W tym artykule dowiesz się o:
Adriana Adamek (SK bank Legionovia Legionowo), libero - ur. 1998 r.
Działacze klubu z Mazowsza przed sezonem postanowili zbudować zespół oparty w dużej mierze na zawodniczkach młodych, które są u progu wielkiej siatkarskiej kariery. Adriana Adamek idealnie wpisuje się w tą koncepcję. W minionym sezonie 17-latka występowała w barwach Pałacu Bydgoszcz w rozgrywkach młodzieżowych. Po jego zakończeniu postanowiła przyjąć ofertę SK bank Legionowii i spróbować swoich sił w Orlen Lidze. Zawodniczka, uznawana za jeden największych talentów na swojej pozycji, zadebiutowała w ekstraklasie w starciu 9. kolejki z Impelem Wrocław. Od tamtej pory coraz częściej pojawia się na placu gry.
Ewelina Tobiasz (Budowlani Łódź) - rozgrywająca, 1994 r.
Młoda rozgrywająca w Orlen Lidze rywalizuje już drugi sezon. Przed rokiem reprezentowała barwy KSZO Ostrowiec, notując debiut w siatkarskiej ekstraklasie. Jej dobra postawa nie umknęła działaczom Budowlanych, którzy zaproponowali 21-latce podpisanie kontraktu. W barwach łódzkiej ekipy Ewelina Tobiasz walczy o miejsce z Pavlą Vincourovą i choć zazwyczaj przegrywa z bardziej doświadczoną koleżanką, na brak gry nie może narzekać.
Marta Ziółkowska (Pałac Bydgoszcz), środkowa - 1995 r.
Wychowanka Pałacu Bydgoszcz miniony sezon spędziła w barwach pierwszoligowego Jokera Świecie. Przed rozpoczęciem rozgrywek włodarze klubu znad Brdy postanowili dać młodej środkowej szansę zaprezentowania się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jak dotąd Marta Ziółkowska nie miała zbyt wielu okazji do występów, bowiem w ekipie Adama Grabowskiego bardzo dobrze prezentują się jej rywalki do miejsca w wyjściowym składzie: doświadczona Natalia Misiuna i utalentowana Małgorzata Śmieszek. Mimo to "Zioło" pojawiła się na parkiecie w 8 z 12 spotkań.
Adrianna Kukulska (PTPS Piła), przyjmująca, 1998 r.
W dowód uznania za dobre występy w rozgrywkach Młodej Ligi przyjmująca reprezentacji Polski juniorek otrzymała propozycję dołączenia do zespołu seniorek PTPS Piła. 17-letnia siatkarka jest jedną z najmłodszych zawodniczek biorących udział w rozgrywkach. Nic więc dziwnego, że trener Nicola Vettori ostrożnie wprowadza ją do gry. Szansę debiutu w ekstraklasie Adrianna Kukulska otrzymała już w pierwszym ligowym spotkaniu, wychodząc w podstawowej szóstce przeciwko Polskiemu Cukrowi Muszyniance Muszyna. Pierwszy występ młoda przyjmująca zakończyła z jednym zdobytym punktem. Wychowanka PTPS Piła łącznie zagrała w 5 z 12 meczów.
Julia Piotrowska (KSZO Ostrowiec SA), środkowa, 1996 r.
Młoda środkowa do zespołu KSZO trafiła na zasadzie wypożyczenia z Gedanii Gdańsk. Siatkarka, której eksperci wróżą wielką karierę, w minionym sezonie ogrywała się w Młodej Lidze w barwach Atomu Trefla Sopot. Miała również okazję trenować z zespołem seniorek, co jak widać po występach 19-latki w obecnych rozgrywkach, zaczyna przynosić efekty. W pierwszych ośmiu meczach Julia Piotrowska była jedną z wyróżniających się siatkarek swojej ekipy, zapisując na swoim koncie 54 punkty. Niestety problemy zdrowotne sprawiły, że końcówkę pierwszej części rundy zasadniczej zawodniczka zmuszona była pauzować.
Karolina Portalska (Pałac Bydgoszcz), libero, 1999 r.
16-letnia siatkarka jest najmłodszą zawodniczką rywalizującą w tym sezonie na parkietach Orlen Ligi. Pomimo tego trener Adam Grabowski nie stosuje wobec swojej podopiecznej taryfy ulgowej. Karolina Portalska debiut w meczu o punkty zanotowała już w 2. kolejce przeciwko PGE Atomowi Trefl Sopot. W starciu 7. kolejki młoda libero zaprezentowała się w pełnym wymiarze, zastępując w wyjściowym składzie nieobecną we Wrocławiu Polę Nowakowską. Patrząc na klasę rywalek z którymi 16-latka musiała się zmierzyć, występ przeciwko Impelowi Wrocław Karolina Portalska może uznać za udany (22 odbiory, 41 proc. przyj. poz./27 proc. przyj. perf.).
