Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Dawid Góra: To jasne. Bez Horngachera nie byłoby takich sukcesów

Sukces Polaków to tylko potwierdzenie, jak ważny dla naszej kadry jest Stefan Horngacher. Apoloniusz Tajner miał Adama Małysza, Łukasz Kruczek - Kamila Stocha, Austriak ma całą reprezentację. To olbrzymia różnica. Tymczasem jego słowa niepokoją.
Dawid Góra
Dawid Góra
Stefan Horngacher Newspix / Radosław Jóźwiak / Cyfrasport / Na zdjęciu: Stefan Horngacher

Oczywiście obecny prezes Polskiego Związku Narciarskiego, jako szkoleniowiec, pracował w zupełnie innych warunkach. W Polsce skoki dogorywały, w telewizji publicznej transmitowano tylko Turniej Czterech Skoczni. Gdyby nie Fortuna i Fijas, dyscyplinę traktowano by może nie jako egzotykę, ale na pewno nie więcej niż ciekawostkę. Wojciech Skupień, Robert Mateja czy jeszcze wtedy skaczący Kruczek nie rokowali. Dopiero sukcesy Małysza rozpędziły kulę śnieżną, z której wyłonili się dzisiejsi giganci skoków. Trudno więc obiektywnie oceniać pracę Tajnera.

Pracę Kruczka już jednak znacznie łatwiej. Nasi zawodnicy za jego kadencji skakali nieźle, ale dopiero za Horngachera pokazali pełnię swoich umiejętności. A różnica jest gigantyczna. Austriak tchnął w Polaków technikę, profesjonalizm i podejście do skoków, jakich wcześniej nie mieli okazji poznać. Wszystko wydaje się jasne, kiedy posłuchamy wypowiedzi naszych skoczków. Nieustannie powtarzają, jakim zaufaniem darzą Horngachera. Dawid Kubacki jeszcze niedawno sugerował, że proces przygotowań, w porównaniu do poprzednich lat, odwrócił się o 180 stopni, a Maciej Kot do dzisiaj nazywa Austriaka trenerem i psychologiem "rewelacyjnym".

Czytaj także: Komentator Eurosportu nie ma wątpliwości - Horngacher na szczycie niemieckiej listy życzeń

Były skoczek doskonale wykorzystuje potencjał i umiejętności zawodników. Do tego potrafi właściwie dobrać specjalistów do sztabu trenerskiego, umie postawić na swoim, kiedy szczególnie zależy mu na konkretnym nazwisku, jak było w przypadku zatrudnienia przez PZN dr. Haralda Pernitscha, konsultanta naukowego kadry. Dodatkowo, wraz ze swoimi pomocnikami, potrafi dopełnić całości budowaniem świetnej atmosfery.

ZOBACZ WIDEO: Trzeci weekend PŚ w skokach w Polsce? Hofer ocenił szanse

Znakomite miejsca polskich skoczków w Pucharze Świata, są przede wszystkim ich własną zasługą. Ale nie ulega wątpliwości, że bez Horngachera np. w niedzielnym konkursie w Oberstdorfie Polacy nie zajęliby pierwszego, trzeciego, czwartego i szóstego miejsca. Jego rola w polskich skokach jest nie do przecenienia.

Jestem powściągliwy w swoich sądach i przewidywaniach, dlatego spekulacje odnośnie przyszłości Austriaka przepuszczałem przez gęste sito do odsiewania sensacji. Jednak jego ostatnich wypowiedzi nie da się potraktować neutralnie. Człowiek, który raczej studzi emocje i nie daje pożywki bulwarowym mediom, w rozmowie z ARD wprost powiedział, że praca dla niemieckiej federacji byłaby zaszczytem. Dodał też m.in., że od dawna jest w kontakcie z Niemcami i zawsze chciał tam wrócić, ale ochota to nie wszystko.

Czytaj też: Kamil Stoch szczęśliwy po pierwszym triumfie w sezonie. "Warto było czekać" 

Taka wypowiedź nie tyle daje do myślenia, co wręcz pesymistycznie nastraja do przyszłości trenera w polskiej kadrze. Nie bez powodu podpisał z PZN kontrakt tylko na rok. Sven Hannawald w rozmowie ze mną w Zakopanem sam podkreślił, że Horngacher będzie jednym z głównych faworytów do objęcia kadry Niemiec. Z tych wszystkich przesłanek wyłania się mocno niepokojący obraz.

Oczywiście, nawet jeśli w Polsce czuje się dobrze, ma prawo autonomicznie decydować o swojej przyszłości. Nie jest Polakiem, nie ma wobec niego innych argumentów niż pieniądze, komfort pracy, może jakiś sentyment do samych skoczków. Bazując na tej oczywistej wiedzy PZN musi więc zrobić niemal wszystko, aby został. To obowiązek związku, bo trudno byłoby znów znaleźć tak znamienitego trenera. Wiadomo, nic za wszelką cenę, nie można stać się zakładnikiem własnego pracownika, ale chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie ma dla polskich skoków 49-letni Tyrolczyk.

