KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Historia drużynowych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Planicy

Na 23 marca zaplanowano rozegranie drużynowego konkursu Pucharu Świata w Planicy. Najlepszy wynik Polaków w konkursie zespołowym na skoczni w Słowenii to drugie miejsce.

Piotr Ziemka
Piotr Ziemka

Rok Pierwsze miejsce Drugie miejsce Trzecie miejsce
1992 Austria Niemcy Finlandia
1993 Japonia Norwegia Słowenia
1995 Finlandia Japonia Norwegia
2000 Niemcy Finlandia Japonia
2001 Finlandia Austria Japonia
2002 Finlandia Niemcy Austria
2003 Finlandia Norwegia Austria
2008 Norwegia Finlandia Austria
2009 Norwegia Polska Rosja
2011 Austria Norwegia Słowenia
2012 Austria Norwegia Niemcy

W Planicy odbyło się jedenaście drużynowych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwsze trzy, które odbyły się w latach 90., rozegrano na dużej skoczni. Następne zawody miały miejsce już na mamucim obiekcie. 10 konkursów rozegrano w marcu. Jedynie w sezonie 1994/1995 skakano w grudniu. Najwięcej zwycięstw zgromadzili Finowie. Triumfowali oni czterokrotnie, w tym trzykrotnie na skoczni mamuciej. Trzy zwycięstwa w drużynowym konkursie PŚ na Velikance zgromadził Velli-Matti Lindstroem. Był on w zwycięskim zespole w latach: 2001, 2002 oraz 2003. Drugi zawodnik, który triumfował trzykrotnie to Janne Ahonen. On zwyciężył w 1995 r., a zabrakło go w 2001. Finlandia z Ahonenem w składzie na podium była pięciokrotnie.

Siedmiokrotnie w czołowej trójce uplasowali się również Austriacy. W 1992 roku zwyciężyli: Andreas Felder, Martin Hoellwarth, Heinz Kuttin i Werner Rathmayr. Był to drugi w historii drużynowy konkurs PŚ (pierwszy miał miejsce dwa miesiące wcześniej w Predazzo). Pięć razy na "pudle" drużynowego konkursu PŚ w Słowenii stał Martin Koch, który dokonał tego pięciokrotnie (tyle samo, co Ahonen). Austria z Kochem w składzie dwukrotnie zwyciężyła. Raz była druga, a dwa razy - trzecia.

Siedem razy na podium znalazła się też reprezentacja Norwegii. Podopieczni Miki Kojonkoskiego triumfowali w 2008 oraz 2009 roku. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stali: Anders Bardal, Tom Hilde i Anders Jacobsen. Czterokrotnie Norwegia była druga, a raz trzecia. Po cztery razy w czołowej trójce znaleźli się Japończycy oraz Niemcy. W 1993 triumfowali między innymi Noriaki Kasai i Takanobu Okabe, którzy nadal skaczą na nartach. Polacy najlepszy rezultat zanotowali podczas jednoseryjnego konkursu z marca 2009. Drugie miejsce zajęli wtedy: Stefan HulaAdam Małysz, Łukasz RutkowskiKamil Stoch. W 2011 roku biało-czerwoni uplasowali się na czwartej pozycji. Była to ostatnia "drużynówka" z udziałem Małysza.

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×