PŚ w Willingen: Piękne zwycięstwo Kamila Stocha!

Kamil Stoch zwyciężył w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w Willingen. Druga wygrana z rzędu mistrza świata z Predazzo jest znakomitym prognostykiem na igrzyska olimpijskie.

Dawid Góra
Dawid Góra
To był piękny weekend dla kibiców skoków narciarskich nad Wisłą. Nie dość, że Kamil Stoch w niedzielę powtórzył swój wynik z poprzedniego dnia, to jeszcze uczynił to z miażdżącą przewagą. Zawodnik z Zębu pokonał 2., Severina Freunda różnicą, bagatela, 13,5 punktu. Dzięki temu, że 2 lutego Peter Prevc wywalczył "tylko" 3. lokatę, Polak wrócił na fotel lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Weekendowe próby mistrza świata z Predazzo każą nam z ogromną nadzieją oczekiwać pierwszego konkursu olimpijskiego w Rosji.

Nieźle, choć nieporównywalnie słabiej od Stocha, zaprezentował się Maciej Kot. 22-latek po lądowaniach na 138. oraz 133. metrze Mühlenkopfschanze uplasował się ostatecznie na 16. pozycji. Skoki Dawida Kubackiego natomiast tworzyły dzisiaj również pochyłą. Niedzielę zawodnik urodzony w Nowym Targu rozpoczął fenomenalnie - od zwycięstwa w kwalifikacjach. Potem przyszedł czas na niezły skok w 1. serii (133 m), który dał mu na półmetku konkursu 8. miejsce. Niestety, ostatnia próba tego dnia była najsłabsza. Polak pofrunął na zaledwie 130. metr niemieckiego obiektu i w końcowym rozrachunku wywalczył 22. pozycję.

Niewiele dobrego można napisać o skoku Piotra Żyły. Jedyne 129 m, jakie wywalczył nie dało mu awansu do 2. serii. Zawodnik z Wisły zakończył niedzielną rywalizację w Willingen na odległej, 32. pozycji. Jeszcze gorzej wypadł Jan Ziobro. 22-latek wyraźnie niezadowolony ze swojej próby (121 m) uplasował się na 38. lokacie. Najsłabiej z biało-czerwonych zaprezentował się jednak Stefan Hula. Po lądowaniu na 110. metrze Mühlenkopfschanze 27-latek został sklasyfikowany na 46. miejscu.

Z pozostałych reprezentacji wciąż wysoką formę utrzymują Słoweńcy. W pierwszej dziesiątce pozycje wywalczyło aż czterech reprezentantów kraju ze stolicą w Lublanie. Bardzo przyzwoicie wypadli również Japończycy. Noriaki Kasai był 4., natomiast Daiki Ito zajął 6. pozycję. Z Niemców, gospodarzy konkursu, błysnęli tylko wspomniany już 2., Severin Freund oraz 10., Andreas Wellinger. Pod nieobecność m.in. Gregora Schlierenzauera tylko jeden Austriak ukończył zmagania w Willingen w pierwszej dziesiątce. Był to Stefan Kraft, który wywalczył 7. lokatę.

Pierwszy konkurs indywidualny na igrzyskach olimpijskich w Soczi odbędzie się 9 lutego. Dzień wcześniej zawodnicy zmierzą się w kwalifikacjach.

Sporty zimowe na SportoweFakty.pl - Jesteśmy na Facebooku, dołącz do nas.