Brawo! Ważne podium Macieja Kota

Maciej Kot zajął drugie miejsce w pierwszym z trzech konkursów Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lake Placid. To istotne w kontekście nadchodzącej zimy.

PS
Maciej Kot WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Maciej Kot
Dwóch reprezentantów Polski udało się do Lake Placid na ostatni weekend Letniego Pucharu Kontynentalnego - Maciej Kot oraz Jakub Wolny. Za ocean pojechali z jasnym celem - wywalczyć dodatkowe miejsce dla Biało-Czerwonych na początek sezonu 2023/24 w Pucharze Świata. Kot do premiowanej lokaty tracił 40 punktów, z kolei strata Wolnego wynosiła 122 "oczka".

Piątkowe zawody w Lake Placid rozgrywane były w trudnych warunkach i przeciągały się ze względu na porywisty wiatr. Ku uciesze polskich kibiców, na półmetku na prowadzeniu był Maciej Kot. Doświadczony skoczek po próbie na 119 metrów miał punkt przewagi nad drugim Piusem Paschke (122,5 m), i 2,4 punktu nad trzecim Benjaminem Oestvoldem (123,5 m). Po pierwszej serii Wolny zajmował natomiast 11. miejsce (111,5 m).

W finale wiatr nie ustawał i dorzucał swoje trzy grosze do rywalizacji skoczków. Paschke mimo tego zdołał wysoko zawiesić poprzeczkę przed Kotem, bo skoczył aż 124,5 metra. Polak wylądował cztery metry bliżej i ostatecznie przegrał z Niemcem, ale i tak zajął bardzo wartościowe drugie miejsce.

Bardzo wartościowe, bo w ten sposób w klasyfikacji periodu przesunął się na lokatę, która daje Polakom dodatkowe miejsce na początek Pucharu Świata. Teraz jednak musi to obronić w sobotnich i niedzielnych zmaganiach.

Na najniższym stopniu podium stanął czwarty na półmetku Clemens Aigner (113,5 i 121 m). Wolny sklasyfikowany został na końcu pierwszej dziesiątki, choć pod względem odległości mocno poprawił się względem pierwszej próby (119 m).