Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Francuski skoczek rewelacją początku sezonu. Życiowa forma Vincenta Descombes Sevoie

Podczas konkursów w Kuusamo dwie pozytywne niespodzianki sprawił Vincent Descombes Sevoie. Blisko 33-letni Francuz skacze w Pucharze Świata od wielu sezonów, ale nigdy nie był tak mocny jak teraz.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
PAP/EPA / EXPA/JFK
Descombes Sevoie to przykład zawodnika, który dzięki swojej determinacji i uporowi jest w stanie czynić regularne postępy i gonić światową czołówkę. Wielu spośród jego rywali z pierwszych lat startów już dawno zakończyło kariery, a Francuz wciąż walczy o poprawę swoich umiejętności. W Pucharze Świata debiutował już w sezonie 2005/2006, ale początkowo punktował dość rzadko, zajmując co najwyżej miejsca w trzeciej dziesiątce.

Descombes Sevoie stopniowo przesuwał się jednak w hierarchii skoczków i w dwóch ostatnich latach do drugich serii konkursowych wchodził już regularnie, a podczas zawodów w Sapporo był nawet w stanie znaleźć się w czołowej dziesiątce. Wizytówką Francuza po jego udanych skokach stała się bardzo ekspresyjnie okazywana radość - trudno o przykład innego zawodnika, który tak bardzo potrafi cieszyć się z wyników w granicach punktu konstrukcyjnego.

Nowy sezon może być prawdziwym przełomem dla blisko 33-letniego skoczka. W Kuusamo Descombes Sevoie rozpoczął swoje start od dziesiątego miejsca w piątkowym konkursie, ale był to tylko wstęp przed zawodami sobotnimi. Francuz zaprezentował się wówczas znakomicie i dzięki świetnej drugiej próbie zajął piątą pozycję, która jest oczywiście jego życiowym wynikiem. Niewykluczone, że to dopiero początek, gdyż jego skoki były na tyle udane i powtarzalne, że nie ma mowy o przypadku czy szczęściu do warunków atmosferycznych.

Do tej pory w Pucharze Świata najlepsze wyniki spośród francuskich skoczków uzyskał Nicolas Dessum. W 1995 roku jako zaledwie 17-latek triumfował podczas konkursu w Sapporo, ale później rozmienił na drobne swój nieprzeciętny talent. W sezonie 2009/2010 pozytywnie zaskakiwał natomiast Emmanuel Chedal, który stanął na podium w Lillehammer, a więc tam, gdzie za dwa tygodnie znów zostaną zawody pucharowej rangi. Descombes Sevoie będzie miał wówczas okazję, żeby nawiązać do osiągnięcia swojego byłego kolegi z reprezentacji, który zakończył już karierę.

ZOBACZ WIDEO Stefan Hula: Pierwsze zawody są zawsze stresujące (źródło: TVP SA)


Oglądaj skoki narciarskie w Pilot WP!
Czy Vincent Descombes Sevoie stanie na podium konkursu Pucharu Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×