Raw Air 2018 w Lillehammer: Polacy na trzech czołowych miejscach po 1. serii! Stoch liderem, Kubacki 2., Hula 3.!

Trzech Polaków plasuje się w czołowej trójce po pierwszej serii konkursu turnieju Raw Air w Lillehammer! Prowadzi Kamil Stoch! Drugie miejsce zajmuje Dawid Kubacki, a trzeci jest Stefan Hula!

Piotr Ziemka
Kamil Stoch WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Kamil Stoch
Jako dziewiętnasty skakał Jakub Wolny. Najmłodszy członek polskiej kadry A trenowanej przez Stefana Horngachera wylądował na 132. metrze i objął prowadzenie z dorobkiem 123,7 punktu.

Liderem po swoim skoku - tak jak to było podczas serii próbnej - został Stefan Hula. 31-letni skoczek uzyskał 139,5 metra i 136,2 punktu. Hulę jako pierwszy wyprzedził Dawid Kubacki. Najlepszy skoczek drugiej poniedziałkowej serii treningowej rozegranej na Lysgårdsbakken (HS 140) wylądował na 139. metrze i zdobył 138,6 punktu.

Konkurs rozpoczęto z czwartej belki. Przed skokiem Kamila Stocha obniżono rozbieg o jeden stopień. Mimo niższej platformy triumfator 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni poszybował najdalej. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata uzyskał 140,5 metra i objął przodownictwo ze zdobyczą 153 "oczek". Norweski sędzia Knut Borset ocenił skok trzykrotnego mistrza olimpijskiego na 20 punktów. Pozostali dali 19,5.

Kubacki na półmetku jest drugi, a Hula - trzeci. Czwartą lokatę zajmuje Richard Freitag. Na piątym miejscu znajduje się najlepszy z Norwegów - Robert Johansson.

Jako pierwszy w konkursie wystąpił Sondre Ringen. Reprezentant gospodarzy został sklasyfikowany w czołowej trzydziestce i po raz pierwszy zdobył punkty Pucharu Świata.

Na 31. pozycji uplasował się Maciej Kot. Ostatnie, trzydzieste miejsce dające awans zajął Anders Fannemel. Norweg zdobył o dwie dziesiąte punktu więcej od Kota.

Odpadli też między innymi trzeci zawodnik konkursu w Oslo Michael Hayboeck oraz Jernej Damjan.