Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Koniec wątpliwości. Zapadła decyzja ws. Rosjan i Białorusinów

W trakcie środowego posiedzenia rada Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) podjęła decyzję w sprawie rosyjskich i białoruskich sportowców. Wiadomo już, co czeka m.in. skoczków z tych krajów.

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Danił Sadrejew Getty Images / Danił Sadrejew
Podczas środowego posiedzenia rada FIS zdecydowała, że zakaz startu w zawodach dla sportowców z Rosji i Białorusi pozostaje w mocy. Ma on obowiązywać do odwołania. Jest to oczywiście spowodowane wojną w Ukrainie, która została wywołana przez Rosję. Militarne działania wojsk Władimira Putina popiera natomiast m.in. Białoruś.

Stąd też dalsze sankcje względem choćby skoczków narciarskich z tych krajów. Serwis insidethegames.biz zauważa, że kwestia przyszłości Rosjan i Białorusinów może być ponownie rozpatrywana bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu 2023/2024.

FIS wprowadził zakaz dla rosyjskich i białoruskich sportowców w odpowiedzi na wspomniane działania militarne Rosji. Później ta decyzja była przedłużana do końca sezonu 2022/2023. Doszło do tego w październiku.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Miss Euro szaleje! "Mamba na koniec"

We wrześniu 2022 roku sekretarz generalny FIS Michel Vion zasugerował, że sportowcy z Rosji i Białorusi mogą wrócić do rywalizacji. To oczywiście wywołało bardzo dużo emocji.

Nieco później decyzja została podtrzymana, natomiast działacz publicznie wyznał, że żałuje wypowiedzi o możliwym powrocie Rosjan i Białorusinów.

W reakcji na jego słowa zawodnicy zaczęli grozić bojkotem zawodów, a jeden z głównych sponsorów FIS - norweska marka Coop - przekazał, że wycofałby się ze sponsoringu, gdyby rosyjscy i białoruscy sportowcy powrócili do zmagań.

Czytaj także:
"Mam mieszane odczucia". Kontrowersyjna decyzja Thurnbichlera
Kubacki o żonie. "Można powiedzieć, że mamy drobne problemy"


Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×