W tym artykule dowiesz się o:
Najmniej przegranych: reprezentacja USA - 4 porażki (I dywizja), reprezentacja Francji - 3 porażki (II dywizja), reprezentacja Kuby - 1 porażka (III dywizja)
Stany Zjednoczone od początku tegorocznej Ligi Światowej spisywali się bardzo dobrze, wygrywając w fazie interkontynentalnej 9 meczów, a przegrywając tylko 3. W Final Six Amerykanie polegli tylko raz w pierwszym spotkaniu z kadrą Włoch, lecz później okazali się już nie do zatrzymania dla rywali.
Wydawało się, że po dobrej pierwszej fazie rozgrywek (10 zwycięstw, 2 porażki) LŚ Francuzi wygrają II dywizję i awansują do turnieju finałowego, a zarazem do pierwszej dywizji. Jednak w najważniejszym pojedynku na ich drodze stanęli Australijczycy. [ad=rectangle] Kubańczycy okazali się najlepsi w III dywizji, wygrywając 7 konfrontacji, a okazali się gorsi w tylko jednym meczu. Dzięki temu w kolejnym roku Kuba zagra w II dywizji.
Irańczycy z roku na rok czynią coraz większe postępy i w Lidze Światowej 2014 pokazali się z bardzo dobrej strony. Najpierw w fazie interkontynentalnej zajęli 2. miejsce w grupie A tuż za Włochami, a w Final Six uzyskali historyczny awans do strefy medalowej, ostatecznie plasując się na 4. pozycji w World League.
Australia zaskoczyła swoją postawą w Final Four II dywizji. Australijczycy najpierw pokonali Holandię, a później Francję, dzięki czemu w kolejnym roku zagrają w elicie.
Najwięcej widzów podczas meczu: w Kraków Arenie podczas I meczu Polska - Brazylia
Mecz Polska - Brazylia inaugurujący Kraków Arenę przyciągną 15 250 fanów, co okazało się rekordem tegorocznej Ligi Światowej.
Najlepsi polscy siatkarze: Rafał Buszek, Mateusz Mika, Krzysztof Ignaczak
Najjaśniejszymi postaciami reprezentacji Polski w Lidze Światowej 2014 okazali się dwaj niezbyt doświadczeni przyjmujący, a mianowicie Rafał Buszek oraz Mateusz Mika, i rutynowany libero Krzysztof Ignaczak. Czy dobrymi występami w LŚ zrobili krok w kierunku występu na MŚ?
[/b]
Najlepsza zmiana oblicza: reprezentacja Brazylii
Na początku sezonu wiele osób wylewało na Brazylijczyków kubły pomyj, gdyż ci prezentowali się słabo i zaliczyli najgorszy start w LŚ w ostatnich latach. Ostatecznie okazało się, że były to złe dobrego początki, gdyż Canarinhos zaczęli grać dość dobrze od połowy fazy interkontynentalnej i zakończyli Final Six na drugim miejscu.
Największe rozczarowanie: Bułgaria
Bułgarzy niemalże od początku rozgrywek prezentowali się słabo, co przełożyło się na konflikty wewnątrz rozgrywek. Przed dwumeczem z Rosją z funkcji selekcjonera zrezygnował Camillo Placi, a Bułgaria zakończyła Ligę Światową z bilansem 11 porażek i tylko 1 zwycięstwa.
Najlepszy punktujący rozgrywek: Matthew Anderson (USA)
Matthew Anderson od początku do końca Ligi Światowej 2014 prezentował równą wysoką formę. Anderson, nominalny przyjmujący, był wystawiany przez selekcjonera Sperawa na pozycji atakującego i wywiązał się ze swoich zadań. Od czasu do czasu Anderson wspomagał swoich kolegów także w przyjęciu zagrywki. Matthew Anderson w całych rozgrywkach zdobył łącznie 300 punktów.
Największy pechowiec: Jiri Kovar (Włochy)
Przyjmujący Jiri Kovar był pewnym punktem reprezentacji Włoch, lecz już w pierwszym meczu Final Six przeciwko USA doznał urazu kolana, który wyeliminował go z gry już do końca turnieju.
Największe objawienie i najlepszy zawodnik: Taylor Sander (USA)
22-letni przyjmujący Taylor Sander zaliczył wejście smoka do reprezentacji USA. Młody Amerykanin zbytnio nie pozwolił powąchać boiska dwukrotnemu mistrzowi Polski z Asseco Resovią Paulowi Lotmanowi, grając bardzo efektownie i efektywnie. Wraz z Matthew Andersonem był motorem napędowym kadry Stanów Zjednoczonych i zapracował na statuetkę dla MVP LŚ. Świetny interes przed kolejnym sezonem zrobiła włoska Caldezonia Werona, podpisując kontrakt z amerykańskim zawodnikiem.
Największa kompromitacja reprezentacji Polski: mecze z Iranem w Teheranie
Polscy siatkarze otrzymali w Teheranie lekcję siatkówki od Iranu, dwukrotnie przegrywając (1:3, 0:3). W ostatecznym rozrachunku brak jakichkolwiek punktów w tych starciach przełożył się na brak awansu biało-czerwonych do Final Six.
Najlepszy występ polskich siatkarzy: II mecz Brazylia - Polska (0:3)
Biało-czerwoni już w pierwszym w meczu w Brazylii mieli spore szanse na urwanie choćby seta Canarinhos. Jednak co się nie udało pierwszego dnia, udało się następnego, a tym samym Polska po 12 latach pokonała brazylijski zespół na wyjeździe. Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!
Najlepszy mecz: Rosja - USA 2:3 (18:25, 19:25, 27:25, 25:19, 19:21) [27.06.2014]
Rosjanie i Amerykanie stworzyli 27 czerwca ciekawe i emocjonujące do samego końca widowisko siatkarskie. Rosja przegrywała już 0:2, lecz potrafiła doprowadził do tie-breaka, którego po grze na przewagi wygrali Amerykanie do 19.
Najciekawsze pomeczowe komentarze: Iwan Zajcew i Bernardo Rezende
- To jest tak, że każdy oczekuje ode mnie, iż każdego dnia w każdym meczu zagram wyśmienicie. Większe oczekiwania względem mojej osoby czy całego zespołu przyniosą większe rozczarowanie gdy zdarzy nam się słabszy dzień. Być może sam Zajcew to za mało na taki zespół jak Brazylia - powiedział po przegranym półfinale z Canarinhos włoski atakujący Iwan Zajcew.
- Będę szczery, nie czytam prasy, nie chcę wiedzieć, co media piszą na nasz temat, jednak ludzie przychodzą do mnie i rozmawiają ze mną. Czasem wydaje mi się, że ludzie oceniają nas bardziej niż powinni. Zabierają głos i wyciągają wnioski odnośnie spraw, o których nie mają pojęcia. Zaczyna mnie to irytować. W opinii wielu Brazylia zawsze powinna wygrywać. Podejmujemy takie, a nie inne decyzje, czasem wygrywamy, czasem przegrywamy, ale proszę mi wierzyć, zawsze zdajemy z siebie wszystko - stwierdził trener Brazylii, Bernardo Rezende.
Najlepsze zdjęcie z PlusLigą w tle
Po zwycięstwo w Lidze Światowej 2014 sięgnęło trzech graczy, którzy grali w PlusLidze: Paul Lotman (Asseco Resovia), Russell Holmes (Jastrzębski) i Carson Clark (Transfer).
[/b]