Najciekawsze transfery Orlen Ligi 2015/2016

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

W ostatnich miesiącach w siatkarskiej Orlen Lidze doszło do kilku spektakularnych transferów. Portal WP SportoweFakty prezentuje zawodniczki, których obecność może w znaczący sposób wpłynąć na poziom rozgrywek żeńskiej ekstraklasy.

1
/ 12
fot. FIVB
fot. FIVB

Działacze Impela Wrocław od kilku sezonów starają się zbudować zespół, który będzie w stanie po raz pierwszy w historii klubu sięgnąć po złoty medal mistrzostw Polski. Pomóc ma w tym sprowadzenie do zespołu Caroliny Costagrande, reprezentantki Włoch, która na swoim koncie posiada między innymi złote medale Pucharu Świata (2011) i Klubowych Mistrzostw Świata (2013) oraz indywidualne wyróżnienia: tytuł MVP Pucharu Świata (2011) i najlepszej przyjmującej Ligi Mistrzyń (2014).  W kolekcji 34-latki znajduje się także 18 innych krążków wywalczonych w rozgrywkach klubowych we Włoszech, Rosji, Turcji i Chinach.

2
/ 12

Reprezentantka Czech to kolejna gwiazda, jaka postanowiła przed sezonem podpisać umowę w kraju nad Wisłą. Nowym pracodawcą Czeszki został Chemik Police. Do zespołu mistrza Polski siatkarka przeniosła się z ekipy srebrnego medalisty Ligi Mistrzyń, zespołu Unedo Yamamay Busto Arsizio. Obok wspomnianego krążka, 27-latka posiada na swoim koncie trzy złote medale rozgrywek Pucharu CEV (2010, 2012) i  Pucharu Challenge (2013), mistrzostwo i Puchar Włoch (2012), Puchar Czech (2007) oraz złoty medal Ligi Europejskiej wywalczony z drużyną narodową w 2012 roku. Listę osiągnięć uzupełniają wyróżnienia indywidualne dla najlepiej przyjmującej Ligi Mistrzyń (2015) oraz dla najlepiej punktującej zawodniczki Ligi Europejskiej (2011 i 2012).

3
/ 12

Reprezentantka Kolumbii to kolejna gwiazda, która dołączyła do zespołu mistrza Polski. 32-latka w przeszłości występowała między innymi w barwach Telekom Baku, Galatasaray i Fenerbahce Stambuł. W historii siatkówki zapisała się jednak jako zawodniczka koreańskiego KT&G Daejeon. W 2012 roku, pochodząca z Tulua zawodniczka, zdobyła w jednym meczu 54 punkty, co było wówczas nieoficjalnym rekordem świata. Jej wynik niedługo potem wyrównała Bethania de la Cruz, a w 2013 roku poprawiła o jedno oczko Nicole Fawcet. Na liście sukcesów Montano znajdują się też inne osiągnięcia: srebro Klubowych Mistrzostw Świata (2012) i Ligi Mistrzyń (2013), mistrzostwo i Puchar Turcji (2015) oraz nagrody dla najlepiej punktującej Ligi Mistrzyń (2013) i MVP mistrzostw Ameryki Południowej (2013).

4
/ 12

Reprezentantka Holandii przed rozpoczęciem nowego sezonu postanowiła zmienić otoczenie i przenieść się do ekipy wicemistrza Polski. Dla 27-latki PGE Atom Trefl jest siódmym klubem w karierze. W barwach poprzednich zespołów Grotheus-Balkenstein dziewięciokrotnie sięgała po złote medale. Największe triumfy doświadczona przyjmująca święciła z drużyną narodową. Nowa zawodniczka ekipy znad morza, wraz z koleżankami dwukrotnie wywalczyła srebrne medale mistrzostw Europy (2009 i 2015) oraz brąz w prestiżowym turnieju Volley Masters Montreux (2015). W 2010 Maret Grothues-Balkenstein została wybrana najlepiej serwującą siatkarką mundialu.

5
/ 12
fot. FIVB
fot. FIVB

Środkowa reprezentacji Serbii po latach gry w rodzimej lidze, postanowiła spróbować swoich sił w polskiej ekstraklasie. Od nowego sezonu, Maja Savić występować będzie w barwach Polskiego Cukru Muszynianki Muszyna, dokąd przeniosła się z Partizana Belgrad. 22-latka na swoim koncie posiada Puchar Serbii wywalczony w 2015 roku, trzy srebrne medale tych rozgrywek (2011, 2013, 2014), dwa tytuły mistrza kraju (2014,2015), srebrny medal (2011) oraz dwa Superpuchary Serbii.

6
/ 12
fot. FIVB
fot. FIVB

Kristin Hildebrand  (Fenerbahce Grundig Stambuł => Impel Wrocław)

Reprezentantka Stanów Zjednoczonych w minionym sezonie sięgnęła z Fenerbahce Stambuł po tytuł mistrza Turcji oraz puchar kraju. Rok wcześniej wraz z drużyną narodową stanęła na najwyższym stopniu podium turnieju mistrzostw świata. Na swoim koncie Amerykanka posiada również złote medale World Grand Prix 2012, Pucharu Panamerykańskiego 2012 oraz nagrody indywidualne dla MVP i najlepiej punktującej siatkarki Panamerican Cup 2012. Prywatnie, 30-letnia przyjmująca jest żoną byłego siatkarza, rozgrywającego reprezentacji Stanów Zjednoczonych Tylera Hildebranda.

