To już rok od złotego medalu mistrzostw świata. Co zmieniło się w siatkówce w tym czasie?

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

21 września minął rok, od kiedy reprezentacja Polski sięgnęła po swój drugi złoty medal mundialu w historii. Co od tamtego czasu zmieniło się w polskiej i światowej siatkówce?

W tym artykule dowiesz się o:

1
/ 10

1. Władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej

14 listopada 2014 roku środowiskiem siatkarskim wstrząsnęła wiadomość o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne byłego już prezesa PZPS, Mirosława P., w związku z przyjęciem przez niego dużej łapówki podczas organizacji mistrzostw świata. Później takie same zarzuty usłyszał również zastępca P., Artur P.

Po tych wydarzeniach Mirosław P. zrezygnował z pełnienia funkcji szefa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, zaś jego miejsce 16 lutego 2015 roku zajął Paweł Papke.

2
/ 10

2. Mistrz Polski 

W 2015 roku w Polsce doszło do zmiany hegemona, gdyż miejsce PGE Skry Bełchatów na tronie PlusLigi zajęła Asseco Resovia Rzeszów, która wywalczyła swój siódmy tytuł w historii klubu.

Rzeszowianie w starciu o złoty medal mistrzostw kraju okazali się lepsi od Lotosu Trefla Gdańsk, wygrywając finałową potyczkę 3:0.

3
/ 10

3. Klubowy Mistrz Europy

Do Final Four Ligi Mistrzów 2014/2015 awans uzyskały: Asseco Resovia Rzeszów, PGE Skra Bełchatów, Zenit Kazań oraz Berlin Recycling Volleys i było wiadomo, że Biełogorie Biełgorod nie obroni mistrzowskiego tytułu sprzed roku.

W półfinale doszło do boju pomiędzy polskimi drużynami, z którego zwycięską ręką wyszli rzeszowianie. Natomiast w pojedynku o złoty medal Resovia okazała się słabsza od mistrza Rosji i wywalczyła srebrny medal, zaś bełchatowianie po porażce z siatkarzami z Berlina uplasowali się poza podium.

4
/ 10

4. Skład reprezentacji Polski

Po zdobyciu tytułu mistrza świata, atakujący Mariusz Wlazły, przyjmujący Michał Winiarski, rozgrywający Paweł Zagumny oraz libero Krzysztof Ignaczak zakomunikowali, że już (raczej) nie wystąpią w polskiej reprezentacji.

Mimo to, selekcjoner Stephane Antiga potrafił godnie zastąpić tych zawodników, stawiając między innymi na młodych graczy (Mateusz Bieniek, Artur Szalpuk), dzięki czemu Biało-Czerwoni awansowali do półfinału Ligi Światowej 2015, wygrali Memoriał Huberta Jerzego Wagnera w Toruniu oraz spisują się świetnie podczas Pucharu Świata w Japonii.

5
/ 10

5. Triumfator Ligi Światowej

Reprezentacja Francji to zespół czyniący z roku na rok coraz większe postępy pod wodzą Laurenta Tillie. Trójkolorowi, po niezłym występie podczas mistrzostw Europy w 2013 roku oraz awansie do półfinału mistrzostw świata, ze świetnej strony pokazali się podczas Ligi Światowej 2015, sięgając po końcowy triumf (wygrana w finale z Serbami). Tytułu zdobytego w 2014 roku nie udało się obronić Amerykanom, którzy w półfinale okazali się minimalnie słabsi od Serbii.

6
/ 10

6. Przepisy związane z dotknięciem siatki

Z dniem 1 maja 2015 roku weszły w życie nowe-stare przepisy dotyczące dotknięcia siatki, której obecnie nie można już dotykać na całej szerokości, ponieważ innym wypadku grozi to utratą punktu. W poprzednim sezonie błędem było tylko dotknięcie górnej taśmy.

7
/ 10

7. Zmiany w PlusLidze przed sezonem olimpijskim

W związku z rokiem olimpijskim postanowiono w PlusLidze ułatwić trochę życie siatkarzom i ich odciążyć. Tym samym podjęto decyzję, że w sezonie 2015/2016 mistrzostw Polski nie będzie fazy play-off, a o tytuł do trzech zwycięstw zagrają dwie najlepsze ekipy po fazie zasadniczej rozgrywek.

8
/ 10

8. Pozycja Bartosza Kurka

Bartosz Kurek przez ostatnie lata występował jako przyjmujący, jednakże rezygnacja Mariusza Wlazłego z gry w reprezentacji Polski zmusiła go do zmiany pozycji, co wyszło mu na dobre.

Kurek znowu bryluje na światowych parkietach i jest jednym z liderów Biało-Czerwonych. Także w sezonie klubowym w barwach Asseco Resovii Rzeszów będzie on ustawiony po przekątnej z rozgrywającym.

9
/ 10

9. Zmiana selekcjonera Rosjan i Włochów

W ostatnim czasie w sztabach szkoleniowych ekip ze światowej czołówki, czyli Rosji i Włoch, doszło do sporych zmian.

Najpierw po słabych występach Rosjan w mistrzostwach świata oraz Lidze Światowej 2015 pracę stracił Andriej Woronkow, zaś jego miejsce zajął Władimir Alekno. Natomiast później po niesatysfakcjonujących wynikach Italii podczas MŚ 2014 i LŚ 2015 (ponadto afera w Rio de Janeiro i wyrzucenie 4 graczy) został zwolniony Mauro Berruto, a zarazem powołany na nowego selekcjonera Gianlorenzo Blengini. Pod wodzą Alekny i Blenginiego rosyjski oraz włoski zespół spisują się lepiej niż wcześniej, mając szansę na awans na igrzyska z Pucharu Świata w Japonii.

10
/ 10

10. Sytuacja kadrowa Jastrzębskiego Węgla oraz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

Przed sezonem 2015/2016 w Jastrzębskim Węglu oraz ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle doszło do rewolucji kadrowych, jednak zdecydowanie nie tak wyobrażali ją sobie działacze oraz kibice JW.

Wobec problemów finansowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej szeregi Pomarańczowych opuścili najlepsi zawodnicy (Michał Łasko, Zbigniew Bartman czy Damian Wojtaszek) oraz klub zmuszony został do wycofania się z rywalizacji w Pucharze CEV.

Natomiast kędzierzynianie dokonali ciekawych transferów (między innymi Benjamin Toniutti, Kevin TillieSam Deroo), zespół objął włoski trener Ferdinando De Giorgi, a do zdrowia wrócił Grzegorz Bociek, dzięki czemu ZAKSA powinna się włączyć do walki o czołowe pozycje w PlusLidze.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)