Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Włodzimierz Szaranowicz o Mattim Nykaenenie. "Geniusze umierają młodo"

- On był artystą. Przez swoją lekkość bytu wiele w życiu stracił - mówi o Mattim Nykaenenie wyraźnie poruszony Włodzimierz Szaranowicz. W wieku 55 lat zmarł jeden z najwybitniejszych skoczków w historii tej dyscypliny.
Dawid Góra
Dawid Góra
Matti Nykanen Getty Images / Allsport UK /Allsport / Na zdjęciu: Matti Nykanen

- Świat sportu stracił legendę, wielkiego skoczka, który swoim talentem nas zachwycał, zadziwiał, a jednocześnie przez swoją lekkość bytu wiele w życiu tracił. Widziałem go jako młodego skoczka w Sarajewie, potem w Calgary i już wtedy wydawało się, że wszystko przychodzi mu zbyt łatwo. Geniusze właśnie tak układają swoje życie i tak młodo umierają - kontynuuje dziennikarz i komentator Telewizji Polskiej w rozmowie z WP SportoweFakty.

Szaranowicz podkreśla, że Nykaenen był nie tylko wielkim sportowcem, ale też pierwszym fińskim celebrytą. W sporcie odnajdował się tak samo łatwo jak w showbiznesie.

- Mimo że bez przerwy zmieniał kobiety, płacił za to wszystko wysoką cenę samotności. Ciągle pozostawał chłopcem, który nie radził sobie z problemami życia.
- dodał.

"Piekło nie jest tak złe, jak moje życie". Wspomnienie Mattiego Nykaenena >>

Nykaenen był trzykrotnym indywidualnym złotym medalistą olimpijskim, mistrzem świata, czterokrotnym zwycięzcą Pucharu Świata. Był także muzykiem, politykiem, kelnerem, a nawet striptizerem. Wreszcie mężczyzną aresztowanym za próbę zamordowania żony. Cierpiał na zespół nadpobudliwości psychoruchowej.

- Są natury, którym sport nie wystarcza, i które nie dają się zamknąć w kanonie profesjonalizmu, w którym wyznacznikiem jest kontrakt. On był artystą. Człowiekiem, który chciał ogarnąć też inne sfery życia i dlatego nie był w stanie wszystkiego odpowiednio poukładać. Skończył zdecydowanie zbyt wcześnie - komentuje Szaranowicz.

Kariera taka jak Nykeanena w dzisiejszych czasach nie miałaby racji bytu. - To jest niepowtarzalne. Czasy zresztą też. To był inny wymiar sportu - przekonuje Szaranowicz. - Takie życie i sport dziś są nie do pogodzenia i to zawsze się źle kończyło. Świetnym przykładem jest Best. Umiał wszystko, a jednocześnie był w nim gen samozniszczenia. Nykaenen także miał w sobie naturę, która nie dała się podporządkować - zakończył.

Adam Małysz pożegnał Mattiego Nykaenena. "Świat skoków stracił wspaniałą postać" >>

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (5):

 • grolo Zgłoś komentarz
  To co mówi ten @Jan Kowalski to obciach. Dla każdego myślącego Polaka Szaranowicz jest Polakiem w nie mniejszym stopniu niż jakikolwiek Jan Kowalski. Jego pochodzenie, jakikolwiek by nie
  Czytaj całość
  było, w żadnym stopniu tego nie umniejsza . A nawet ubogaca, bo cenna jest każda znajomość innego języka i innej kultury. Tego tylko ciemniaki-cebulaki nie są w stanie pojąć.
  • Jan Kowalski Zgłoś komentarz
   To co mówi ten Czarnogórzec, to zwyczajny dla niego egzaltowany bełkot. Nykänen był niezwykle utalentowanym człowiekiem, a jednocześnie zwykła kanalią. Gdyby nie pobłażliwość
   Czytaj całość
   fińskiego wymiaru sprawiedliwości, spędziłby długie lata w więzieniu. Może gdyby tak się stało, żyłby i cieszył się dobrym zdrowiem.
   • UniatoMy Zgłoś komentarz
    Spoczywaj w pokoju Matti [*]
    • yes Zgłoś komentarz
     Jakaś mądrala z tego Szaranowicza, będzie długo żył ;) O 17.20 napisały SF: "Wyniki badań wykazały cukrzycę. Nykaenen zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji i regularnie badał
     Czytaj całość
     poziom cukru. Niestety nie do końca dbał o siebie, bo nie radził sobie z nałogiem, którym był alkohol. W połączeniu z cukrzycą było to szczególnie mało rozsądne".
     • henryabor Zgłoś komentarz
      Włodziu, co ty bierzesz, albo czego się najadłeś. Bowiem np. taki chłystek jak Pele, bo nie geniusz wg ciebie, wciąż żyje i w ogóle nie myśli umierać?! Dla przypomnienia 78 lat. Pele
      Czytaj całość
      i wielu innych najwyższej klasy sportowców. Nykaenen po prostu nie dorósł do swojego talentu i umarł młodo, tak jak chciał!
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×