7
/ 12
fot. FIVB
fot. FIVB

Yael Castiglione to od kilku lat reprezentantka kraju. Jest pierwszą Argentynką w barwach klubu z Bielska-Białej. Na swoim koncie 30-letnia rozgrywająca posiada brązowy medal mistrzostw Azerbejdżanu wywalczony z Igtisadchi Baku (2011 rok) oraz srebrne krążki mistrzostw Argentyny i Ameryki Południowej, po które sięgnęła z zespołem Boca Juniors. W przeszłości Castiglione reprezentowała także barwy hiszpańskiej Cecell Lleida (2007-2009), rumuńskiego Dinama Bukareszt (2011-2012) oraz brazylijskich ekip występujących w rozgrywkach superligi: Maranhao Vollei (2013-2014) i Asocicao Rio do Sul Vollei. W sezonie 2013/2014 Castiglione została uznana za najlepszą rozgrywającą sezonu zasadniczego brazylijskiej Superligi. Wcześniej, w 2013 roku, wybrano ją najlepszą rozgrywającą Pucharu Panamerykańskiego.

8
/ 12

Joanna Wołosz (Yamamay Busto Arsizio => Chemik Police)

Po dwóch latach spędzonych we włoskiej Serie A, Joanna Wołosz postanowiła powrócić do kraju i wspomóc Chemika Police w walce o medale na krajowych i europejskich parkietach. Aktualna reprezentantka kraju, o miejsce w wyjściowej szóstce rywalizować będzie z koleżanką z kadry Izabelą Bełcik. 25-latka w nadchodzącym sezonie będzie jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek na parkietach Orlen Ligi. Przed kilkoma miesiącami Joanna Wołosz poprowadziła bowiem włoskie Yamamay Busto Arsizio do srebrnego medalu Ligi Mistrzyń. Wcześniej, sięgnęła z tym zespołem po tytuł wicemistrza Włoch (2014). Na swoim koncie pochodząca z Elbląga zawodniczka posiada również medale mistrzostw Polski kadetek i juniorek, brąz Ligi Europejskiej 2014 i srebro Igrzysk Europejskich wywalczony przed kilkoma miesiącami w Baku.

9
/ 12

Milena Radecka w minionym sezonie nie załapała się do składu reprezentacji Polski, jednak w dalszym ciągu pozostaje jedną z najbardziej utytułowanych siatkarek w naszym kraju. Na swoim koncie wychowanka Kolejarza Katowice posiada między innymi złoto mistrzostw Europy juniorek wywalczone z reprezentacją w 2002 roku, srebro mistrzostw Europy i brąz mistrzostw świata, po które sięgnęła z ekipą kadetek w 2001 roku, a także brąz mistrzostw świata z 2003 roku wywalczony w kategorii juniorek. W seniorskiej siatkówce Milena Radecka wywalczyła pięć medali mistrzostw Polski (2x złoty, 1x srebrny, 2x brązowy) oraz trzy Puchary i Superpuchary Polski. Po raz ostatni, doświadczona rozgrywająca znalazła się na podium rozgrywek ligowych w Azerbejdżanie, sięgając z Lokomotiwem Baku po srebrny krążek mistrzostw Azerbejdżanu (2013 rok). Największym sukcesem doświadczonej rozgrywającej pozostaje jednak brąz mistrzostw Europy 2009.

10
/ 12
fot. FIVB
fot. FIVB

22-letnia reprezentantka Dominikany do Chemika Police przeniosła się z Bursa BBSK. Dla pochodzącej z Santo Domingo zawodniczki, będzie to dopiero drugi w karierze sezon, spędzony na parkietach w Europie. W ekipie mistrza Polski Isabel Yonkaira Paola Pena ma zapełnić lukę, powstałą po zakończeniu kariery przez Małgorzatę Glinkę-Mogentale. Trener Giuseppe Cuccarini zapowiada, że Dominikanka powinna być sporym wzmocnieniem dla drużyny.  - Po raz pierwszy widziałem ją w trakcie turnieju w Szwajcarii. Później oglądałem kilka spotkań klubowych, a ostatnio w drużynie narodowej. Cieszę się, że występuje w kadrze, ponieważ zdobywa dużo cennego doświadczenia, grając przeciwko renomowanym rywalkom. Na pewno będzie dla nas wzmocnieniem - cytuje słowa włoskiego szkoleniowca oficjalna strona Chemika Police.

11
/ 12

Powrót do Polski Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty po 10 latach nieobecności to jedno z największych wydarzeń transferowych w kraju nad Wisłą. Po tym jak karierę zdecydowała się zakończyć Małgorzata Glinka-Mogentale, Skowronek wyrasta na największą gwiazdę rozgrywek. Nic dziwnego, bowiem na swoim koncie atakująca reprezentacji Polski posiada: 19 medali (11 złotych,  3 srebrne i 5 brązowych), dwa Superpuchary Włoch, Superpuchar Turcji oraz liczne nagrody indywidualne. Wśród nich są nagrody dla najlepiej punktującej zawodniczki Pucharu Świata  2007, najlepiej punktującej zawodniczki turnieju finałowego Ligi Mistrzyń 2008, MVP i najlepiej punktującej zawodniczki KMŚ 2010.

12
/ 12

Młoda rozgrywająca, która podpisała kontrakt z ekipą z Dąbrowy Górniczej, w swoim kraju uważana jest za jedną z najbardziej utalentowanych zawodniczek. W przeszłości była gwiazdą uniwersyteckiego zespołu Penn State (dwa tytuły mistrzowskie). Pierwszym klubem Amerykanki w Europie było włoskie Imoco Conegliano, z którym w rozgrywkach Pucharu CEV rywalizował Atom Trefl Sopot. W starciu z wicemistrzyniami Polski 22-latka zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, prezentując przede wszystkim wyjątkowo skuteczną zagrywkę.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)