastian Świderski prezesem PZPS

27 września ogłoszono, że nowym prezesem PZPS został Sebastian Świderski. Były reprezentant Polski zwyciężył w głosowaniu z miażdżącą przewagą. Uzyskał 88 głosów podczas Walnego Zgromadzenia Delegatów. Tylko dwóch wstrzymało się od głosu. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Kasprzyka.

Vital Heynen i Jacek Nawrocki zakończyli pracę z kadrą

Kończący się rok przyniósł zakończenie pewnej ery zarówno w męskiej, jak i żeńskiej reprezentacji Polski. Funkcję selekcjonerów przestali pełnić Vital Heynen i Jacek Nawrocki. Aktualnie trwa poszukiwanie ich następców. Nazwiska nowych trenerów ogłoszone zostaną 12 stycznia.

Imoco Volley Conegliano z rekordem świata

Ten rekord z pewnością przetrwa jeszcze wiele lat. Imoco Volley Conegliano, w którym na co dzień występuje Joanna Wołosz, wygrało aż 76 meczów z rzędu. Po dwóch latach bez porażki włoski zespół uległ w lidze Il Bisonte Firenze. Poprzedni rekord należał do Vakifbanku i wynosił 73 wygrane z rzędu.

Czy porażka Polaków na igrzyskach była rozczarowaniem?