Dawid Góra

Czy bez Stefana Horngachera polscy skoczkowie odnosiliby takie sukcesy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (14):
 • Kordian Tarkowski Zgłoś komentarz
  A niech wraca krowy pasac!
  • Manuel Zgłoś komentarz
   Nie ma co liczyć na cud. Horngacher odejdzie. Trzeba szukać nowego szkoleniowca.
   • bun Zgłoś komentarz
    Ja bym chciał, żeby Stefan objął kadrę Kazachstanu i pokazał na co go stać, to znaczy ich stać :).
    • Andrzej Kowalski Zgłoś komentarz
     Wiadomo że najleprza jest szkoła trenerów w Austrii i Niemczech dlaczego naszych trenerów nie szkolimy tam ? MAmy też i naszych trenerów tylko że autorytet zagranicy
     Czytaj całość
     jest u nas zawsze ważniejszy a propo a gdzie jest reszta od tej czwórki ,też trafił na czwórkę wcześniej wyselekcjonowanych !
     • Zbigniew Januszewski Zgłoś komentarz
      co ten pismak bierze , odłóż śnieg a przestaniesz bredzić faktycznie za czasów trenerki TAJNERA , MAŁYSZ nie miał sukcesów
      • Nie chcę islamskich imigrantów w Polsce Zgłoś komentarz
       Jak Tajner nie utrzyma tego trenera, to powinien poddać się natychmiast do dymisji. Nastąpi załamanie polskich skoków na długie lata, bo kadra B nic nie rokuje.
       • Henio 55 Zgłoś komentarz
        POLSKIE SKOKI TO NIE TYLKO KADRA *A*..ZAPLECZEE CZYLI KADRA B- C, JUNIORZY KOBIETY DWUBOISCI PRAKTYCZNIE SIE ROZPADA.MAMY NIESTETY OBECNIE NAJSTARSZA KADRE *A* ODLICZAJAC JAPONIE BO TAM KASAI
        Czytaj całość
        DODAJE POZOSTALYM PO PARE LAT.
        • Andrzej Tomsia Zgłoś komentarz
         Złośliwości nie brakuje w komentarzach. U nas nikt nie lubi sukcesów innych. Siebie uważa za sukces dla świata. Trzeba najpierw takiego Horngachera dla wychowania Polaków. Jeżeli chodzi
         Czytaj całość
         o autora tego tekstu to mógł zacząć pisać od narodzin a na końcu przejść do tematu.
         • Greg Urb Zgłoś komentarz
          Ale mną wstrząsło !!! Chyba z rozpaczy przestanę pić.
          • Andreas Hendzel Zgłoś komentarz
           Kruczek pokazuje negatywne sukcesy Włochów jak widać .Co więc może udowodnić w Polsce ?
           • jotwu Zgłoś komentarz
            Nie przesadzajcie z tymi ochami i achami.O wielkości świadczy nie tylko poziom wyszkolenia najlepszych ,ale i zaplecza oraz juniorów .A tam jest po prostu dno.Z najlepszymi też regres.
            Czytaj całość
            Pozycja Kota czy Huli o tym świadczy.Najlepszy przykład to ostatnie loty.Nie było kogo wystawić do szóstki.Sięgnął po juniora.I jaki skutek? Chłopak został zdołowany.Nie ma nikogo,kto mógłby zastąpić także Hulę.Mamy 4 podstarzałych skoczków i dalej przepaść.Mamy najstarszą ekipę,która za rok ,dwa odejdzie.I wtedy poziom Finów czy Włochów mamy jak w banku.Dyrektor d/s szkolenia ,jako turysta ,zwiedza konkursy pucharu świata zamiast zająć się szkoleniem.Proszę mi wyjaśnić jaką rolę spełnia dyrektor w zespole podobno genialnego trenera.Widać go tylko jak poklepuje po plecach,przytrzymuje narty czy też opowiada banialuki typu"trzymie na zeskoku".
            • Jerzy Jarczyński Zgłoś komentarz
             A dać mu 2 -3 razy więcej niz Niemcy, wart tego, wart każdych pieniędzy w porównaniu z naszymi ligowymi kopaczami zarabia grosze !!!!!!!!!!!!! nie ma co żałować. Tajner szykuj kasę bo
             Czytaj całość
             jak tego nie załatwisz to powinieneś powiedzieć związkowi BYBY
             • bulbot73 Zgłoś komentarz
              Prawdopodobnie odejdzie ale to nie koniec świata co prawda nie ma zbyt dużo fachowców na rynku ale ktoś z pewnością się znajdzie...Swoją drogą co dzieje się z Kojonkowskim?- to
              Czytaj całość
              świetny trener i pasowałby mentalnie do naszej reprezentacji(pamiętam jak wyprowadził z olbrzymiego kryzysu Norwegów)
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×