Kamila Karpiel i Kinga Rajda w "30" konkursu Raw Air na skoczni w Lillehammer

Maren Lundby wygrała zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i turnieju Raw Air konkurs w Lillehammer. W czołowej trzydziestce zostały sklasyfikowane Kamila Karpiel i Kinga Rajda.

Piotr Ziemka
Na zdjęciu od lewej: Kamila Karpiel i Kinga Rajda Newspix / Martyna Szydłowska / Na zdjęciu od lewej: Kamila Karpiel i Kinga Rajda
Jako czwarta skakała Kamila Karpiel. Uzyskała 112,5 metra i objęła prowadzenie z dorobkiem 80,9 punktu. Z szóstym numerem startowym zaprezentowała się Kinga Rajda, która skoczyła na odległość 109,5 metra i zdobyła 78,5 punktu. Po występach sześciu zawodniczek dwie czołowe pozycje zajmowały Polki.

Natomiast po dwudziestu skokach Karpiel była dziesiąta. W zawodach Pucharu Świata kobiet taka pozycja na tym etapie zmagań dawała zazwyczaj już awans do drugiej rundy. Tym razem w konkursie uczestniczyło jednak nie 40, a 41 zawodniczek, bo podczas kwalifikacji 40. miejsce zajęły ex aequo dwie uczestniczki rywalizacji.

Karpiel była pierwsza na liście oczekujących do awansu. Występująca jako 21. Spela Rogelj skoczyła bliżej od drugiej zawodniczki klasyfikacji końcowej Pucharu Kontynentalnego 2018/2019. Tym samym urodzona 25 listopada 2001 roku Polka po raz trzeci znalazła się w czołowej trzydziestce konkursu Pucharu Świata.

Gdy Jacqueline Seifriedsberger oraz Anna Rupprecht lądowały bliżej od Rajdy, awans uzyskała również druga podopieczna Marcina Bachledy. Dla niej to też trzecia obecność wśród najlepszej trzydziestki zawodów Pucharu Świata. Karpiel zakończyła pierwszą rundę na 27., a Rajda - trzydziestym miejscu.

Z czwartej pozycji po pierwszej serii na najwyższy stopień podium awansowała Maren Lundby. Druga była prowadząca na półmetku Katharina Althaus. Trzecią lokatę zajęła Eva Pinkelnig. 30-letnia Austriaczka w pierwszej rundzie wylądowała na 139. metrze. Po najdłuższym skoku konkursu obniżono rozbieg o dwa stopnie - z siedemnastej belki na piętnastą. Pinkelnig po raz drugi stanęła na podium indywidualnych zawodów PŚ. 12 grudnia 2015 roku również zdobyła 60 punktów Pucharu Świata - w Niżnym Tagile.

Karpiel uplasowała się ostatecznie na 28. miejscu, a Rajda - 29. Dwie Polki znalazły się w czołowej trzydziestce zawodów Pucharu Świata po raz drugi w historii. Wcześniej taka sytuacja nastąpiła 9 lutego 2019 roku.

Do końca rywalizacji w turnieju Raw Air kobiet pozostały trzy serie: kwalifikacyjna oraz dwie konkursowe w Trondheim.