Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Skoki narciarskie. Turniej Czterech Skoczni. Dawid Góra: Jeden gest, a jakie znaczenie! Dla Kubackiego podium to za mało

Radość po skoku i niezadowolenie po tym, kiedy okazało się, że będzie tylko... na "pudle". Kubackiego ewidentnie nie interesują miejsca inne od pierwszego. W tym wyważonym emocjonalnie sportowcu jakby narodziła się mentalność zwycięzcy.
Dawid Góra
Dawid Góra
Dawid Kubacki Newspix / EXPA / JFK / Na zdjęciu: Dawid Kubacki

To może być przełomowy moment. W czołówce stawki skoczków jest gęsto. Nawet jeśli różnice punktowe między zawodnikami bywają spore, w kolejnych konkursach kolejność się odwraca. Nie oznacza to, że liderzy swoich reprezentacji nie osiągnęli odpowiedniego poziomu stabilizacji formy. Mówi to raczej o poziomie dzisiejszych skoków.

Od dominacji jednego zawodnika możemy się odzwyczaić. I dobrze - dzięki temu zawody są o niebo ciekawsze. Tym bardziej, że do najlepszych dołączył wreszcie Polak. Nie Kamil Stoch, jak wielu się spodziewało, a Kubacki. Wygrać prestiżowy Turniej Czterech Skoczni będzie mu trudno, choć traci do Ryoyu Kobayashiego tylko 8,5 punktu. Patrzę jednak w szerszej perspektywie.

To nie bajka, Dawid Kubacki może wygrać 68. Turniej Czterech Skoczni. Jest jeden warunek >>

Dla tych, którzy nie zwyciężą ostatecznie w niemiecko-austriackiej imprezie, może być ona trampoliną do czołówki Pucharu Świata. Wywalczonej w pocie czoła formy nie da się ot tak stracić, a automatyzm w skokach tylko sprzyja rezultatom. Kubacki w klasyfikacji generalnej PŚ zajmuje ósme miejsce ze stratą 326 punktów do prowadzącego Japończyka. Ale czymże jest ta różnica wobec liczby konkursów, które zostały jeszcze do rozegrania? Szczególnie, kiedy poczuje się głód zwycięstw. A, jak zaznaczyłem na początku, u Kubackiego już to widać.

ZOBACZ WIDEO Skoki. Turniej Czterech Skoczni. Ekspert wychwycił nietypowy gest Dawida Kubackiego. "Celuje wyłącznie w zwycięstwo"

W przypadku 29-latka można bawić się optymistycznymi prognozami. Gorzej z pozostałą częścią kadry. Stoch jest bez formy. A przynajmniej bez wypracowanej pozycji najazdowej, która pozwalałaby mu osiągać prędkości na progu dające możliwość dalekich lotów. Piotr Żyła, jak to on, skacze w kratkę. Reszta jest daleko, a następców nie widać.

Oczywiście na tych ostatnich trzeba jeszcze trochę poczekać. To naturalna kolej rzeczy po próbie załatania wyrwy, która wytworzyła się między kadrą A a pozostałymi grupami szkoleniowymi. Problem w tym, że PŚ trwa tu i teraz. Wyniki, które osiągniemy za kilka lat będą nas cieszyć bądź niepokoić wtedy, a dziś myślimy tylko o sezonie 2019/2020. Dlatego tak wielka nadzieja w Kubackim.

Co za konkurs! Dawid Kubacki na podium! Sensacyjny zwycięzca >>

Na szczęście mamy dopiero początek stycznia. Do końca sezonu jeszcze długa droga, a przy takich wynikach w czołówce stawki, stać się może właściwie wszystko. Łącznie z tym, że liderem zostanie ktoś, kogo obecnie nie ma w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej. Oby.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (4):

 • grolo Zgłoś komentarz
  "Kubackiego ewidentnie nie interesują miejsca inne od pierwszego." - pomijając miłosiernie polszczyznę autora, skąd u niego przekonanie, że wie, co myśli Kubacki? Siedzi u
  Czytaj całość
  niego w głowie? Dostaje od niego SMS-y? ACóż, dla niektórych każdy powód jest dobry by na nieuprawnionych domysłach zbudować cały artykuł. Kiepski bo kiepski ale ... LEĆ wierszówko LEĆ !
  • grolo Zgłoś komentarz
   "nie interesują go miejsca inne od pierwszego." ... "inne od pierwszego"... - ech, kiedy ci wyrobnicy SF dorosną do dziennikarstwa? Najpierw musieliby nauczyć się
   Czytaj całość
   pisać po polsku, prawidłowo!
   • abiturient Zgłoś komentarz
    Skoki narciarskie umierają, w obecnej formie to sport dla pasjonatów. Poza Niemcami, Austrią, Polską, Norwegią, Słowenią, dyscyplina jest mało znana na świecie. Nawet w Japonii bardziej
    Czytaj całość
    znany jest Lewandowski, niż nasi mistrzowie. W Polsce jest tyle samo czynnych zawodników co w curlingu, a gdzie tam do rugby. Jedyny ratunek to skoki przenieść pod dach, bo takich popełnionych przekrętów (noty) i manipulacji (belki) nie zdarza się spotkać w innych dyscyplinach sportowych.
    • Kibic____ Zgłoś komentarz
     Mentalność zwycięzcy to ma Stoch. Kubacki póki co jest bardzo dobrym skoczkiem, jest mistrzem świata, ale jeszcze nie jest tak dobry Kraft, Stoch, czy Amman. To są zwycięzcy, choć
     Czytaj całość
     aktualnie juz gasnący...
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×