Widują się nie tylko od święta. Poza więzami krwi łączy ich także klub

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Choć przykładów zależności rodzinnych w siatkówce jest mnóstwo, rzadko spotyka się je w klubach. Jednymi z nielicznych, którzy zachowali więzy krwi w ligowej rywalizacji są przykładowo bracia Ngapeth, czy rodzina Alekno.

1
/ 6

Amerykańscy bracia są ze sobą nierozłączni niemal przez cały rok. W lecie bronili barw reprezentacji USA, a następnie razem wrócili do wspólnego klubu i walczą o spełnienie tego samego celu jakim jest mistrzostwo Superligi. Zarówno rozgrywający Kawika, jak i libero Erik występują w Lokomotiwie Nowosybirsk.

Co ciekawe, poniekąd to ten starszy o dwa lata Kawika, ściągnął do mroźnej Rosji młodszego brata Erika. Jako pierwszy do klubu został pozyskany rozgrywający, a dopiero później, po jakimś czasie, libero. Ten początkowo miał spędzić w Superlidze jedynie parę miesięcy, do końca roku 2016, lecz przed paroma dniami podpisał nową umowę, która ma obowiązywać do zakończenia tegorocznego sezonu. Tym samym siatkarze z Hawajów obecnie wspólnymi siłami walczą z trudami zimy w Sbornej.

2
/ 6
www.zenit-kazan.com, foto: Roman Kruchinin
www.zenit-kazan.com, foto: Roman Kruchinin

Mało kto wie, ale Władimir Alekno ma syna siatkarza. Co więcej - szkoli go sam. Od kiedy selekcjoner zakończył swoją współpracę z reprezentacją Rosji, jego jedynym pracodawcą pozostał Zenit Kazań - mistrz Superligi oraz triumfator Ligi Mistrzów. Dokładnie z tym też klubem związany jest jego jedyny syn, Laurent.

ZOBACZ WIDEO Ferdinando De Giorgi: Młodych trzeba uczyć, jak się pracuje w pierwszej reprezentacji

Młody Alekno ma 20 lat i gra na pozycji rozgrywającego. Na co dzień występuje w młodzieży kazańskiej i jest trzecim rozgrywający utytułowanego teamu ze stolicy Tatarstanu. Jego ojciec rozpoczął współpracę z drużyną Zenita w 2008 roku, z kolei on dwa lata później, w wieku 14 lat. Władimir korzysta z jego usług, gdy któryś z podstawowych rozgrywających jest wykluczony z gry. Ma to zastosowanie w przypadku absencji Aleksandra Butko, któremu często zdarza się chorować.

3
/ 6

Również na krajowym podwórku nie brakuje przykładów, gdzie w klubie występują więzy krwi. Tego typu zależność zachodzi na Pomorzu w drużynie Atomu Trefla Sopot. Mowa o orlenligowych siostrach, Justynie i Martynie Łukasik.

Dzieli je sześć lat różnicy. 23-letnia Justyna jest już pięć lat "Atomówką" i z powodzeniem pilnuje środka siatki. Natomiast 17-letnia Martyna to przyjmująca i obecnie ma na swoim koncie 10 występów w najwyższej klasie polskich rozgrywek.

4
/ 6

Tak jak przed laty rodzina Ngapeth prężnie działała w lidze francuskiej w Tours VB, tak teraz przerzuciła się na włoską Serie A. Jednakże z trio Eric - Earvin - Swan, pozostała tylko dwójka. Bracia obecnie wspólnie bronią mistrzowskiego tytułu Azimut Modena, z kolei ojciec Eric prowadzi tunezyjską drużynę CS Sfaxien.

Zarówno jeden brat, jak i drugi jest przyjmującym, a zdecydowanie większy staż oraz renomę ma starszy Earvin. 25-letni gwiazdor reprezentacji Francji słynie ze swoich nieszablonowych zagrań, czym wysoko zawiesił poprzeczkę rok młodszemu Swanowi.

5
/ 6

Słynni bliźniacy z Finlandii wspólnie zaczynali karierę siatkarską i prawdopodobnie wspólnie też ją zakończą. Obaj 15 lat temu zainaugurowali swoją przygodę w Kiikoisten Kirma, a obecnie mając 30 lat, po wieloletnich tułaczkach po różnych krajach i ligach, znów trafili do jednego klubu - Hurrikaani Loimaa.

Środkowy Matti i atakujący Mikko są doskonale znani w Polsce, bowiem obaj w przeszłości rywalizowali o tytuły w PlusLidze. Mikko po złoto próbował sięgnąć wraz z Asseco Resovią Rzeszów, Lotosem Treflem Gdańśk, Cerrad Czarnymi Radom oraz Indykpolem AZS-em. Olsztyńska drużyna jest zarazem tą, z którą związany był Matti w latach 2013/14.

6
/ 6
cev.lu
cev.lu

Tak jak Władimir Alekno ma pod swoimi skrzydłami syna Laurenta, tak Daniel Castellani pilnuje rozwoju 25-letniego Ivana. Atakujący jest jednym z dwójki dzieci utytułowanego szkoleniowca, a jedynym członkiem rodziny, który podobnie jak ojciec swoją pasję zamienił w pracę.

Od obecnego sezonu 2016/17 obaj walczą w obronie barw Noliko Maaseik, który rywalizując na dwóch arenach, krajowej i międzynarodowej w Lidze Mistrzów, przede wszystkim mierzy w powrót na tron mistrza Belgii. Stąd przerwa świąteczna będzie tylko jedną z wielu okazji do spotkań Daniela z Ivanem.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (1)
avatar
fildaw
25.12.2016
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Tym samym siatkarze z Hawaii" xd chyba nie ten język