KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Norwescy skoczkowie mocni jak nigdy? "Mamy teraz najlepszy team w historii"

Norwescy skoczkowie mają bardzo dobry sezon i prowadzą w Pucharze Narodów. Clas Brede Braathen, dyrektor reprezentacji, pokusił się nawet o stwierdzenie, że tak mocnej drużyny jego kraj nie miał jeszcze nigdy.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Do takich słów Braathena skłoniły wyniki zawodów w Sapporo, gdzie wygrał Anders Fannemel, a drugie miejsce zajął Johann Andre Forfang. - Nadchodzi złota era norweskich skoków. Będzie lepiej nawet niż w latach sześćdziesiątych i czasach Bjoerna Wirkoli. Nigdy w całej historii nie mieliśmy tak mocnej drużyny - stwierdził Braathen.

Działacz i były zawodnik zdaje sobie oczywiście sprawę z tego, że Norwegowie w przeszłości mieli wielu wybitnych skoczków. Jego zdaniem należy patrzeć także na możliwości rywali. - Ogólny poziom jest wyższy niż kiedykolwiek, a to też ważne. Nasz system jest jednak na tyle dobry, że będziemy mieli sukcesy jakich dotąd nie było. Przez piętnaście lat realizowaliśmy plan, który przynosi teraz efekty. Możemy dominować przez następnych dziesięć, a może nawet piętnaście sezonów, bo tak długo mogą jeszcze skakać ci, którzy są teraz w zespole - powiedział Braathen.

Bardziej sceptycznie na zagadnienie patrzy Arne Scheie, legenda norweskiej telewizji, wieloletni komentator skoków. - Nie możemy zapominać jak fantastyczny był nasz zespół z lat sześćdziesiątych. Trudno to porównywać. Nie chcę powiedzieć niczego złego o Gangnesie, Fannemelu czy Tandem, ale nie wygrali jeszcze Pucharu Świata, a najlepszy na świecie jest Słoweniec Peter Prevc - stwierdził Scheie.

Rekordowa dominacja Norwegów miała miejsce jeszcze przed drugą wojną światową, gdy wiele razy w komplecie zajmowali miejsca na podium największych imprez. Wówczas konkurencja na świecie była jednak na tyle niewielka, że trudno porównywać tamte czasy z jakimkolwiek innym okresem.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
VG.no
Komentarze (2)
 • Felicien Plech Zgłoś komentarz
  Dominacja Norwegow nie jest tak pewna jak tu sie mowi ,moze bedzie trwala rok , ale nie wiecej , niezapomnijmy tych mlodzikow ze Sloweni na czele z Peterem !!! oni beda dominowac skoki i to na
  Czytaj całość
  dlugo !!!
  • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
   [quote]Przez 15 lat realizowaliśmy plan, który teraz przynosi efekty[/quote] Możemy tylko Norwegom pozazdrościć systemu szkolenia... 15 lat?? Dla naszych władz PZN taki okres to czysta
   Czytaj całość
   abstrakcja, u nas cały "system" polega na: od turnieju do turnieju i jakoś to będzie, Kruczek i Tajner mają opanowane różne wersje tłumaczenia niepowodzeń i klęsk :/ Teraz Norwegowie całą armadą przez całe lata będą święcili triumfy, a my będziemy 'zadowoleni', gdy od czasu do czasu któremuś polskiemu skoczkowi uda się jakimś cudem zająć miejsce w 10-tce turnieju cyklu PŚ... Sytuacja w polskich skokach dojrzała już do radykalnych zmian. Natychmiast.
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×