KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Skoki narciarskie. Raw Air 2020 w Oslo. Koronawirus dotarł do Norwegii. Minimalne ryzyko odwołania zawodów

Koronawirus dotarł też do Norwegii. Tymczasem w piątek w Oslo, ma rozpocząć się czwarta edycja Raw Air 2020. Jest minimalne ryzyko, że zawody skoczków na Holmenkollbakken, zostaną odwołane, podobnie jak PŚ w biegach narciarskich.

Szymon Łożyński
Szymon Łożyński
Robert Johansson Expa/Newspix.pl / EXPA/ JFK / Na zdjęciu: Robert Johansson
Do tej pory w Norwegii potwierdzono 19 przypadków zarażenia koronawirusem. W związku z tym Norweskie Ministerstwo Zdrowia rozważa, czy nie wprowadzić zakazów dla organizowania imprez masowych, żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się w kraju wirusa COVID-19.

W najbliższy weekend w Oslo zaplanowano wielki festiwal narciarski, w którym o punkty w Pucharze Świata rywalizować będą biegaczki i biegacze narciarscy oraz skoczkowie. Dla tych ostatnich zmagania na Holmenkollbakken mają być również początkiem najtrudniejszego w całym sezonie turnieju Raw Air.

Według norweskich mediów, w weekend na narciarskim festiwalu w Oslo może być nawet 100 tysięcy osób. Nie może zatem dziwić fakt, że ministerstwo zdrowia obawia się nagromadzenia tylu kibiców w jednym mieście. Na razie jednak żadne oficjalne decyzje o odwołaniu PŚ w biegach czy Raw Air w Oslo nie zapadły.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

- Jest za wcześnie na decyzję, ale mamy na uwadze tak duże imprezy sportowe i że tyle osób będzie blisko siebie - podkreśliła Svein Lie z Norweskiego Ministerstwa Zdrowia dla nrk.no.

Sami organizatorzy narciarskiego festiwalu w Oslo, podczas którego ma rozpocząć się także 4. edycja Raw Air, zachowują jednak spokój. "Ministerstwo Zdrowia nie ma na razie konkretnych planów odwołania zawodów w Oslo. Monitorujemy sytuację i cały czas jesteśmy w kontakcie" - napisali organizatorzy zmagań w specjalnym oświadczeniu.

- Norweski Związek Narciarski ściśle monitoruje rozwój koronawirusa. Mamy aktualne informacje o ryzyku i zalecenia naszych organów do spraw zdrowia publicznego. Na razie nie mamy żadnych zaleceń, żeby odwołać zaplanowane na ten tydzień zawody w Oslo - powiedział Ola Roensen, dyrektor medyczny Norweskiego Związku Narciarskiego, cytowany na nrk.no.

Przy czym organizatorzy zaznaczają, że jeśli tylko norweskie władze uznają, że weekendową rywalizację trzeba będzie jednak odwołać, to podporządkują się takiej decyzji. Nie rozważają jednak takiego wariantu jak w Czechach, gdzie od 5 do 8 marca biathloniści i biathlonistki będą rywalizować w Pucharze Świata w Nowym Mieście bez kibiców (więcej TUTAJ).

Mały znak zapytania jest również przy środowej (4 marca) rywalizacji w Drammen. Tradycyjnie w tym norweskim mieście zaplanowano sprinty biegaczek i biegaczy, zaliczane do Pucharu Świata. Zmagania już przeniesiono poza miasto, żeby nie gromadzić ludzi w zbyt ciasnych uliczkach miejskich. Istnieje też minimalne ryzyko, że te zawody w ogóle nie dojdą do skutku.

Z kolei w samym Oslo zaplanowano królewskie dystanse na 30 km kobiet (sobota 7 marca) i 50 km mężczyzn (niedziela 8 marca). Oba stylem klasycznym. Natomiast skoczkowie na Holmenkollbakken mają rozpocząć rywalizację od piątkowych (6 marca) kwalifikacji (prologu). Na sobotę zaplanowano drużynówkę, a na niedzielę zmagania indywidualne. Wszystkie oceniane serie w Raw Air, nawet kwalifikacje, zaliczane są do klasyfikacji turnieju.

Program Raw Air 2020.

6.03, piątek - Oslo
17:00 - trening
19:30 - prolog

7.03, sobota
14:00 - seria próbna
15:15 - konkurs drużynowy

8.03, niedziela
13:15 - seria próbna
14:30 - konkurs indywidualny

Czytaj także: Wisła zgadza się na kolejne listopadowe terminy Pucharu Świata

Oglądaj skoki narciarskie w WP Pilot!

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×