W tym artykule dowiesz się o:
Holenderska rozgrywająca był krok od wyjazdu na mistrzostwa świata w Japonii, na których Oranje zajęły czwarte miejsce. Ostatecznie jednak nowa rozgrywająca Grot Budowlanych Łódź przegrała rywalizację o miejsce w czternastce z Laurą Dijkemą.
27-letnia siatkarka ma na swoim koncie sukcesy z drużyną narodową, w 2015 i 2017 roku zdobywała srebrne medale mistrzostw Europy, w 2016 z kolei sięgnęła po brązowy medal cyklu World Grand Prix. W łódzkim zespole zadebiutowała meczem o Superpuchar Polski, prowadząc drużynę do wygranej nad Chemikiem Police.
Kristina Kicka, wcześniej znana pod panieńskim nazwiskiem Michajlenko, powraca do Legionowa po pięciu latach przerwy. Białorusinka w ekipie z Mazowsza ma stanowić o sile ataku i odgrywać rolę liderki zespołu.
Miniony sezon wychowanka Minczanki Mińsk spędziła w lidze koreańskiej, gdzie reprezentowała barwy Incheon Heungkuk Life Pink Spiders. Wcześniej 26-latka zdobywała punkty dla niemieckiego Dresdner SC, Trabzonu Idmanocagi i CSM Bukareszt.
ZOBACZ WIDEO: Wspinaczka debiutuje na igrzyskach olimpijskich. "To ogromny krok do przodu"
Filigranowa libero powraca na parkiety LSK po rocznej przerwie. Była reprezentantka Polski po dziesięciu latach ponownie występować będzie w barwach BKS Profi Credit Bielsko-Biała. Zawodniczka nie ukrywa, że bardzo się cieszy z możliwości gry w ekipie, w której rozpoczęła swoją wspaniałą karierę.
W medalowej kolekcji 31-letniej libero znajdują się brązowy medal mistrzostw Europy wywalczony w 2009 roku z reprezentacją Polski, a także brązowy medal uniwersjady (2009 rok). W reprezentacji Polski Paulina Maj-Erwardt wystąpiła 108 razy.
Bułgarska rozgrywająca ma na swoim koncie występy reprezentacyjne i grę w CS Volei Alba Blaj. Sympatycy Developresu mogą kojarzyć ją między innymi z Ligi Mistrzów, gdzie rzeszowianki rywalizowały z rumuńskim klubem, który ostatecznie zdobył srebro siatkarskiej Champions League 2017/2018.
Warto podkreślić, że 24 latka od trzech lat nie schodzi z podium rozgrywek ligowych, w których występowała. Z Volero Zurych młoda rozgrywająca sięgnęła po złoty medal i puchar kraju, z ES Le Cannet-Rocheville i CS Volei Alba-Blaj sięgała po srebrne medale.
6. Valerie Nichol (ŁKS Commercecon Łódź) W Polsce Amerykanka jest dobrze znana, bowiem poprzedni sezon spędziła w barwach Impela Wrocław. Siatkarka zza Oceanu nie ukrywa, że do Łodzi przenosi się z nadzieją, że jej drużynie uda się włączyć do walki o medale. Zapewnia, że sama jest na to wyzwanie gotowa.
Do tej pory na podium ligowym 24-latka stawała jedynie w Niemczech. Z zespołem Alianzz MTV Stuttgart wywalczyła złoty medal w sezonie 2016, rok później natomiast sięgnęła po puchar kraju.
Pod koniec minionego, niezbyt udanego sezonu, doświadczona atakująca przeszła operację kolana. W Rzeszowie wierzą, że rehabilitacja przyniesie oczekiwany efekt i 31-latka zdoła poprowadzić zespół do medalu ligowych rozgrywek. Tym bardziej, że ostatnie dwa sezony "Smoku" kończyła na najwyższym stopniu podium.
Katarzyna Zaroślińska-Król w swojej kolekcji ma sześć medali, dwa złote, trzy srebrne i brąz wywalczony w barwach MKS-u Dąbrowa Górnicza. Na Podkarpacie była reprezentantka Polski powraca po dziewięciu latach. W sezonie 2008/2009 występowała bowiem w ekipie mieleckiej Stali.
4. Maja Tokarska (Developres SkyRes Rzeszów)
W polskiej lidze Maja Tokarska rzadko występowała w jednym zespole dłużej niż przez rok. Developres Rzeszów będzie jej jedenastym klubem w karierze. Celem jest oczywiście powiększenie kolekcji medalowej. 27-letnia środkowa na swoim koncie ma cztery medale mistrzostw Polski, ale tylko jeden złoty, wywalczony w 2012 roku z Atomem Trefl Sopot.
W ekipie z Podkarpacia będzie jedną z czterech środkowych, obok Kamili Witkowskiej (wcześniej Ganszczyk), Magdaleny Hawryły i Katarzyny Żabińskiej.
Od kilku lat systematycznie wspina się w sportowej hierarchii. Ostatni sezon reprezentacyjny pokazał, że drzemie w niej ogromny potencjał. Dostrzegli to działacze Chemika Police, którzy postanowili sprowadzić Marlenę Pleśnierowicz w miejsce Izabeli Bełcik, która postanowiła zakończyć sportową karierę.
Reprezentacyjna rozgrywająca z pokorą podchodzi do swojej roli w ekipie mistrza Polski. O miejsce w wyjściowym składzie rywalizować będzie ze Sladjaną Mirković. Trener Marcello Abbondanza może się tylko cieszyć, że ma do dyspozycji duet tak klasowych zawodniczek.
2. Martyna Grajber (Chemik Police)
Jeden z najbardziej zaskakujących i najciekawszych transferów mistrza Polski. Z ciężkim sercem pożegnała się z ekipą Grot Budowlanych Łódź, gdzie spędziła blisko pięć lat. W Chemiku Police ma jednak szansę z powodzeniem powalczyć o złoty medal LSK. Pierwsze spotkanie o stawkę, Superpuchar Polski, jednak przegrała i to ze swoimi byłymi koleżankami z drużyny.
O miejsce w wyjściowej szóstce Martyna Grajber rywalizować będzie z Bianką Busą, Anną Grejman i Natalią Mędrzyk. W minionym sezonie 23-latka w rankingu najlepiej przyjmujących LSK uplasowała się na czwartej pozycji. Młoda siatkarka ma nadzieję, że w kolejnym co najmniej uda jej się ten wynik powtórzyć.
1. Jovana Brakocević-Canizan (Grot Budowlani Łódź)
To zdecydowanie jeden z największych, o ile nie największy hit transferowy w Lidze Siatkówki Kobiet od kilku lat. Kibice nad Wisłą dawno nie widzieli zawodniczki z tak bogatym CV w polskiej lidze.
Jovana Brakocević-Canizan ma na swoim koncie ogrom sukcesów w reprezentacji: medal olimpijski z Rio de Janeiro, a także krążki z mistrzostw świata, Europy, World Grand Prix czy Ligi Europejskiej. Ostatni sezon spędziła w CSM Bukareszt.