Magdalena Woźniczka (Budowlani Łódź), przyjmująca, 1997 r.
Młoda przyjmująca jest wielką nadzieją łódzkiego zespołu. 18-latka, dla której obecny sezon jest pierwszym w Orlen Lidze, ma już za sobą debiut w rozgrywkach. Po raz pierwszy Magdalena Woźniczka wystąpiła w Legionowie. Co ciekawe, początkowo nie była brana pod uwagę, jeśli chodzi o miejsce w meczowej czternastce, jednak wobec niedyspozycji Aleksandry Gromadowskiej dołączyła do drużyny. Przeciwko SK bank Legionowii Woźniczka wywalczyła 2 punkty i przekonała szkoleniowca Budowlanych, że warto jej zaufać. W kolejnych starciach trener Jacek Pasiński wielokrotnie posyłał swoją podopieczną na plac gry.
Joanna Pacak (SK bank Legionovia Legionowo), środkowa, 1996 r. Środkowa reprezentacji Polski juniorek debiutowała w siatkarskiej ekstraklasie kobiet w minionym sezonie, jednak nie miała zbyt wielu okazji do gry, pojawiając się głównie na zmiany zadaniowe. W tym czasie zdążyła jednak pozostawić po sobie dobre wrażenie. Talent 19-latki dostrzegli działacze SK bank Legionowii, kontraktując siatkarkę do swojego zespołu. W ekipie z Mazowsza Joanna Pacak nie może narzekać na brak okazji do występów. Utalentowana środkowa pojawiła się na boisku w 10 z 12 spotkań, zdobywając w nich 10 punktów.
Alicja Wójcik (KSZO Ostrowiec Św.), środkowa, 1994 r.
Środkowa KSZO Ostrowiec do siatkarskiej Orlen Ligi trafiła z pierwszoligowego Jokera Świecie. Wcześniej występowała w zespołach Gedanii Gdańsk i Wieżycy Stężyca. Pod okiem Dariusza Parkitnego 21-letnia zawodniczka ma szanse rozwinąć swój talent. Jak dotąd, Alicja Wójcik w barwach KSZO prezentuje się całkiem nieźle. Środkowa zagrała w 8 z 12 ligowych spotkań swojej drużyny, zdobywając 27 punktów. Szczególnie udane w jej wykonaniu były potyczki w Bielsku-Białej z Aluprofem oraz w Ostrowcu z Muszynianką i Impelem Wrocław.
Klaudia Konieczna (PTPS Piła), rozgrywająca, 1996 r.
Młoda rozgrywająca do zespołu dołączyła przed obecnym sezonem. Debiut w Orlen Lidze zanotowała w starciu z BKS-em Aluprof Bielsko-Biała. O miejsce w wyjściowej szóstce Klaudia Konieczna rywalizuje z Dorotą Wilk, która rozgrywa znakomity sezon. Nic więc dziwnego, że 18-latka nie ma zbyt wielu okazji do występów. Pod okiem Nicoli Vettoriego i bardziej doświadczonej koleżanki zdobywa jednak bezcenne doświadczenie. - Tworzymy w PTPS-ie projekt, w którym dajemy okazje do występów naszym wychowankom i on z pewnością przyniesie swój efekt w dłuższym okresie. Na razie nie otrzymują one wiele szans do odgrywania większej roli w pierwszej drużynie, ale to wynika z potrzeby adaptacji. Wierzymy, że prędzej czy później pokażą one swoją wartość - przyznał w rozmowie z naszym portalem Łukasz Przybylak, II trener pilskiej ekipy.
Nadzieje Orlen Ligi 2012/2013 wg WP SportoweFakty:
1. Justyna Łukasik 2. Iga Chojnacka 3. Ewelina Polak 4. Anna Grejman 5. Aleksandra Sikorska 6. Natalia Kurnikowska 7. Emilia Szubert 8. Dorota Medyńska 9. Koleta Łyszkiewicz 10. Zuzanna Czyżnielewska
Nadzieje Orlen Ligi 2013/2014 wg WP SportoweFakty:
1. Weronika Fojucik 2. Martyna Grajber 3. Anna Korabiec 4. Karolina Szymańska 5. Kinga Dybek 6. Aleksandra Wójcik 7. Gabriela Jasińska 8. Natalia Strózik 9. Julia Twardowska 10. Agnieszka Kąkolewska
Nadzieje Orlen Ligi 2014/2015 wg WP SportoweFakty:
1. Karolina Piśla 2. Magdalena Damaske 3. Malwina Smarzek 4. Kornelia Moskwa 5. Natalia Gajewska 6. Małgorzata Śmieszek 7. Paulina Bałdyga 8. Klaudia Grzelak 9. Pola Nowakowska 10. Monika Bociek