Męczarnie PGE Skry Bełchatów z mistrzem Rumunii

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Pucharu CEV PGE Skra Bełchatów wyszarpała wygraną. Bełchatowianie pokonali 3:2 C.S.M Arcadę Galati.

Anna Bagińska
siatkarze PGE Skry Bełchatów WP SportoweFakty / Michał Mieczkowski / Na zdjęciu: siatkarze PGE Skry Bełchatów
Spotkanie bełchatowianie zaczęli dosyć ospale. Dość powiedzieć, że goście mocno poturbowali miejscowych zagrywką. Po asie Mariana Iuliana Bali Rumuni prowadzili już 8:4. Jednak po paru minutach role się odwróciły i to podopieczni Slobodana Kovaca punktowali serwisem i na tablicy wyników pojawił się remis 10:10.

Kiedy po skutecznym bloku Mateusza Bieńka PGE Skra prowadziła 19:15, wydawało się, że sytuacja jest już pod kontrolą. Ale goście zmniejszyli straty do jednego punktu w końcówce 21:20. W tym krytycznym momencie swoje ataki kończył Dick Kooy i to po jego akcji bełchatowianie mogli cieszyć się z wygrania pierwszej partii.

W drugiej odsłonie meczu obraz gry nie uległ zmianie. Po w miarę wyrównanym początku goście od stanu 8:8 odskoczyli na 10:13. Od razu o czas poprosił Slobodan Kovac i po przerwie jego zawodnicy wyrównali 13:13. I tak gra znowu toczyła się punkt za punkt. W końcówce to mistrzowie Rumunii tym razem odskoczyli 22:20. Skończony atak Aleksandara Atanasijevicia oraz skuteczny blok dały kolejny remis 22:22. Po ataku Mateusza Bieńka bełchatowianie mieli drugą piłkę setową. Chwilę później wykorzystał ją Mikołaj Sawicki, który wszedł zadaniowo na zagrywkę i ze swojej roli wywiązał się bezbłędnie.

Trzecia partia zaczęła się źle dla miejscowych. Po błędzie Skry goście odskoczyli na 4:1. Dalej było jeszcze gorzej. Przy zagrywce Marian Iuliana Bali mistrzowie Rumunii prowadzili już 15:8. Miejscowi byli jeszcze w stanie zmniejszyć dystans do czterech punktów po ataku Damiana Schulza 12:16. Ale potem wynik znów się zaczął rozjeżdżać. Partię na korzyść gości zakończył skutecznym atakiem Alexandru Rata.

Bełchatowianie zdecydowanie lepiej zaczęli czwartego seta. Po ataku Dicka Kooya po raz pierwszy od dłuższego czasu byli na dwupunktowym prowadzeniu 3:1. Ale to był tylko chwilowy przebłysk. Rumuni kontynuowali swoją skuteczną grę i szybko zrobiło się 17:11. W końcówce swoją niebezpieczną zagrywkę uruchomił Alexandru Rata. Po jego asie przyjezdni prowadzili 23:16. W kolejnej akcji Marian Iulian Bala został zablokowany i w zespole Skry za linię 9 metra udał się Aleksandar Atanasijević. Dzięki jego serwisowi siatkarze z województwa łódzkiego zmniejszyli straty 19:23. Ale nie dali rady dogonić gości i o wyniku meczu musiał decydować tie-break.

A ten zaczął się dla Skry średnio. Przegrali pierwszą, przedłużoną akcję i w chwilę potem Alexandru Rata zaserwował asa 2:0. Ale znów, jak w poprzedniej partii, gdy na zagrywce pojawił się Alensandar Atanasijević, to dał sygnał do odrabiania strat i zrobiło się 3:2. W kilka minut później po szczęśliwym acz skutecznym bloku autorstwa Dicka Kooya bełchatowianie prowadzili już 9:6. I tak jak w poprzednich fragmentach meczu, kiedy się wydawało, że mają już wszystko pod kontrolą, dopuścili do bardzo nerwowej końcówki. Ostatnią piłkę skończył Milad Ebadipour i dzięki temu PGE Skra zrobiła krok w kierunku półfinału Pucharu CEV. Rewanż zostanie rozegrany 8 lutego.

PGE Skra Bełchatów - C.S.M Arcada Galati 3:2 (25:21, 26:24, 19:25, 21:25, 15:13)

Skra: Łomacz, Atanasijević, Kłos, Bieniek, Kooy, Ebadipour, Piechocki (libero) oraz Mitić, Taht, Sawicki, Schulz

Arcada: Rangel, Raic, Sobirov, Sestan, Talpa, Bala, Cristudor (libero) oraz Toro Ramella, Rata, Teleleu, Darlaczi, Kantor (libero)

MVP: Dick Kooy (PGE Skra Bełchatów)