LGP w Ałmatach: Kraft zdecydowanym triumfatorem

Stefan Kraft obronił pozycję lidera po pierwszej serii i zasłużenie wygrał sobotni konkurs na obiekcie Gornij Gigant. Na drugim miejscu ze stratą 14,5 punktów uplasował się Robert Kranjec po świetnej próbie w drugiej kolejce.

Szymon Łożyński
Stefan Kraft to dwukrotny złoty medalista mistrzostw świata 2017 / Stefan Kraft to dwukrotny złoty medalista mistrzostw świata 2017
Pierwsza seria zawodów toczyła się w bardzo loteryjnych warunkach. Początkowo zawodnicy skakali przy silnym wietrze w plecy, by środkowa faza konkursu przebiegała przy mocnych podmuchach z dołu skoczni. Z kolei przy skokach czołówki wiatr co kilkanaście sekund zmieniał siłę i kierunek. W tych niełatwych warunkach najlepiej odnalazł się Stefan Kraft. Austriak skoczył 125 metrów i już po pierwszej kolejce miał 10 punktów przewagi nad niespodziewanym wiceliderem z Rosji Ilmirem Hazetdinovem.W drugiej serii warunki pogodowe uspokoiły się. Wiatr wiał z prędkością ponad 1 m/s cały czas w plecy skoczków. Pod sam koniec serii podmuchy się wzmogły, ale czołowi zawodnicy poradzili sobie z nimi bardzo dobrze.
Stefan Kraft potwierdził w sobotę wysoką dyspozycję z treningów Stefan Kraft potwierdził w sobotę wysoką dyspozycję z treningów
Prowadzenie zdecydowanie obronił Stefan Kraft. Podopieczny Heinza Kuttina uzyskał 130 metrów. Co prawda nie była to najlepsza odległość drugiej serii, ale wystarczyła by pewnie wygrać sobotnie zmagania. Najdłuższą próbę w finałowej kolejce oddał Robert Kranjec. Podrażniony nieudanym pierwszym skokiem Słoweniec uzyskał aż 135 metrów. Taka odległość, mimo średnich not sędziowskich, pozwoliła mu awansować aż na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium uplasował się Ilmir Hazetdinov. Rosjanin udowodnił drugim skokiem, że jego wysoka pozycja po pierwszej serii nie była dziełem przypadku.

Druga kolejka sobotnich zmagań stała na bardzo wysokim poziomie, bowiem aż 11 skoczków przekroczyło granicę 130 metra. Lider Letniego Grand Prix Kento Sakuyama uplasował się na 5 pozycji.