Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Polskie zespoły okazują wsparcie Ukrainie. Większość klubów ruszyła z pomocą

Po ataku Rosji na Ukrainę Polska stara się wesprzeć jak tylko może broniących się sąsiadów. Wielu uchodźców trafiło już do naszego państwa, zostawiając w swojej ojczyźnie rodziny i swój dobytek. Na pomoc potrzebującym ruszyły siatkarskie zespoły.

Jakub Fordon
Jakub Fordon
siatkarze Grupa Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: siatkarze Grupa Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle
Mija już ponad tydzień, odkąd Rosja rozpoczęła atak na Ukrainę. Agresja od kraju prowadzonego przez Władimira Putina nie ustaje i rozprzestrzenia się z każdym kolejnym dniem.

Ukraina otrzymuje pomoc i wsparcie od praktycznie całego świata. Na Rosję nakładane są sankcję, które wykluczają kraj z każdej kolejnej płaszczyzny. Nie próżnuje również nasza państwo, do którego przyjmowani są uchodźcy z broniącego się przed atakiem kraju.

Uciekający ze swojej ojczyzny Ukraińcy bardzo często zostawiają rodziny i cały swój dobytek, przez co w Polsce zaczynają życie całkowicie od zera. Ludzie w naszym kraju nie pozostają obojętni wobec obywateli Ukrainy i starają się pomóc im rozpocząć nowe życie.

ZOBACZ WIDEO: Sporty zimowe nie są domeną Polaków? "Często nie mamy warunków, żeby trenować"

Duże zaangażowanie w pomoc niosą sportowcy i zespoły. Nie próżnują również drużyny siatkarskie, większość z nich organizuje zbiórki najpotrzebniejszym artykułów lub przekazuje dochód z biletów na pomoc uchodźcom.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle cały przychód ze sprzedaży biletów na nadchodzące spotkanie przekaże na koordynowaną przez Polski Czerwony Krzyż akcję #NaPomocUkrainie. Również dochód na rzecz pomocy humanitarnej dla dotkniętej wojną Ukrainy przeznaczy Developres Bella Dolina Rzeszów.

Podobne rozwiązanie zastosował również Cuprum Lubin, który poszedł o krok dalej i zdecydował się przeznaczyć dochód z dwóch domowych spotkań na rzecz pomocy ludności cywilnej w Ukrainie.

Podczas najbliższego domowego meczu Aluronu CMC Warty Zawiercie odbędzie się zbiórka funduszy na pomoc uchodźcom z Ukrainy, organizowana przez Klub Kibica. Będzie można ponadto przynosić dla nich dary. Również najpotrzebniejsze rzeczy zbierane będą w Lublinie, gdzie miejscowy LUK przekaże je do lubelskiego oddziału PCK.

Zbiórki organizowane są również przez kluby z Tauron Ligi. W zbieranie darów zaangażowane są: ŁKS Commercecon Łódź, IŁ Capital Legionovia Legionowo, Grot Budowlani Łódź, Energa MKS Kalisz, Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz, BKS BOSTIK Bielsko-Biała oraz UNI Opole. W przypadku bielszczanek każda osoba, która dołoży swoją cegiełkę wejdzie na mecz za darmo. Opolanki natomiast udostępniły ponadto 147 miejsc w  akademiku Uniwersytetu Opolskiego, w którym mieszka już 58 osób z Ukrainy.

W niebiesko-żółtej koszulce w meczu z Tours VB wystąpili libero PGE Skry Bełchatów. Pozostali zawodnicy rozgrzewali się ze wstążkami w tym samych kolorach.

Podobne rozwiązanie miało miejsce w Lubinie, gdzie miejscowy Cuprum rozegrał całe spotkanie z niebiesko-żółtymi wstążkami na piersi.

Siatkarze Projektu Warszawa założyli specjalne koszulki w ramach solidarności z walczącymi o swój kraj Ukraińcami. Dodatkowo klub przy współpracy z miastem oddał swoją główną halę, na której rozgrywane są mecze w PlusLidze, a także inną, mającą służyć w zastępstwie.

Trefl Gdańsk przy współpracy z innymi zespołami korzystającymi z Ergo Areny zamienił salę odnowy biologicznej na strefę dla dzieci z Ukrainy, w której odbyły się już pierwsze zajęcia sportowe. Ponadto podczas spotkań przeprowadzane będą zbiórki potrzebnych rzeczy.

Klubowy autobus PSG Stali Nysa pojechał do Chełma, po kobiety i dzieci z objętej wojną Ukrainy. Ponadto w Hali Nysa trwa zbiórka darów.

Przeczytaj także:
Gwiazdy siatkówki wrócą do Polski? PLS zostawia "furtkę" w związku z sytuacją na wschodzie
Polska przejmie wielką imprezę od Rosjan?! Jest deklaracja ministra

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×