W tym artykule dowiesz się o:
Rozgrywający:
38-letni rozgrywający Paweł Zagumny po opuszczeniu ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i przejściu do AZS Politechniki Warszawskiej wciąż prezentuje dość równą, wysoką formę. Czy bohater ostatniego finału mistrzostw świata znów poprowadzi Biało-Czerwonych do sukcesu? Wszystko zależy oczywiście od trenera Stephane'a Antigi i samego zawodnika.
Doświadczenie Zagumnego mogłoby się okazać bezcenne podczas walki o igrzyska w Rio de Janeiro, tym bardziej, że podczas Pucharu Świata i mistrzostw Europy rozegranie w polskim zespole szwankowało.
Forma Fabiana Drzyzgi od dłuższego czasu faluje, co może budzić niepokój u francuskiego selekcjonera kadry Polski. W trakcie PŚ i ME 2015 rozgrywający Asseco Resovii Rzeszów nie prezentował się zbyt dobrze, czego zresztą nie ukrywał szkoleniowiec Antiga. W berlińskim turnieju kwalifikacyjnym do IO Drzyzga mógłby dobrze uzupełniać się z Zagumnym, tak jak to miało miejsce podczas mundialu w 2014 roku.
Atakujący:
Bartoszowi Kurkowi dobrze zrobiła zmiana pozycji (z przyjmującego na atakującego) i z marszu stał się on liderem reprezentacji Polski. Siatkarz Asseco Resovii Rzeszów w ostatnim czasie prezentuje bardzo wysoką dyspozycję, co dobrze wróży przed styczniowymi kwalifikacjami do turnieju olimpijskiego. Wszyscy kibice Biało-Czerwonych powinni mocno ściskać kciuki przede wszystkim za zdrowie Kurka, gdyż w razie jego - odpukać - kontuzji polska kadra miałaby nie lada problem.
Na zmiennika Bartosza Kurka redakcja portalu WP SportoweFakty zdecydowała się wytypować Grzegorza Boćka, mimo iż rozegrał on do tej pory tylko 9 meczów w PlusLidze po 1,5-rocznej przerwie (wygrał on walkę z nowotworem układu limfatycznego).
Dawid Konarski (na niego często stawiał Stephane Antiga) w ostatnich imprezach, w których brała udział reprezentacja Polski nie wniósł zbyt wiele do gry Biało-Czerwonych, zaś Bociek posiada w swoim repertuarze dobrą rozgrywkę oraz potrafi skutecznie zagrać w bloku.
Środkowi:
Mateusz Bieniek był odkryciem ostatniego sezonu reprezentacyjnego i wywalczył sobie pewne miejsce w kadrze Polski. Ten urodzony w 1994 roku zawodnik gra zupełnie bez kompleksów i trudno wyobrazić sobie bez niego wyjściowy skład Biało-Czerwonych.
Marcin Możdżonek w tegorocznych rozgrywkach reprezentacyjnych pełnił rolę etatowego rezerwowego, lecz w obliczu kontuzji Piotra Nowakowskiego być może otrzyma więcej szans na zaprezentowanie swoich umiejętności. Od startu sezonu klubowego siatkarz Cuprum Lubin jest w dobrej dyspozycji, co zapewne cieszy szkoleniowca Antigę.
Karol Kłos przez kontuzję stracił praktycznie cały sezon reprezentacyjny i z pewnością znów będzie chciał udowodnić swoją przydatność w kadrze Polski. W trwającym sezonie klubowym jest on podstawowym zawodnikiem PGE Skry Bełchatów i w Berlinie może być ważnym ogniwem Orłów.
Jako uzupełnienie zestawienia środkowych serwis WP SportoweFakty postawił na Łukasza Wiśniewskiego. O tym wyborze zaważyła lepsza postawa Wiśniewskiego w polu serwisowym oraz ataku aniżeli Andrzeja Wrony, który także był brany pod uwagę przy wyborze "14".
Przyjmujący:
Michał Kubiak to kapitan i jeden z najbardziej walecznych reprezentantów Polski, bez którego trudno wyobrazić sobie drużynę Orłów. Ma on za sobą dobry indywidualnie rok (najlepszy przyjmujący Ligi Światowej i MVP Memoriału Huberta Wagnera), natomiast w Halkabanku Ankara wciąż utrzymuje wysoką dyspozycję.
