W tym artykule dowiesz się o:
Rozgrywająca: Joanna Wołosz (Chemik Police)
Chemik Police w finale Orlen Ligi rozbił w trzech meczach PGE Atom Trefl Sopot i mógł świętować trzeci z rzędu mistrzowski tytuł. Spora w tym zasługa Joanny Wołosz, która w każdym z finałowych spotkań stanęła na wysokości zadania i poprowadziła swój zespół do zwycięstwa. Problemy z odczytaniem jej gry miały środkowe zespołu z Sopotu, a Wołosz rozrzucała swoim klubowym koleżankom perfekcyjne piłki. Oby więcej tak udanych spotkań rozgrywającej reprezentacji Polski.
Atakująca: Katarzyna Skowrońska-Dolata (Impel Wrocław)
Impel Wrocław wygrał rywalizację o brązowy medal z Tauronem MKS-em Dąbrowa Górnicza, lecz w stolicy Dolnego Śląska trzecie miejsce przyjęto z dużym rozczarowaniem. W spotkaniach z zespołem z Zagłębia Dąbrowskiego formą imponowała Katarzyna Skowrońska-Dolata, która w trzech starciach zdobyła łącznie 66 punktów i skończyła 62 ze 140 ataków, co przełożyło się na skuteczność na poziomie 44,3 proc.
ZOBACZ WIDEO #dziejesienazywo. Wilfredo Leon zagra w polskiej reprezentacji? Jest komentarz
Środkowa: Stefana Veljković (Chemik Police)
Chemik Police w finałowej rozgrywce nie dał żadnych szans sopociankom. Wyróżniającą się postacią w potyczkach z PGE Atomem Treflem była właśnie Stefana Veljković. Serbska środkowa w decydujących meczach sezonu prezentowała bardzo wysoką formę. Potwierdziła ją dobrą dyspozycją w ataku, gdzie skończyła 19 z 24 prób i w tym elemencie nie popełniła żadnego błędu. Do tego dorzuciła siedem punktów zagrywką i cztery blokiem.
Środkowa: Monika Ptak (Impel Wrocław)
Pewnym punktem pod siatką w drużynie Impela Wrocław była Monika Ptak. Środkowa zatrzymała blokiem dziesięć ataków rywalek i udowodniła, że stać ją na dobre wyniki w ważnych meczach Orlen Ligi. Ptak była zdecydowanie mniej skuteczna w ataku niż Veljković, ale również imponowała udanymi zagrywkami. W trzecim meczu o brązowy medal posłała cztery asy serwisowe, a łącznie w potyczkach z dąbrowiankami zdobyła 25 "oczek".
Przyjmująca: Martyna Grajber (Budowlani Łódź)
Jest to jedyna zawodniczka, która nie reprezentuje żadnego z klubów rywalizujących o medale, lecz jej Budowlani Łódź również mieli o co walczyć. Łódzki zespół rywalizował z Polskim Cukrem Muszynianką Enea Muszyna o piątą lokatę, która uprawnia do gry w europejskich pucharach. Dzięki dobrej grze Grajber łodzianki odwróciły losy meczu w Muszynie, a przed własną publicznością dopełniły formalności i mogły cieszyć się z zajęcia upragnionej piątej lokaty. Zdobyła ona 24 "oczka", a zwłaszcza w drugim meczu była ostoją przyjęcia w łódzkim zespole.
Przyjmująca: Anna Werblińska (Chemik Police)
Werblińska to trzecia przedstawicielka mistrzyń Polski w naszym zestawieniu. Miejsce w szóstce II rundy fazy play-off Orlen Ligi reprezentantka Polski zapewniła sobie zdobyciem 27 punktów w trzech meczach finałowych przeciwko PGE Atomowi Treflowi Sopot. To właśnie dzięki jej dobrej dyspozycji policzanki mogły świętować zdobycie trzeciego z rzędu mistrzostwa Polski. Nie licząc pierwszego meczu, Werblińska była pewnym punktem w przyjęciu zagrywek rywalek, czym znacznie ułatwiała rozgrywanie Joannie Wołosz.
Libero: Lenka Durr (Impel Wrocław)
Wśród libero mieliśmy trudny wybór, gdyż zawodniczki grające na tej pozycji miały problem z utrzymaniem równej dyspozycji we wszystkich decydujących spotkaniach. Nasz wybór padł na Lenkę Durr. Zawodniczka Impela Wrocław dobrze przyjmowała, ale w grze libero ważna również jest defensywa, a w niej Durr radziła sobie bardzo dobrze i często podbijała piłki po atakach rywalek.
Ławka rezerwowych: Yael Castiglione (BKS Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała), Malwina Smarzek (Legionovia Legionowo), Emilia Mucha (BKS Aluprof Profi Credit Bielsko-Biała), Carolina Costagrande (Impel Wrocław), Gabriela Polańska (Budowlani Łódź), Natalia Misiuna (Pałac Bydgoszcz), Dorota Medyńska (Budowlani Łódź).