Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Skrajność w kadrze Thurnbichlera. "Pewnych rzeczy nie da się wytłumaczyć"

Dwóch młodych polskich skoczków pracuje z Thomasem Thurnbichlerem. Podczas gdy Paweł Wąsek jest mocnym punktem reprezentacji, Jakub Wolny jest bez formy i nie pojedzie na Turniej Czterech Skoczni. Skąd taka skrajność przy takim samym treningu?

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Jakub Wolny i Paweł Wąsek PAP/EPA / Na zdjęciu: Jakub Wolny i Paweł Wąsek
0 - tak wygląda dorobek punktowy Jakuba Wolnego po pierwszych ośmiu konkursach Pucharu Świata. Były mistrz świata juniorów kompletnie pogubił się na skoczni i na razie odpocznie od rywalizacji z najlepszymi. Zabrakło go w składzie reprezentacji Polski na 71. Turniej Czterech Skoczni.

Patrząc na skoki Wolnego w tym sezonie, trudno uwierzyć, że sezon letni - już za kadencji Thomasa Thurnbichlera - ten sam skoczek zaczął od 4. i 3. miejsca w Wiśle. Z kolei kilka miesięcy wcześniej, niespodziewanie, okazał się najlepszym z Polaków na mistrzostwach świata w lotach, zajmując wysokie 11. miejsce.

Na razie nic z tego nie pozostało, a Wolny jest jedynym z pięciu podopiecznych Thomasa Thurnbichlera, o którym można napisać, że zawiódł w pierwszej części Pucharu Świata.

Dawid Kubacki i Piotr Żyła skaczą fenomenalnie. Kamil Stoch, gdy nie miał pecha do warunków, był w czołowej dziesiątce. Z kolei Paweł Wąsek notuje najlepszy sezon w karierze i gdyby nie dyskwalifikacja w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu w Engelbergu, punktowałby we wszystkich zawodach tego sezonu.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: rzucał przez całe boisko. Pięć razy. Coś niesamowitego!

I właśnie dysproporcja między skokami Wolnego i Wąska jest największą zagadką w polskiej kadrze. Obaj to wciąż, zwłaszcza 22-letni Wąsek, młodzi skoczkowie. Dlaczego zatem u jednego z nich metody treningowe Thomasa Thurnbichlera zadziałały błyskawicznie, a u drugiego obserwujemy taki kryzys formy?

- To są właśnie skoki narciarskie, pewnych rzeczy nie da się, nawet trenerom czy ekspertom, wytłumaczyć. Mamy dwóch zawodników o podobnym potencjale, a ich skoki tak różnią się na razie od siebie. Latem Jakub skakał przecież dobrze i nagle wszystko się załamało - podkreślił Jakub Kot, były skoczek i ekspert Eurosportu.

- Skoczków, których forma nagle mocno się załamała, jest jednak więcej. Spójrzmy co dzieje się np. z Ryoyu Kobayashim. Nie ma jednej przyczyny, dlaczego ich forma tak nagle "siadła". Pamiętajmy także, że za skoczkami dopiero pierwsza część bardzo długiego sezonu. Trzeba wierzyć, że doświadczenie, jakie zbierają Jakub Wolny, Tomasz Pilch, czy Aleksander Zniszczoł, którzy z grupy trenera Maciusiaka też nie skakali na razie dobrze w PŚ, w końcu zaprocentuje - dodał nasz rozmówca.

Na razie Jakub Wolny po świętach skupi się zapewne na treningach i ewentualnych startach w drugiej lidze (Pucharze Kontynentalnym), by poprawić formę przed konkursami Pucharu Świata w Zakopanem (13-15 stycznia). Z pewnością będzie się także przyglądał, jak jego koledzy radzą sobie w 71. Turnieju Czterech Skoczni.

Na niemiecko-austriackie zmagania Thomas Thurnbichler zabrał sześciu skoczków: z jego grupy szansę otrzymali Kubacki, Żyła, Stoch i Wąsek, z grupy trenera Maciusiaka 19-letni, Jan Habdas, a z grupy regionalnej Stefan Hula, który w czwartkowych mistrzostwach Polski, zajął 4. miejsce.

Szymon Łożyński, WP SportoweFakty

Plan 71. Turnieju Czterech Skoczni:

OBERSTDORF

środa (28.12.2022)
14:00 - I trening
15:00 - II trening
16:30 - kwalifikacje

czwartek (29.12.2022)
15:00 - seria próbna
16:30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

GARMISCH-PARTENKIRCHEN

sobota (31.12.2022)
11:45 - I trening
12:45 - II trening
14:00 - kwalifikacje

niedziela (01.01.2023)
12:30 - seria próbna
14:00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

INNSBRUCK

wtorek (03.01.2023)
11:15 - I trening
12:15 - II trening
13:30 - kwalifikacje

środa (04.01.2023)
12:00 - seria próbna
13:30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

BISCHOFSHOFEN

czwartek (05.01.2023)
14:30 - I trening
15:30 - II trening
16:30 - kwalifikacje

piątek (06.01.2023)
15:30 - seria próbna
16:30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

Czytaj także:
Koszmar Piotra Żyły. Ciężko było w to uwierzyć
Tylko nie to. To nie jest dobra wiadomość dla Kubackiego

Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Spodziewałeś/aś się znacznie lepszego początku sezonu w wykonaniu Jakuba Wolnego?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (5)
 • fivb013 Zgłoś komentarz
  Jakub Kot ma nadzieję, że zbierane przez Aleksandra Zniszczoła doświadczenie zaprocentuje. Mówimy o zawodniku, który w PŚ debiutował... prawie 11 lat temu.
  • zbych22 Zgłoś komentarz
   Wszystkiemu winne są "samolatające" buty Małysza.
   • zbych22 Zgłoś komentarz
    Ble ble ble! Na efekty źle przepracowanego okresu przygotowawczego nie trzeba długo czekać. Dotyczy to Stocha, Wolnego i całej reszty. Na samym doświadczeniu daleko się nie zajedzie.
    • sanatorio Zgłoś komentarz
     Jest 14 odnośników o sportach zimowych ze strony głównej w tym 13 dotyczy skoków narciarskich. To świadczy tylko o tym że dyscypliny zimowe w Polsce leżą i kwiczą. Za to aby wybrać
     Czytaj całość
     Małysza na prezesa PZN potrzeba było 80 delegatów w kraju gdzie sporty zimowe na profesjonalnym poziomie uprawia kilka osób. W Norwegii nie ma ministerstwa sportu za to są sportowcy i to bardzo dobrzy sportowcy którzy przywożą worek medali z każdej większej zimowej imprezy. A tu ministerstwo sportu mające na utrzymaniu tysiące fikcyjnych etatów za miliony których jedynym zadaniem jest wydawanie publicznych pieniędzy i bojkotowanie rosjan i białorusinów. Te miliony powinny być spożytkowane na uzdolnioną młodzież a nie wypychanie kieszeni urzędnikom.Polacy lubią powiedzenie Rosja to stan umysłu ja bym dodał Polska to stan absurdu.
     • yes Zgłoś komentarz
      Zima jest sezonem skoków narciarskich. Latem ćwiczą i przygotowują się.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×