Co prawda Mateusz Mika miał słabszy ostatni sezon reprezentacyjny w porównaniu do roku 2014, ale wciąż jest on świetnym zawodnikiem, który w PlusLidze pokazuje się z dobrej strony. Jego techniczne zagrania powinny w Berlinie doprowadzać rywali do szewskiej pasji.
Wojciech Żaliński w trwającym sezonie klubowym prezentuje reprezentacyjną formę i jest jednym z liderów Cerrad Czarnych Radom. Widać, że dobrze wpłynęła na niego współpraca z trenerem Raulem Lozano, dzięki której 27-letni siatkarz być może spełni swoje marzenie i powalczy wraz z Biało-Czerwonymi o awans na IO 2016.
Artur Szalpuk już miał okazję zapoznać się z zasadami panującymi w seniorskiej reprezentacji Polski, a doświadczenie zdobyte pod skrzydłami duetu Antiga - Blain procentuje w PlusLidze. 20-letni przyjmujący jest wyróżniającym się zawodnikiem radomian i wydaje się, że zapracował sobie na udział w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Rio de Janeiro. Jego szanse na grę podczas berlińskiej imprezy są tym większe, gdyż praktycznie od startu rozgrywek klubowych na boisku nie występuje Rafał Buszek.
Libero:
Paweł Zatorski to ostoja reprezentacji Polski. Od pewnego czasu zaliczany jest on do czołówki najlepszych libero na świecie, co potwierdził podczas rozgrywek LŚ, zostając najlepszym graczem na swojej pozycji. Także w trakcie trwającego sezonu klubowego Zatorski prezentuje się bardzo dobre w barwach ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.
Damian Wojtaszek z roku na rok czyni coraz większe postępy i po przejściu do Asseco Resovii Rzeszów nie stracił swojego atutu jakim jest niewątpliwe jego bardzo dobra gra w obronie. W tym elemencie Wojtaszek mógłby wspomóc reprezentację Polski w trakcie kwalifikacji do turnieju olimpijskiego.
Szeroki skład reprezentacji Polski na turniej kwalifikacyjny w Berlinie:
Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Paweł Woicki, Paweł Zagumny.
Atakujący: Grzegorz Bociek, Jakub Jarosz, Dawid Konarski, Bartosz Kurek.
Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Marcin Możdżonek, Łukasz Wiśniewski, Andrzej Wrona.
Przyjmujący: Rafał Buszek, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Wojciech Żaliński.
Libero: Piotr Gacek, Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.
***
Terminarz reprezentacji Polski:
- 21 grudnia 2015 r. - 2 stycznia 2016 r. - zgrupowanie w Spale.
- 5 - 10 stycznia 2016 r. - turniej kwalifikacyjny w Berlinie.
***
Europejski turniej kwalifikacyjny do igrzysk Rio de Janeiro 2016:
Grupa A
Terminarz grupy A:
Belgia - Niemcy / wtorek, 05.01.2016 r., godz. 18:00 Serbia - Polska / wtorek, 05.01.2016 r., godz. 20:30 Niemcy - Serbia / środa, 06.01.2016 r., godz. 18:00 Polska - Belgia / czwartek, 07.01.2016 r., godz. 15:00 Serbia - Belgia / piątek, 08.01.2016 r., godz. 14:00 Polska - Niemcy / piątek, 08.01.2016 r., godz. 20:00
Grupa B
Terminarz grupy B:
Finlandia - Rosja / wtorek, 05.01.2016 r., godz. 15:00 Bułgaria - Finlandia / środa, 06.01.2016 r., godz. 15:00 Rosja - Francja / środa, 06.01.2016 r., godz. 20:30 Bułgaria - Rosja / czwartek, 07.01.2016 r., godz. 18:00 Francja - Finlandia / czwartek, 07.01.2016 r., godz. 20:30 Francja - Bułgaria / piątek, 08.01.2016 r., godz. 17:00
Półfinały / sobota, 09.01.2016 r. Finały / niedziela, 10.01.2016 r., godz. 13:30 i 16:30