Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Historia mistrzostw Świata w lotach narciarskich na skoczni w Vikersund

Na 24, 25 i 26 lutego 2012 roku zaplanowano mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Vikersund. Dotychczas trzy razy w Norwegii odbyły się MŚ na skoczni mamuciej. Było to w latach: 1977, 1990 oraz 2000.
Piotr Ziemka
Piotr Ziemka

Pierwsze mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w Vikersund odbyły się w 1977 roku. Złoty medal zdobył Walter Steiner. Ten reprezentant Szwajcarii wygrał również pierwszą edycję MŚ w lotach, która miała miejsce w 1972 roku w Planicy. W 1973 czempionat był w Oberstdorfie, a tam Steiner zdobył srebrny medal. Drugą pozycję w konkursie z 1977 roku zajął Anton Innauer z Austrii. Brązowy medal otrzymał Henry Glass reprezentujący Niemiecką Republikę Demokratyczną.

Po raz drugi Vikersund było gospodarzem MŚ na skoczni mamuciej w 1990 roku. Zwyciężył wtedy Dieter Thoma z Republiki Federalnej Niemiec. Na drugiej pozycji uplasował się Matti Nykaenen, dla którego był to piąty medal z MŚ na mamucim obiekcie. Fin triumfował w 1985 roku w Planicy. Trzecią lokatę zajął w latach: 1983, 1986 oraz 1988. Brązowy medal w sezonie 1989/1990 zdobył Jens Weissflog z NRD. Po raz drugi znalazł się on na "pudle" MŚ w lotach narciarskich. W 1985 roku zajął drugą lokatę. Tuż za podium w 1990 roku znalazł się najlepszy z Austriaków - Andreas Felder. Na piątej pozycji uplasował się Ole Gunnar Fidjestoel z Norwegii. Piętnastą lokatę zajął Miran Tepes. Jego syn Jurij Tepes występuje obecnie w zawodach najwyższej rangi. 23. był, skaczący nadal, Noriaki Kasai. 36. miejsce zajął Matjaz Żupan, który jest teraz trenerem reprezentacji Francji.

W 2000 roku mistrzostwa Świata w lotach narciarskich zaplanowano na sobotę 12. lutego oraz na niedzielę 13. Zawody rozegrano jednak w poniedziałek z powodu problemów z pogodą. Odbyły się wtedy trzy serie, a na weekend zaplanowane były cztery. Zwycięzcą został Sven Hannawald z Niemiec. Jego skok z trzeciej serii, w której uzyskał 196,5 metra, był najdłuższym z zawodach. Srebrny medal zdobył Andreas Widhoelzl. Austriak w najdalszym swoim skoku miał 195 metrów. Na trzeciej pozycji uplasował się Janne Ahonen, którego najlepszą odległością było 190 metrów. Czwartą pozycję zajął najlepszy z gospodarzy - Tommy Ingebrigtsen. W najlepszej dziesiątce znalazło się trzech Japończyków. Piąty był Kasai. Na siódmym miejscu uplasował się złoty medalista mistrzostw z 1998 roku - Kazuyoshi Funaki. Najlepszą dziesiątkę zamknął Hideharu Miyahira. Siedemnastą lokatę zajął Takanobu Okabe, który nadal rywalizuje w zawodach Pucharu Świata oraz Pucharu Kontynentalnego. Ówczesny lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata - Martin Schmitt - był szósty.

Najlepiej z Polaków w 2000 roku spisał się Adam Małysz. Uzyskał między innymi 156,5 m. Uplasował się na szesnastej pozycji. 25. lokatę zajął Wojciech Skupień, który oddał najdłuższy skok z grona "biało-czerwonych" (162,5 m.). 28. był Robert Mateja. Na 42. pozycji uplasował się Grzegorz Śliwka. Nadal na nartach skaczą: sklasyfikowany na 17. miejscu Wolfgang Loitzl, 24. Dmitrij Wasiljew, 29. Yong-Jik Choi, 31. Jakub Janda, 41. Anton Kalinitschenko, a także 43. Hueng Chul Choi. 33. miejsce zajął Jakub Jiroutek, który obecnie jest trenerem reprezentacji Włoch.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×