Skoki narciarskie. Puchar Świata w Niżnym Tagile. Norwegowie zdominowali serię próbną. Zniszczoł najlepszy z Polaków

Seria próbna przed sobotnim konkursem w Niżnym Tagile dobiegła końca. Pierwsze miejsce zajął Halvor Egner Granerud. Najwyższą lokatę z Polaków osiągnął Aleksander Zniszczoł, który został sklasyfikowany na 11. miejscu.

Patryk Głowacki
Aleksander Zniszczoł WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Aleksander Zniszczoł
Pierwszy konkurs w Niżnym Tagile rozpocznie się o 16:30. Przed nim odbyła się seria próbna rozgrywaną w dość mocnych warunkach pod narty. Z tego powodu zawodnicy zaczęli rywalizację z 5. belki startowej z czasem obniżoną do 3 platformy.

Przed zawodami nie zawiedli faworyci. Serię próbną wygrał Halvor Egner Granerud, skacząc 131 metrów. Prób na tę odległość było więcej, lecz Norweg miał najmniej sprzyjające warunki. Tuż za nim uplasowali się jego koledzy z reprezentacji - Daniel Andre Tande (131 metrów) oraz Robert Johansson (130,5 metra).

Najdalej z kolei poleciał Marius Lindvik, osiągając 132,5 metra. Z faworytów nieco zawiódł Markus Eisenbichler, który tylko o 2 metry przekroczył punkt K, co dało Niemcowi 8. miejsce.

Zgodnie z oczekiwaniami udanie pokazał się Aleksander Zniszczoł. Cieszynianin podobnie jak w kwalifikacjach był najlepszym zawodnikiem reprezentacji, po próbie na 129,5 metra zajmując 11. pozycję. Niezły skok (123 metry) oddał także Paweł Wąsek, osiągając 15. pozycję.

Największym zaskoczeniem była postawa Tomasza Pilcha. 20-latek zajął w kwalifikacjach dopiero 37. miejsce. Seria próbna poszła mu zdecydowanie lepiej, gdyż wychowanek WSS-u Wisła skoczył 127 metrów, zostając sklasyfikowany na 14. lokacie.

Pozostali Polacy mają jednak nad czym myśleć. Jakub Wolny skoczył zaledwie 116,5 metrów (39. miejsce). Bardzo złą próbę oddał Maciej Kot, kończąc lot na 110,5 metra (42. miejsce). Najgorzej z kolei zaprezentował się Stefan Hula, dolatując jedynie do 109,5 metra (45. miejsce). W przypadku 34-latka potwierdziła się zła dyspozycja widziana również w kwalifikacjach.